З часу відкриття “зернового коридору” Україна експортувала майже 3 млн тонн зернових та олійних культур. З українських портів вийшло 130 суден. Про це сьогодні, 14 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.
На його думку, зернова угода є абсолютно нестабільною. А основний наратив Росії — ніби українське зерно не постачається до бідних країн, не відповідає дійсності.
“І насправді тому можуть бути ризики, особливо після закінчення періоду 120 днів від моменту підписання угоди. Тобто це після 19 листопада. По-перше, можуть не подовжити саму угоду, а по-друге, ми знаємо, як, в принципі, Росія поводиться. І тому навіть до цього моменту можуть бути якісь провокації саме у регіоні Чорного моря”, — сказав Мартишев.
За словами аналітика, контекст зернової угоди є геополітичним, тому РФ може не піти на його подовження. Питання світового голоду її не турбують.
“Контекст укладання зернової угоди — він геополітичний, не пов’язаний взагалі із зерном і з потребами, тим паче бідних країн. Тому тут дуже складні такі геополітичні ігри, і дуже складно сказати, чи буде подовжено угоду чи ні. Але, скажімо так, що зараз для Росії не зовсім важливими є інтереси бідних країн Африки. Маленька ремарка. У них очікується рекордний урожай пшениці 92 або навіть понад мільйон тонн цього сезону. Проте для цього врожаю прогнозуються, в принципі, досить помірні темпи експорту. І це означає, що за 12 місяців у Росії будуть досить великі запаси пшениці й близько 5 млн тонн додаткових не буде вивезено на зовнішні ринки, зокрема до країн Африки. Тобто виходить, що, в принципі, Росія може постачати набагато більше зерна до бідних країн, але вона цього не робить”, — резюмував Павло Мартишев.
Читайте також: Поразки на фронті та нові санкції: чому Путін повернувся до зернового шантажу, відповів Фурса
Як повідомлялося раніше, зернова угода продовжує успішно працювати. Від 1 серпня, коли було відправлено перше судно з розблокованих українських портів “Чорноморськ”, “Південний” та “Одеса”, вже вдалося транспортувати майже 3 млн тонн продовольства. Воно вирушає до країн Європи, Африки та Азії.