Дуже сильна угода: договір про гарантії безпеки між Україною та Японією оцінив Буряченко

Олексій Буряченко. Фото: uatv.ua

Японія стала першою країною Тихоокеанського регіону, яка підписала з Україною договір про гарантії безпеки, а також першою країною, що не входить до складу НАТО. Про це сьогодні, 13 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Олексій Буряченко.

“Два договори про безпеку в один день з такими геополітичними гравцями і членами G7, як Сполучені Штати і Японія, — це прекрасна новина. Підписання цих договорів — це реалізація консолідованої позиції країн “Великої сімки”, яку було ухвалено минулого літа”, — сказав він.

Буряченко нагадав, що Японія від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації завжди допомагала Україні.

“З 2022 року, за офіційною інформацією, допомога Японії склала 12,5 млрд доларів. Це величезна сума. Ба більше, до кінця цього року Японія додатково зобов’язується передати Україні до 4,5 млрд доларів макроекономічної допомоги. Це краще за всякі домовленості, краще за всякі меморандуми свідчить про те, що Японія розуміє всі ризики, які пов’язані з путінським режимом”, — наголосив він.

Договір про гарантії безпеки з Японією розрахований на 10 років і містить конкретні пункти допомоги Україні.

“Це дуже конкретні пункти. Японія буде підтримувати роботу з передачі Україні заморожених російських активів. Японія підтримує формулу миру президента Зеленського, зокрема, створення військового трибуналу в межах ООН для притягнення до відповідальності політичного керівництва РФ, зокрема й Путіна. У цей, як і в інші безпекові договори, інтегрована ініціатива на підтримку України United24, реагування на нову загрозу протягом 24 годин. Звичайно ж, пункт про економічне сприяння та інші”, — перелічив політолог.

Він особливо виокремив положення про співробітництво в галузі промисловості двох країн, а також про участь бізнесу Японії у відновленні України.

“Прем’єр-міністр Японії загострив на цьому пункті особливу увагу під час пресконференції. Він сказав, що до відновлення України та до роботи в межах цієї двосторонньої безпекової угоди буде залучено велику кількість приватного бізнесу Японії. І вже зараз японська сторона проходить оцінку можливостей України, зокрема і з питань сировини — тобто можливості для створення підприємств перероблення”, — зазначив Буряченко.

На особливу увагу заслуговує пункт щодо ядерної безпеки. Політолог нагадав, що Японія з 2022 року активно допомагала Україні з підтримки атомних електростанцій. Крім того, японські фахівці з ядерної безпеки — одні з найсильніших у світі.

“Вона серйозно допомагала нам із запчастинами. Пам’ятаєте, був період, коли навіть Російська Федерація била по атомних об’єктах і завдала там серйозних пошкоджень? Тоді Японія підставила серйозне плече — і гуманітарно, і технологічно. Звісно ж, з огляду на трагедію Хіросіми та Нагасакі, японці — це та нація, той народ, який знає все про катастрофічні наслідки ядерного випромінювання і як їх можливо подолати. Тому майже з усіх питань ядерної безпеки найбільш якісні та просунуті фахівці — саме в Японії”, — прокоментував він.

Досвід Японії важливий і в контексті захопленої росіянами Запорізької АЕС, яка є найбільшою в Європі атомною електростанцією.

“На ЗАЕС шість енергоблоків. І захоплення АЕС окупантами — це справді загроза, яка об’єднує зараз світ навколо України, у протистоянні Російській Федерації. Тому що всі прекрасно розуміють, що поки ЗАЕС у руках у держави-терориста, то про жодну ядерну безпеку на ЗАЕС не може йтися. І поки станція окупована, весь світ перебуває під загрозою величезної ядерної катастрофи”, — наголосив Буряченко.

Питання ядерної безпеки також є одним із трьох пунктів української формули миру, який розглядатиметься 15-16 червня на Глобальному саміті миру у Швейцарії.

“Звичайно, результати саміту не змусять Російську Федерацію вийти із Запорізької атомної електростанції. Але я переконаний, що у фінальному документі Саміту миру, який будуть підписувати країни-учасниці, буде чітко окреслено, зокрема, і питання ЗАЕС, необхідності виведення з її території російських окупаційних військ. Думаю, це буде один із найважливіших пунктів, який буде прописано в тому самому ультиматумі Російській Федерації, про який ми всі так давно говорили”, — сказав політолог.

Буряченко додав, що договір про гарантії безпеки — це рамковий документ, тому в нього можуть вносити зміни протягом усього терміну його дії, а також через 10 років договір може бути продовжено.

“Одним словом, дійсно дуже сильна угода з Японією”, — резюмував він.

Читайте також: Саміт G7: Україна стала однією з головних тем порядку денного

Нагадаємо, 13 червня на полях саміту лідерів країн “Великої сімки” (G7) Україна підписала договори про гарантії безпеки терміном на 10 років з Японією і США.

Прямий ефір