2024 рік російський президент Володимир Путін оголосив роком сім’ї в країні. Тим часом у Росії вже налічуються сотні тисяч загиблих російських мобілізованих і контрактників, десятки тисяч сімей залишилися без батьків, синів і чоловіків.
Дружини і матері російських мобілізованих організували флешмоб. Вони клеять на автомобілі стікери з вимогою повернути додому родичів, які воюють проти України. Флешмоб підхопили в Іжевську, Орлі, Барнаулі, Краснодарському краї та в Амурській області. Жінки наполягають на повній демобілізації та критикують Путіна.
Дружин мобілізованих задобрюють грошима
Родичі російських мобілізованих опублікували в соцмережі маніфест проти безстрокової мобілізації. Автори вимагають повернення військових додому і встановлення граничного терміну служби.
“Ми пам’ятаємо, як президент обіцяв, що резервістів не призвуть, що завдання на “СВО” виконують тільки професійні добровольці. А потім наших улюблених забрали в Україну. Обіцянки за фактом виявилися пустушкою. Багато хто не повернеться ніколи. Мобілізація виявилася страшною помилкою. Нас покарали за нашу законослухняність”, — йдеться в повідомленні Telegram-каналу “Шлях додому”.
Дружини мобілізованих скаржаться, що їх “намагаються заткнути виплатами та пільгами”, як це було з рідними загиблих моряків із підводного човна “Курськ”. А ще обурюються тим, що поки їхні чоловіки воюють, Путін повертає з фронту та амністує ґвалтівників і вбивць.
Так, нещодавно він помилував рецидивіста Дениса Горіна, засудженого на 22 роки колонії суворого режиму за серію вбивств і канібалізм.
У Москві родичі мобілізованих вийшли на вулиці з плакатами на знак протесту проти безстрокового перебування російських військових на фронті.
У Челябінську і Санкт-Петербурзі дружинам мобілізованих заборонили проводити мітинги. А в Кемеровській області та Красноярському краї додому до жінок, які перебувають у чатах, де обговорюються такі акції, прийшли поліцейські. Вони попередили про відповідальність за участь у несанкціонованих протестах і змусили показати телефони та підписки в соцмережах.
Перед президентськими виборами такий протестний рух Кремлю ні до чого. Тому там порадили регіональним чиновникам підкуповувати дружин мобілізованих.
“Адміністрація президента рекомендувала регіональним чиновникам “гасити грошима” протести родичів мобілізованих. Виплати рекомендовано робити “максимально повно, швидко і без тяганини”, а до “хороводу навколо мобілізованих” підключати вже наявних громадських діячів”, — з публікації видання “Верстка”.
Думки експертів
Чи переросте протест дружин російських мобілізованих у щось більше? Чи небезпечні такі настрої для влади? Яким чином Кремль може придушити рух обурених жінок? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Іван Чувіляєв, прес-секретар російського фонду “Ідіть лісом”;
- Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст;
- Ігор Ейдман, російський політолог, публіцист;
- Наталія Пелевіна, російська опозиційна політикиня;
- Аббас Галлямов, російський політтехнолог.
ІВАН ЧУВІЛЯЄВ: Цим жінкам вже нічого втрачати
— Цей протест — не місцевого рівня. Жінки живуть у найрізноманітніших регіонах і містах. Тому просто так протест не замнеш. Це не дагестанський, не якутський і не бурятський протест. Він загальноросійський.
На мій погляд, абсолютно неважливо, скільки цей протест протримається і скільки він проіснує. Важливо, що він є і що люди, які втрачають своїх близьких, опиняються на лінії вогню в прямому і в переносному сенсі, відчувають цю війну поруч із собою. І вони готові доносити цю інформацію до оточуючих.
Чи переросте це в народний протест і виведе натовпи людей у Москві, Петербурзі — абсолютно неважливо. Зараз, на мій погляд, важливо, що є спільність, що ці люди готові один одного підтримувати. І важливо те, що вони готові говорити з найрізноманітнішою публікою про війну і мобілізацію.
Підтримка у цього протесту не така велика, тому що набагато зручніше розмірковувати про те, у що цей протест виллється, ніж приєднатися до цих жінок і якимось чином спробувати їм допомогти.
Влада не буде тиснути на дружин мобілізованих, буде використаний пряник у вигляді грошової допомоги.
У Росії зараз немає опозиційних сил, які можуть скористатися протестом, тому що опозиції там у принципі немає. РФ — тоталітарна держава і протистояти владі — небезпечно. Ці жінки тому й героїчні, бо вони ходять вулицями в цій тоталітарній державі, незважаючи ні на що. Але нікому їх підтримати.
Я не думаю, що в цих жінок є якісь політологи чи радники, які їм кажуть виступати просто зараз, бо потім може бути пізно. Я думаю, жінкам особливо нічого втрачати.
Для тих, кому загрожує зарахування в армію і загибель на фронті, абсолютно не має жодного значення, станеться це до чи після виборів президента РФ.
Такі протести відбуватимуться доти, доки російська армія не забереться з території України.
Чи буде все це розпалюватися і чи перетвориться це на гарне революційне шоу з червоними прапорами і дубинами народного гніву? На мій погляд, це питання не має значення. Якщо це станеться — чудово, якщо цього не станеться — значить не станеться. Я схиляюся, наприклад, до того, що цього не станеться.
ІГОР ЯКОВЕНКО: Жорстке придушення протесту дружин мобілізованих погано скінчиться для Кремля
— У росіян починає змінюватися риторика. Спочатку вони були дуже лояльними до “царя-батюшки”: “Будь-ласка, поверніть нам чоловіків”. А зараз вони вже пишуть нецензурні звернення на адресу Путіна. Проводять флешмоб “Поверніть чоловіка, я задовбалася”, випускають резолюції, ведуть соціальні мережі.
У дружин мобілізованих явно є кваліфікована підтримка. Самі вони не змогли б так організуватися, тому що ці сім’ї живуть у депресивних регіонах із низьким рівнем життя. Інтелектуалів серед них немає. Там люди, які отримували копійки, які жили всією сім’єю на бабусину пенсію в провінції.
Звичні методи для придушення такого протесту не працюють. Коли були протести Навального, людей били кийками і затягували в автозаки. Ліберальний протест для Путіна не небезпечний, бо він знає, що з ним робити.
А ці жінки — це дружини тих людей, які зараз зі зброєю в руках перебувають на фронті. І якщо вони побачать, що жінок б’ють кийками — це миттєво викличе абсолютно непередбачувані процеси в головах людей, які зараз воюють проти України. Військовослужбовець побачить, що його дружину б’є здоровенний, ситий росгвардієць, який відсиджується в тилу, в той час як він помирає в українській землі незрозуміло за що.
Чим закінчиться такий процес — невідомо. Можливо, навіть виллється у щось, що було з ПВК “Вагнер” і його головою Євгеном Пригожиним. Я не стверджую, що так буде, але так може бути.
У Кремлі розуміють, чим може скінчитися жорстоке придушення протесту дружин мобілізованих. Тому його неможливо задушити — основа протесту перебуває на фронті і мобілізованих звідти не збираються відпускати.
ІГОР ЕЙДМАН: Росіяни не підтримують протести дружин мобілізованих
— Я не думаю, що протести дружин мобілізованих можуть вилитися в щось серйозне. Річ у тім, що російське суспільство дуже сильно атомізоване і в ньому абсолютно немає жодної внутрішньої солідарності.
Проблема жінок, у яких чоловіки воюють — це їхня тільки їхня проблема.
Люди, яких не забрали в минулу хвилю мобілізації, і їхні сім’ї не відчувають жодної дієвої симпатії та співучасті до долі вже мобілізованих. Вони думають тільки про одне — щоб не було нової хвилі мобілізації.
Якщо зробити ротацію мобілізованих, то на їхнє місце має хтось прийти. І це може бути будь-який росіянин. Тому росіяни в масі підтримувати цей рух не будуть. Їм це невигідно.
Протест дружин мобілізованих уже зазнає хитрого тиску з боку влади. Цим жінкам починають щось обіцяти, підкуповувати. Я думаю, з цим рухом буде так, як і з будь-яким протестним рухом останніми роками: когось підкуплять, комусь дадуть якісь подачки, можливо, когось навіть спеціально відпустять із війни. Наприклад, чоловіків найактивніших учасниць. І в результаті все це, я думаю, ні до чого не призведе.
НАТАЛІЯ ПЕЛЕВІНА: Кремль може розколоти протест зсередини
— У Кремля є методика на випадок таких протестів. Свого часу вже були протести матерів дітей, які загинули під час теракту в Беслані. Їх навіть до Кремля запрошували. Думаю, дружин мобілізованих теж, думаю, скоро запросять. Рух матерів дітей Беслана потім сам розсмоктався, туди впровадили агентів, усередині стався розкол.
Я думаю, щось подібне відбуватиметься найближчим часом із дружинами мобілізованих, і з цим рухом, який, у принципі, дає гарний посил і багатообіцяючу мотивацію.
Проти дружин мобілізованих іде жахлива кампанія у ЗМІ. Як я вже сказала, найімовірніше, вони будуть запрошені на зустріч із Володимиром Путіним. Після цього люди зазвичай виходять у такому піднесеному стані. Так на них впливає особиста зустріч із Путіним або величні склепіння Кремля.
У Telegram-каналі, де перебувають дружини мобілізованих, 25 тисяч людей. Вони дуже мотивовані, пишуть різко й емоційно. І це небезпечно для влади. Ми розуміємо, що російська влада починає докладати зусиль для того, щоб купірувати цих людей і максимально швидко зачистити порядок денний. Перед виборами особливо.
Я закликаю росіян підписатися на цей Telegram-канал і поширювати інформацію. Що більше там буде людей, то складніше буде розправитися з каналом.
Група дружин мобілізованих — дуже неоднорідна. Хтось там дотримується більше антивоєнних поглядів, а хтось просто хоче повернути чоловіка додому. До війни вони ставляться неоднаково, але зате однаково хочуть щось робити. Хоча ми не бачимо великої реакції від тих, хто вже втратив своїх близьких.
За весь час, за офіційними цифрами, приблизно пройшло 300 тисяч мобілізованих через військову м’ясорубку. Частина вже загинули, частина вже не повернуться, частина ще можуть повернутися. І буквально якісь десятки, можливо, сотні жінок готові щось із цього приводу робити і виступати. Це свідчить про те, наскільки російське суспільство інертне і не готове щось робити.
Я настільки зараз розчарована в тому, як себе проявляє російський народ. Я не розумію, що може стати холодним душем і яка цифра загиблих на війні може стати пробудженням. У мене відчуття, що суспільство повністю репресоване.
У маніфесті дружини мобілізованих кажуть: “ми сподіваємося, що президент нас почує”. Зрозуміло, що це через страх. Але я сподіваюся, що ці дружини донесуть до інших родин, щоб вони не пускали своїх чоловіків і синів на війну.
АББАС ГАЛЛЯМОВ: Вчорашні лоялісти перестали бути лояльними до Путіна
— Дружини мобілізованих продемонстрували яскраву динаміку від лояльних до нелояльних. З їхньої риторики видно, що це вчорашні лоялісти. Або в кращому разі аполітичні, але в будь-якому разі — не прихильники опозиції.
Коли цей рух починався, вони буквально в кожному своєму тексті оберталися думкою, що вони не проти війни, але вимагають справедливості. На зорі руху вони говорили, що не проти так званої “СВО”. Минуло півтора місяця і в маніфесті цього вже немає. Натомість є багато жорстких думок.
Зокрема, йдеться про те, що Путін збрехав. І що бути лояльним невигідно, бо об тебе просто витиратимуть ноги. А наступного дня одна із призвідниць цього руху давала інтерв’ю і вона сказала, що будь-яка мати проти війни. Динаміка абсолютно очевидна.
Сьогодні ці люди вже звинувачують Путіна. Таких людей, до речі, називають “електоральним болотом”. Вони схильні підтримувати більшість і того, хто перемагає.
Ці жінки — дуже яскравий символ того, що вчорашні лоялісти сьогодні стають нелояльними. У цього руху дуже серйозний потенціал.
Читайте також: Гомофобія — одна з головних скріп РФ: чому заборонили ЛГБТ-рух і як це вплине на репресивну діяльність Кремля (ВІДЕО)