Окупанти у різний спосіб випробовують українських дітей, які опинилися в окупації чи в депортації, на прихильність до Росії. Тих, хто не проявляє її належним чином, карають. У російських прийомних сім’ях над дітьми знущаються. Є випадки розстрілу окупантами дітей. Про це сьогодні, 19 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керівник мережі порятунку Save Ukraine, уповноважений президента України з прав дитини (2014-2021 рр.) Микола Кулеба.
На сьогодні Save Ukraine повернула 295 дітей, останні шість дітей та їхні сім’ї прибули в Україну 17 квітня.
“Це діти з окупованої території, це діти, примусово переміщені в Російську Федерацію. 75 дітей із 295 — діти-сироти з прийомних сімей, з-під опіки, з інтернатних закладів. Також у нас є дітки, яких ми повернули з прийомних російських сімей. Нам вдалося їх вивезти в Україну”, — перелічив Кулеба.
Після повернення діти діляться тим, що їм довелося пережити в окупації або на території Росії.
13-річний хлопчик, у нього померла мама. У Ленінградській області його помістили в російську прийомну сім’ю, де прийомний батько був військовим, воював на території України і був поранений.
“Коли батько був на території України, мати виявляла ненависть до цієї дитини. Цей хлопчик — дуже класна українська дитина, яка любить свою країну. І він не приховував це в російській школі, яку відвідував. Там були “уроки о важном”. Він розповідав мені, як його змушували писати листи російським військовим. Я запитав: що ж ти міг писати? Він каже: вам краще не знати, що я їм писав. Настільки стійка дитина. Він був активним у соціальних мережах. І коли ми його повернули до України, він написав своїм російським однокласникам про свої почуття щодо них”, — навів приклад Кулеба.
Діти переживають розлуку зі своїми сім’ями, з батьківщиною не тільки в психологічному плані, а й у фізичному, бо є факти фізичних знущань.
Ростислав залишився сиротою на окупованій території, бо буквально в перші дні повномасштабної війни померла бабуся, яка виховувала його, — від постійних обстрілів у жінки зупинилося серце.
“Прийшли російські військові, забрали його і відправили до табору, а потім — у військове училище. Уже в таборі Ростика змушували говорити російською мовою, а він не вміє, він ніколи не говорив російською. І він за це був покараний. Його змушували співати російський гімн, підіймати російський прапор”, — продовжив керівник Save Ukraine.
Він наголосив, що “уроками о важном”, співом гімну РФ, підняттям прапора та іншими діями окупанти випробовують українських дітей на прихильність до Росії і спостерігають за їхньою реакцією.
“Учитель у класі починає з того, в якій країні ви живете. І всі діти мають відповісти — у Росії. Якщо хтось не відповідає, його викликають до директора, він має пояснити, чому він не відповідає. Дітей вчать доносити один на одного, доносити на свою сім’ю. Працюють індивідуально з кожним: а чи твої батьки, інші діти люблять Росію? Один хлопчик зазначав, що вчитель на “уроках о важном” говорив, що ви маєте бути готові померти за Росію, померти за Путіна. Тобто уявляєте, в якій атмосфері живе дитина?” — акцентував спікер.
Ба більше, є діти, які стали свідками розстрілу дітей. Так, на окупованій території танкіст розстріляв із кулемета чотирьох дітей, “бо вони взяли палиці й бігли з ними до танка”.
“Ось нещодавно ми повернули сім’ю. У мами було кілька дітей. Двоє старших синів воювали в ЗСУ, і про це знала окупаційна влада. Російські військові прийшли до них додому, перевернули весь будинок, демонстрували свою ненависть до них. І якось у молодшої дитини був день народження — хлопчику виповнилося 10 років. Він на велосипеді поїхав до хрещеного. І потім цю дитину знайшли розстріляною, вона лежала поруч із велосипедом. Мама схопила дитину, яка залишилася живою, вони втекли в інше місто, теж в окупації. Потім зв’язалися з Save Ukraine, і ми змогли їх витягнути на підконтрольну Україні територію”, — розповів Кулеба.
“Також і 78-річна бабуся з п’ятьма дітьми. Вона теж розповідала масу жахів, те, що з ними відбувалося в окупації. Нам вдалося повернути цю бабусю з дітьми та знайти будинок для них, забезпечити всім необхідним”, — додав керівник Save Ukraine.
Читайте також: Повільно, складно, трагічно: як ордер на арешт Путіна вплинув на повернення депортованих українських дітей
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.