Європейський Союз виділить ще 5 млрд євро на військову допомогу Україні. Ці кошти спрямують до спеціально створеного Фонду допомоги Україні й використають на закупівлю зброї та боєприпасів для Збройних сил України та для забезпечення тренувальної місії ЄС із підготовки українських військовослужбовців, повідомляє FREEДОМ.
“Фонд допомоги Україні призначений тільки для допомоги Україні, а не для розвитку європейської оборонної промисловості. Я дуже чітко наголосив сьогодні, що будь-яка країна-член, яка бажає закуповувати боєприпаси за межами Європейського Союзу, має пропозиції або знає, де їх закуповувати — вони можуть це робити, і отримати правомірне відшкодування з Європейського фонду миру”, — заявив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель на пресконференції за підсумками Ради міністрів ЄС.
Наприклад, кошти Фонду можуть бути використані для часткової компенсації витрат країн-членів ЄС, які беруть участь в ініціативі Чехії. У лютому 2024 року на Мюнхенській конференції з безпеки президент Чехії Петр Павел повідомив, що Прага знайшла за межами ЄС боєприпаси для української армії. До ініціативи Чехії приєдналося понад 15 країн. За даними The Wall Street Journal, Чехія спільно з союзниками придбала для України 800 тис. артилерійських снарядів. У Празі заявили, що за наявності додаткового фінансування зможуть придбати ще 700 тис. одиниць.
Боєприпаси незабаром доставлять в Україну, повідомив президент Чехії. Він очікує, що найближчим часом у Європі зможуть виробляти необхідну кількість боєприпасів — і для власних потреб, і для допомоги Києву.
“Ми не можемо чекати на європейські компанії, тому ми намагаємося знайти боєприпаси скрізь, де можемо. Доставити їх в Україну так швидко, наскільки це можливо. Але паралельно збільшуємо власні потужності”, — сказав Петр Павел у коментарі “Радіо Свобода”.
“Ми збираємося зв’язатися з нашими чеськими колегами — вони представлять детальний план поставок, як це буде працювати. Ми готові повністю співпрацювати і сприяти цьому процесу. За попередніми сигналами, які ми отримали, наші хлопці на фронті відчують збільшення поставок снарядів уже в найближчому майбутньому. Тобто це не займе багато місяців”, — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
На найближчій зустрічі міністрів сільського господарства ЄС Чехія планує запропонувати включити заборону на імпорт російської та білоруської агропродукції до санкційних списків Євросоюзу.
“Російським або білоруським товарам немає місця в Європі. Я не бачу причин, за якими російське зерно має бути в Європі. Я переконаний, що ніхто не повинен підтримувати агресора, купуючи в нього зерно. Саме за це я виступатиму в ЄС. Ми наполягатимемо на тому, щоб зернові та олійні культури були занесені до санкційного списку та не постачалися в Європу”, — сказав міністр сільського господарства Чехії Марек Виборни в коментарі телеканалу CT24.
За словами міністра, можна не побоюватися ризику значного зростання цін на продовольство після такої заборони. Наприклад, Чехія щорічно збирає близько 8 млн тонн зерна, а потреба всередині країни — 5 млн тонн. Решта йде на експорт. Наприкінці лютого уряд Латвії також заборонив імпорт зерна з території Росії та вимагає від Європейського Союзу такого ж кроку.
Читайте також: Євросоюз поставить Україні більше, ніж обіцяні 1 мільйон снарядів, — Стано
Раніше політолог Володимир Фесенко заявив, що Європейський Союз працює за бюрократичними правилами, тому військова і бюджетна допомога Україні від ЄС чітко розділені.