У Варшаві відбулося перше засідання представників країн-учасниць коаліції бронетехніки на підтримку України. Створення об’єднання ініціювали Польща та Німеччина. Основна мета — посилити технічний парк Збройних сил України певними зразками броньованої техніки та організувати їхній ремонт, інформує FREEДОМ.
Коаліцію також підтримали Велика Британія, Швеція та Італія. У рамках об’єднання створили чотири синдикати. Перед кожним стоять різні завдання: постачання озброєння і боєприпасів для західної бронетехніки, технічне обслуговування і ремонт, підготовка екіпажів і технічного персоналу, а також відпрацювання ефективної тактики застосування бронетехніки на полі бою.
“Метою коаліції бронетехніки є посилення броньованого щита Сил оборони України, спільними зусиллями підвищити спроможності українського війська в боротьбі з російським агресором. Це дуже важлива ініціатива наших союзників з огляду на наявну проблематику в ЗСУ з ремонтом бронетехніки іноземних зразків. Сподіваюся, нам вдасться швидко, наскільки це можливо, створити в Україні ефективну ремонтну базу західної бронетехніки”, — сказав заступник міністра оборони України, керівник української делегації в коаліції бронетехніки Іван Гаврилюк.
Разом із цим Польща вирішила подвоїти свій внесок в ініціативу Чехії. У лютому 2024-го Прага зобов’язалася знайти за межами ЄС і організувати закупівлю 800 тис. артилерійських снарядів для України. Фінансують перевезення країни-партнери.
Наприкінці березня міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що в межах ініціативи Київ потенційно може отримати майже вдвічі більше, ніж заплановано — 1,5 млн снарядів.
“Ми можемо зробити набагато більше, ніж спочатку було оголошено. Як ми бачимо, це вже допомагає Україні краще воювати, оскільки вона знає, що будуть свіжі боєприпаси, і це змінило її ставлення до використання наявних запасів”, — зазначив Ліпавський у коментарі агентству Bloomberg.
Останніми днями до ініціативи приєдналися Ісландія та Словенія. Любляна конкретної суми свого внеску не називає. Зі свого боку, Ісландія надасть близько 2 млн євро. Крім того, Рейк’явік виділить близько 500 тис. євро на придбання спорядження для українських військовослужбовців — броні, форми, медикаментів і засобів гігієни.
“Вкрай важливо, щоб ми продовжували потужну підтримку України. У такий спосіб ми інвестуємо в захист не тільки населення України, а й міжнародного правопорядку в ширшому контексті та наших власних інтересів”, — заявив міністр закордонних справ Ісландії Б’ярні Бенедиктссон.
Європа працює над розширенням виробництва боєприпасів. У межах Акту з підтримки виробництва боєприпасів, ухваленого Євросоюзом 2023 року, німецький збройовий концерн отримає від Брюсселя 130 млн євро. Виробляти ракети і снаряди калібру 155 мм будуть дочірні компанії в Німеччині, Угорщині, Румунії та Іспанії. Щонайменше чотири заводи німецького концерну мають з’явитися і в Україні.
“Спільне виробництво — це один зі стовпів нашої безпеки. І чим більше воно буде локалізоване в Україні, чим більше буде підконтрольне нам, якщо простою мовою говорити, тим буде краще. Російська Федерація і далі буде здійснювати свої терористичні нападки на Україну, обстрілювати ракетами, “Шахедами”, навіть якщо наземний компонент буде менше задіяний. Тому ми повинні розвивати свою оборонну індустрію, кооперуватися з партнерами й отримувати від них технології”, — наголосив політолог Ігор Петренко.
За 2023 рік підприємства української оборонної промисловості наростили виробництво вдвічі — у грошовому еквіваленті, заявив гендиректор “Укроборонпрому” Герман Сметанін. Якщо говорити про одиниці різноманітного озброєння і військової техніки, то їх виробили понад 600 тис.
Читайте також: Європа розширює військове виробництво, щоб допомогти Україні та поповнити свої арсенали, — політолог