Документальний фільм “Сімейний альбом” про паралелі між Голодомором та сучасною війною Росії проти України став учасником Міжнародного кінофестивалю документальних фільмів про XX століття “Незламність і жертовність”, що проходив у Празі (Чехія) з 5 по 8 листопада.
Фестиваль було створено у 2020 році як проєкт “Музею пам’яті ХХ століття” в Празі, аби зберегти пам’ять про драматичні події та історичних осіб минулого століття. Цього року в рамках фестивалю відбулись покази фільмів з країн колишнього соцтабору, присвячені боротьбі з комуністичним режимом. Так, зокрема, глядачі мали змогу побачити документальні стрічки з Чехії, Словаччини, Польщі, Литви, Німеччини та інших каїн. Покази супроводжували обговорення за участі істориків, а часом і безпосередніх свідків тих подій, зокрема радянських політв’язнів.
Україну на фестивалі представляв документальний фільм “Сімейний альбом”, який демонструє історичні паралелі між подіями Голодомору та сучасної війни Росії проти України. Режисерка стрічки Марина Ткачук разом із багаторічною дослідницею Голодомору, історичною консультанткою Яною Гринько розповіли присутнім чимало історичних фактів про один з найтрагічніших епізодів української історії. Модератором дискусії після показу фільму став відомий чеський історик, що багато років займається історією України, Давід Свобода.
“Подивитися наш фільм здебільшого прийшли чехи, які цікавляться історією. Тому й дискусія після перегляду стрічки вийшла фаховою. Палата депутатів чеського парламенту визнала Голодомор в Україні 1932-33 років актом геноциду українського народу відносно нещодавно — у квітні 2022 року, тож про цю сторінку нашої трагічної історії знає не так багато чехів. І це дуже важлива просвітницька робота”, — каже Марина Ткачук.
Історичні паралелі між геноцидними практиками Росії щодо українців під час Голодомору 1932-1933 років та під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну у “Сімейному альбомі” показані через особисту історію австрійського інженера Александра Вінербергера та його праонуки — британської фотохудожниці Самари Пірс. Вінербергер у 1933 році таємно фотографував жертв Голодомору в Харкові і зміг передати ці фото за кордон — світлини залишаються одним з небагатьох достовірних доказів геноциду, вчиненого комуністичним режимом проти українського народу. Через 90 років Самара Пірс відвідала містечка та села Харківської області, які зазнали російської окупації, щоб зафіксувати на фотокамеру злочини росіян, скоєні вже у ХХІ столітті.
З 21 листопада документальний фільм “Сімейний альбом” виходить у кінопрокат в Україні.
Фільм “Сімейний альбом” створено на замовлення державного підприємства “Мультимедійна платформа іномовлення України”, він став одним з переможців Мистецького конкурсу на виробництво серіалів та фільмів сучасної тематики, який відбувся у 2023 році. Світова прем’єра фільму відбулась у жовтні 2024 року в межах ювілейного 40-го Варшавського міжнародного кінофестивалю (Польща).