Для Орбана його “миротворче турне” може бути лебединою піснею — аналіз політолога

Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Для угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана його “миротворче турне” може бути лебединою піснею. Про це сьогодні, 23 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Ігор Рейтерович.

Він нагадав, що Угорщина значною мірою залежить від тих дотацій, які йдуть від Європейського Союзу. При цьому Орбан, демонструючи неприйняття певних принципів та цінностей ЄС, розуміє, що це дуже сильно б’є рикошетом по Угорщині навіть у контексті заморожених грошей, які країна має отримувати з фондів ЄС.

“Парадокс Орбана взагалі в тому, що він критикує Європейський Союз. Він ніби не хоче діяти спільно з іншими європейськими країнами, при цьому щільно, роками сидить на європейських дотаціях, й від них дуже залежить його електорат”, — сказав Рейтерович.

За словами політолога, у цьому контексті країни, які справді налаштовані на інтеграцію, прекрасно розуміють, що консенсусна взаємодія та договори, які діють на рівні Європейського Союзу, — це більш вигідно, ніж ось така позиція, яку зараз намагається займати Орбан.

“Я думаю, що ось ця його так звана миротворча місія, — це, кажучи образно, його лебедина пісня. У якому плані? Тобто він прекрасно розуміє, що після того, як закінчаться всі процедури формування нових владних структур у Європейському Союзі після виборів до Європарламенту, а вони вже на фінішній прямій, і більшість призначень уже було зроблено, зараз ще якісь формальні моменти деякі залишаться… Він прекрасно розуміє, що реформа Європейського Союзу невідворотна. До речі, Угорщина доклала до цієї реформи безпосередньо свою руку, але тільки не прямо беручи в ній участь, а просто спровокувавши, по суті, цю реформу. І це призведе до того, що на рівні Європейського Союзу ухвалення рішень повним консенсусом, коли всі країни абсолютно підтримують, і будь-яка країна може мати право вето, — це все кане в Лету”, — сказав Рейтерович.

Він переконаний, що буде змінено процедури голосування, процедури ухвалення рішень, і, найімовірніше, рішення ухвалюватимуть просто кваліфікованою більшістю. Після цього країни на кшталт Угорщини не зможуть блокувати одноосібно спільні рішення Європейського Союзу.

“І ось Орбан це прекрасно розуміє. Він знає, що ця реформа буде доведена до логічного завершення. І він зараз просто намагається скористатися тією ситуацією, тим часом, який у нього ще лишився, для того, щоб собі якісь отримати зовнішньополітичні плюшки, як він вважає, можливо, просунути якийсь “мирний план”, хоча він ніякий не угорський, він більшою мірою, напевно, китайський. Ну, і десь собі там вибити якісь преференції з боку тих країн, проти яких на сьогодні впроваджено санкції. Тобто він вважає, що він усе робить правильно. Але на довгій дистанції Угорщина від цього дуже сильно постраждає. І, до речі, Угорщина це розуміє, про що свідчить уже така тенденція до постійного зниження рейтингу політичної сили Орбана”, — вважає політолог. 

Він зазначив, що реформа вже підготовлена й у 2025 році буде проголосована та введена в дію.

Читайте також: “Миротворче” турне Орбана: реакцію євродепутатів і позицію угорського політика оцінили експерти

Нагадаємо, Рейтерович раніше розповів, що позбавлення Угорщини статусу голови в Раді Європейського Союзу малоймовірне, хоча Євросоюз негативно сприйняв “миротворче турне” угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана.  

Прямий ефір