Досить довго тривав період, коли узгоджувалися вимоги та умови Туреччини в обмін на згоду вступу Швеції до НАТО. Усі ці умови виконано. Про це сьогодні, 8 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила політологиня Олеся Яхно.
Так вона прокоментувала інформацію, що американські законодавці призупинили продаж Туреччині F-16 допоки Туреччина не дасть добро на вступ Швеції до НАТО. Є думка, що все це навпаки відбувається — спочатку підпис, потім літаки.
“Процес тривав 19 місяців. Було дуже багато різних вимог, які стосувалися і самої Швеції, зокрема, курдів, і видачі осіб. А також умов для інших країн, зокрема й військових постачань зі Сполученими Штатами. Я думаю, що на цій стадії, коли Ердоган уже дав добро на вступ Швеції до НАТО і коли узгоджено практично всі позиції, які перешкоджали публічному схваленню, залишилося ще, щоб проголосував за це парламент, що все-таки теж є певним пунктом. У цій стадії США вчинили так, що в нас теж є умови, і ми теж очікуємо того, що обіцяна Ердоганом згода вже на вступ Швеції буде виконана, а не висуватимуться знову на якісь терміни”, — сказала Яхно.
Тому, вважає політологиня, у цьому випадку це технічна умова в обмін на те, що якщо Туреччина зробить останній крок — проголосує парламент, то постачання F-16 буде розблоковано.
“Треба визнати, що було пройдено великий шлях за весь цей період. І саме тому я кажу, що зараз підхід на призупинення або блокування постачань F-16, він, скоріше, з боку США має технічний характер, з урахуванням того, що період узгоджень з боку Туреччини затягнувся. Тому США, напевно, пішли на такий крок, щоб прискорити або щоб не було подальших таких розтягнутих у часі знову періодів. Тому це технічний пункт. А те, що всі умови, які раніше обговорювалися і які висувала Туреччина, вони виконані, означає, що справді є великі шанси, що на саміті НАТО в липні Швеція буде прийнята”, — каже вона.
За словами Яхно, на ситуацію не зможуть вплинути жодні провокації емоційного характеру, подібні до спалювання Корану, які спрямовані на провокування емоційної реакції. Тому що Швеція зробила досить багато з тих вимог і умов, які висувала Туреччина.
“І те, що стосувалося законодавчих змін, а також видачі 150 осіб і співпраця у військовій сфері зі США — всі ці умови виконані. Тому такі дрібні провокації, розраховані на емоційну відповідь, не зможуть уже зупинити це рішення. Хіба що може змінити якийсь великий форс-мажорний перебіг розвитку подій, який десь може зачепити інтереси Туреччини. І таким чином Туреччина може знову почати відсувати цей процес в обмін на додаткові рішення. Дрібні провокації, навіть якщо вони матимуть образливий характер, не зможуть вплинути на це рішення. Хіба що якийсь великий інтерес, де Туреччина буде змушена ставити нові умови. Але мені хочеться сподіватися, що вже на цій стадії, коли так багато пройдено, і коли і так у світі вже зрозуміло, що дуже багато де змінюються сфери балансів інтересів зі сфер впливу, у цій фазі складно буде зупинити процес приєднання Швеції”, — резюмувала Олеся Яхно.
Читайте також: Швеція стала ще ближче до НАТО, — Ференс
Як повідомлялося раніше, Швеція стала на крок ближче до членства в НАТО. Комітет парламенту Туреччини підтримав ратифікацію протоколу про вступ Швеції до Північноатлантичного альянсу. Тепер це питання має розглянути генеральна асамблея Великих національних зборів Туреччини. За словами президента Ердогана, прискорити ратифікацію вступу Швеції до НАТО можуть позитивні зрушення щодо продажу Анкарі винищувачів F-16.