Для Китаю необхідно отримати галочку брокера, — експерт про політику КНР щодо війни Росії проти України 

Прапор Китаю. Фото: ukrinform.ua

Китай дуже пов’язаний із західними ринками. Війна Росії проти України несе для країни великі ризики. Тому економічний фактор — один з основних, який спонукає Пекін виступати з миротворчими ініціативами. Такою думкою сьогодні, 21 травня, поділився аналітик, аспірант Цзілінського університету Петро Шевченко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Говорячи про трансформацію політики Китаю щодо війни РФ проти України, Шевченко виокремив три ключові чинники, якими насправді керується КНР.

“Безумовно, це, передовсім, економічний момент. Оскільки якщо ми говоримо про Євразію, то маємо на увазі таке поняття, як пов’язаність. Китай дуже сильно пов’язаний із західними ринками”, — сказав експерт.

Він нагадав, що поки США і Китай залишаються великими торговельними партнерами. Але водночас, починаючи з 2016 року, триває торгова війна, відбуваються економічні негаразди між двома глобальними гравцями. 

Китай хоче зараз сконцентруватися на Західній Європі, насамперед це Європейський Союз, вважає Шевченко. 

“Тому для Китаю ця війна вже принесла великі збитки, і вона несе ще більші довгострокові ризики з огляду на ось таку хитку, нейтральну, а насправді прокитайську або в чомусь проросійську політичну позицію. Війна може принести ще більше економічних збитків Китаю, якщо він не змінить свою позицію стосовно російської агресії. З огляду на те, що все ж Європа протистоїть вторгненню в Україну”, — каже Шевченко.

Тому Китай змушений балансувати: не може кинути Росію, але при цьому він також не може піти проти інтересів Європейського Союзу. Причина — економіка. Зокрема логістика, транзитні маршрути з Китаю до Західної Європи, пояснив гість ефіру. 

Другий ключовий момент, вважає Шевченко, — геостратегічний. Для Китаю важливо виступити миротворцем у цьому конфлікті.

“Китай хоче виступити таким собі брокером, з позиції глобального миротворця. Це важливий момент для Китаю”, — зазначив він. 

І третій момент, який виділив Шевченко, — це ризик безпосередньо для статусу Китаю в очах світової громадськості. 

“Для китайців дуже важливо зберегти обличчя. Їм важливо розуміти, що всі до них ставляться добре. Але якщо вони будуть ізолюватися разом із Росією, а вона втратила обличчя через військову агресію в очах світової спільноти, для Китаю це теж дуже чутливо. І тому вони хочуть всидіти на двох стільцях. З одного боку, допомагають російській індустрії поставками напівпровідників і мікроелектроніки. ПВК “Вагнер” отримує бронежилети, каски через треті країни, через Киргизстан, наприклад. А з іншого боку — хочуть вигідно співпрацювати із Заходом”, — наголосив гість ефіру.

Але зараз балансувати не виходить, бо Захід сильніше тисне на Китай, щоб він вже визначився.

“Тому бачимо ці кроки з посланником і так далі. Для Китаю необхідно отримати галочку ось цього брокера, міжнародного посередника. Це головний пріоритет”, — резюмував Шевченко.

Читайте також: Як змінюються взаємини ЄС і Китаю на тлі війни Росії проти України — розбір (ВІДЕО)

Нагадаємо, 12 травня міністри закордонних справ Європейського Союзу збиралися в Стокгольмі для обговорення планів щодо перегляду політики блоку, насамперед щодо Китаю. Європейці хочуть знизити економічні ризики у відносинах з Пекіном, але водночас продовжуючи співпрацю щодо глобальних питань.

Прямий ефір