28 лютого президент України Володимир Зеленський у столиці Албанії Тирані взяв участь у саміті України та країн Південно-Східної Європи.
Під час заходу глава держави провів низку зустрічей із лідерами держав Балканського регіону, з якими обговорив низку важливих для України питань.
Саміт Україна — Південно-Східна Європа
У межах візиту Володимир Зеленський, зокрема, обговорив із представниками Південно-Східної Європи та лідерами ЄС на саміті в Албанії євроінтеграцію України, приєднання до НАТО та протидію військовій агресії Росії. Крім цього, Зеленський з прем’єр-міністром Албанії Еді Рама підписали Договір про дружбу і співробітництво між країнами. Документ сприятиме розвитку співпраці з Албанією та зміцненню позицій України в Балканському регіоні.
Окрім цього, лідери країн обговорили роботу над двосторонньою безпековою угодою в рамках Спільної декларації G7 про підтримку України, до якої долучилася Албанія.
“Ми зібралися тут, щоб підтвердити, що ми, як і раніше, єдині в нашій відповіді: ми рішуче підтримуємо Україну перед обличчям загрози — і дуже реальної загрози безпеці Європи та глобального порядку”, — заявив Рама.
Під час саміту Зеленський заявив, що президент РФ Володимир Путін намагається загрожувати світові своїми диктаторськими амбіціями і хоче нав’язувати свої бажання іншим націям.
“Усе, що зараз робить Путін, його войовничість, усе те, що він хоче примусити робити інші нації, — це спроба впровадити старі диктати того, як нації мають існувати, з чим вони мають погоджуватися і з чим не погоджуватися. І зробити це новою нормальністю. Ось чому так важливо для всіх вільних народів, для всіх нас зробити так, щоб Путін і його режим програли. Адже всі поразки Путіна — це наша спільна безпека”, — наголосив Володимир Зеленський.
Глава української держави наголосив, що у Києва вже є конкретні домовленості з країнами Західних Балкан про зміцнення української артилерії.
“Перший крок — це мати можливість захищатися, а також бути сильними. Я вважаю – це важливо. Тому що зараз є деякі питання з приводу пакетів допомоги від наших партнерів — європейських і зі Сполучених Штатів. Ми дуже вдячні США за всю надану нам допомогу, а також партнерам з ЄС. Але станом на зараз потрібно бути сильними, адже зараз у нас немає альтернативи. Всі ми зараз маємо справу з кілером. Просто з кілером. Це просто “Гітлер. Частина друга””, — заявив президент України.
Глава держави подякував за 13-й санкційний пакет проти Росії, відзначив активну роботу Албанії в реалізації української формули миру та готовність Еді Рами взяти участь у майбутньому Глобальному саміті миру у Швейцарії.
Зеленський також запропонував провести спеціальний українсько-балканський форум оборонних індустрій у Києві або в одній із країн-учасниць.
Своєю чергою, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначив, що Україна та Албанія — це дві європейські країни, об’єднані спільними європейськими цінностями та спільним баченням майбутнього Європи. Він зазначив, що на переговорах із міністром з питань Європи та закордонних справ Республіки Албанія Іглі Хасані вони обговорили європейську інтеграцію України та членство в НАТО, а також повномасштабну війну Росії проти України.
“У цьому контексті ми також обговорили питання про притягнення Росії до відповідальності за злочини агресії та всі військові злочини, вчинені під час війни. Тому ми хотіли б активізувати наші зусилля на цьому напрямку. І в цьому контексті ми цінуємо включення Албанії до міжнародного реєстру збитків, завданих Росією в Україні”, — сказав Кулеба.
Читайте також: Візит Зеленського та української делегації до Албанії — заяви та результати (ВІДЕО)
ІГОР ПОПОВ: Україні важлива підтримка і Албанії, і решти балканських країн
Як можна оцінювати підсумки візиту Володимира Зеленського на Балканський саміт. Які перспективи співпраці України та Албанії. Яку роль можуть відігравати держави Балканського регіону у війні Росії проти України. Ці та інші теми в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорюємо з експертом Українського інституту майбутнього Ігорем Поповим.
— Албанія планує відкрити своє посольство в Києві найближчим часом. Чому так важливо налагоджувати відносини з Албанією?
— Візит президента Зеленського до Тирани — це не тільки двосторонні відносини з Албанією, хоча ці відносини теж отримали додатковий імпульс, підписано Договір про дружбу, всеосяжну співпрацю. Це також можливість зустрітися з лідерами Сербії, кількох країн Південно-Східної Європи. І важливо, щоб було підписано спільну декларацію, яка містить пункти не тільки про підтримку української Формули миру, а й про засудження спроб Росії провести вибори на тимчасово окупованих територіях. Тобто позиція цих країн для нас теж дуже важлива.
Можливо, особлива увага — це Сербія. Ми розуміємо, що у Сербії є своя історія відносин із Російською Федерацією. І те, що президент Сербії Александр Вучич підписав цю декларацію, для України теж серйозна дипломатична перемога.
— А якщо говорити не просто про політичні моменти, а про військову співпрацю, зокрема, про посилення артилерії. Чим країни Південно-Східної Європи та Балкан можуть у цьому допомогти Україні? Це просто югославська спадщина чи в цих країн є власне виробництво?
— Звісно, всі деталі будуть у закритій частині договору. Але ми можемо здогадуватися, що це отримання деяких залишків радянського озброєння, калібрів, які зберігалися на складах колишньої Югославії. Для української армії це теж важливо. А інший напрямок — це було теж уже у відкритій пресі — ведуться переговори про спільне виробництво озброєння, зокрема дронів. Щонайменше, з Хорватією такі переговори були проведені в Тирані.
— Важливо зазначити, що прем’єр-міністр Албанії Еді Рама заявив, що Західні Балкани готові зробити свій внесок у боротьбу з Росією на тлі європейських і західних відмовок і обмежень щодо допомоги. Чим це може допомогти Україні?
— Ми розуміємо, що економіки Албанії та інших країн-учасниць цього форуму набагато менші за обсягами. Ми дуже вдячні за будь-яку фінансову допомогу, будь-яку допомогу в постачанні озброєнь, і тому співпрацюємо з усіма країнами. І не менш важливими є їхні голоси в дипломатії, тому що в дипломатії кожна країна, велика чи маленька, все одно має свій один голос. І голосування цих країн у міжнародних організаціях дуже важливі. Вони всі підтримали українську формулу миру, і вони всі делегуватимуть своїх представників на інавгураційний глобальний саміт миру, який уже готується до проведення в Женеві.
— Ще Володимир Зеленський на цьому форумі запропонував провести спеціальний українсько-балканський форум оборонних технологій. Згадуючи про попередній Київський форум оборонних технологій, які перспективи можуть бути у нового форуму з оборонних технологій зараз уже з боку країн Балкан?
— Деякі з цих країн мають хорошу історію оборонної промисловості, і їхні підприємства продовжують активно працювати. І тому в українській делегації і присутній міністр Камишин, який явно приїхав із конкретними пропозиціями до делегацій із цих країн. І тому Україна зараз форсує створення спільних виробництв, як на території України, так і в прилеглих країнах для того, щоб разом виробляти те озброєння, яке потрібне для української армії.
— Албанія заявила про готовність приєднатися до основної групи спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Ми розуміємо, що це буде справа не одного року. Чи не зміниться щось в Албанії щодо таких рішень зі зміною влади. Політики змінюються, вибори проходять. Якщо країна підписала якісь угоди, то це означає, що і наступна влада теж має їх виконувати, підтримувати?
— Є різні типи міжнародних договорів. Є спільні декларації, які, як правило, відображають поточний момент, але насправді є реакцією на якісь події, які відбуваються в інших країнах або в глобальному просторі. Приклад такої декларації — це засудження спроб Росії провести вибори на окупованих територіях. Природно, вибори відбудуться, і за два місяці ця заява вже не матиме такої сили, як вона має зараз напередодні цих виборів.
Інший тип угод — це міждержавні угоди, які потім ратифікують парламенти. Великий договір з Албанією буде ратифіковано. Природно, це залишиться вже в нашій історії двосторонніх відносин назавжди. Тобто до нього зможуть вносити зміни якісь, але це великий стратегічний договір. А що стосується економічних угод, то його підписують на рівні міністерств або урядів. І незалежно від зміни політичної влади ці угоди продовжують виконуватися.
Приміром, у нас є свої питання до нинішнього словацького керівництва, але, тим не менш, підписання договору і про ремонт військової техніки, і про виробництво військової техніки словацькі підприємства все також виконують. Тому що неустойки великі, і для репутації кожної країни і для її промисловості, її економічних контрактів і її відповідальності це теж дуже важливо. Тому підписуються договори, які потім будуть працювати досить довгий час.
— Міністр у справах Європи та закордонних справ Албанії Іглі Хасані додав, що Албанія підтримує українську формулу миру і євроатлантичні устремління України. Чим тут може допомогти Албанія в реалізації формули миру?
— Ми збираємо всі голоси для того, щоб саме український варіант мирного врегулювання домінував. І як сказав Володимир Зеленський на одній зі своїх нещодавніх пресконференцій, наш план він має бути найголовнішим, найпершим.
Ми будемо утримувати ініціативу, щоб жодні інші країни не виступили зі своїм планом, і щоб наш план все-таки був основою для остаточних рішень. І тому ми залучаємо всі країни, і ці країни об’єднуються за інтересами.
Припустимо, під час візиту до Саудівської Аравії Володимир Зеленський більше говорив про обмін полоненими. Тому що саме Саудівська Аравія є однією з координаторів робочої групи з обміну утримуваних осіб. Албанія для себе явно знайде місце в кількох робочих групах. Ось я вже бачу, що з питання створення міжнародного трибуналу над винними у розв’язанні військової агресії Албанія вже заявила, що для них це цікаво. У них є досвід, у них є бажання працювати в цій робочій групі.
Читайте також: Якщо не зупинити Путіна зараз, він буде розширювати агресію, — Зеленський