Дійсна кількість росіян, які добровільно здалися в полон, не розголошується в їхніх інтересах — усі нюанси проєкту “Хочу жити” від Юсова

Російські військовополонені. Фото: uatv.ua

Справжня кількість російських військових, які добровільно здалися в полон у рамках українського державного проєкту Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими “Хочу жити”, іншими способами чи безпосередньо на полі бою, більша, ніж про це повідомляється. Це робиться на користь самих полонених. Якщо вони виявлять бажання потрапити на обмін, у документах буде зазначено, що їх захоплено в полон під час бойових дій. Про це сьогодні, 13 жовтня, розповів в ефірі телеканалу FREEДОМ представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.

За його словами, попри спроби блокування у РФ проєкту “Хочу жити”, повністю обмежити доступ неможливо. Російські військовослужбовці, а також їхні родичі можуть зв’язатися з проєктом за допомогою різних платформ або “гарячої лінії”.

“І чат-боти, і Telegram-канали, всі інші платформи доступні та працюють. На “гарячу лінію” також можна звертатися як самим російським військовослужбовцям, які не хочуть ставати військовими злочинцями, виконувати злочинні накази, бути вбивцями та мародерами, а хочуть зберегти честь, гідність та життя… Також контакт може відбутися і від членів сім’ї людей, які потрапили у таку ситуацію: можливо, насильно мобілізовані, можливо, примушені до підписання контракту через боргові зобов’язання або іншу ситуацію. Таке за путінського режиму не рідкість”, — коментує представник української розвідки.

Він розповів, що після надходження звернення до проєкту “Хочу жити”, починається перевірка даних російського військовослужбовця, а також, якщо йдеться про перехід на українську сторону через лінію зіткнення, починається етап підготовки до цього. Включаються різні підрозділи Сил безпеки та оборони України, залежно від того, на якому напрямку це відбуватиметься.

“Кожен такий перехід — це окрема операція для того, щоб гарантувати безпеку та життя і самому військовослужбовцю, і, безумовно, українцям, які беруть участь в операції”, — зазначив гість ефіру.

Після переходу російський військовослужбовець опиняється під захистом Женевських конвенцій та норм міжнародного гуманітарного права, яких Україна неухильно, як наголосив Юсов, дотримується. Військовополонений пройде медичне обстеження, у разі потреби йому буде надано допомогу, але, крім того, на нього чекає низка перевірок.

“Додаткові перевірки. Дуже важливо, щоб людина не була залучена і не брала участі у воєнних злочинах, і зрозуміло, не була агентом, якого спеціально залучено з боку російських спецслужб. Безперечно, всі ці перевірки проводяться. І потім, після таких заходів, людина опиняється у нормальних, комфортних, людських, гідних умовах із вихідними, триразовим харчуванням, доступом до бібліотеки”, — коментує представник розвідки.

Він також зазначив, що є поділ в утриманні військовослужбовців, які добровільно здалися, і захоплених на полі бою.

“Бувають різні моменти, і все враховується для того, щоб та ж легенда про захоплення в полон, якщо людина йде на обмін, не порушувалася, і вона не наражалася на додаткову небезпеку”, — пояснив Юсов.

На обмін, якщо у полоненого є таке бажання, ті, хто здався добровільно, і ті, хто був захоплений у бою, подаються загалом. І тут все залежить від бажання самої Російської Федерації повернути своїх громадян додому. Вона його виявляє далеко не завжди.

Гість ефіру також наголосив, що умови перебування військовополонених в Україні є прозорими для міжнародних організацій. Утримання забезпечується і коштом українського бюджету, і коштом міжнародних донорів.

“У відкритому доступі є кадри з місць утримання російських військовослужбовців, я там також бував і їв у тій самій їдальні. Повірте, далеко не у всіх медичних чи оздоровчих закладах такий достатній рівень. І забезпечується це українським бюджетом, а також програмами міжнародної допомоги. Зрозуміло, що все одно це обмеження волі, це не піонерський табір. Але якщо говорити про всі норми міжнародного права, вони забезпечуються, зокрема, зв’язок із родичами, медичне обслуговування, медична допомога”, — розповів Андрій Юсов.

Читайте також: “Ті, хто перебуває на полі бою, розуміють, що, крім смерті, на них там нічого не чекає”: росіян закликають скористатися проєктом “Хочу жити”

Нагадаємо, як повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) Андрій Юсов, дедалі більше росіян хочуть співпрацювати з Україною. Російські військові можуть врятувати себе і сім’ю, перейшовши на бік України, або добровільно здатися в полон завдяки програмі “Хочу жити”. Кожен перехід солдата РФ за цією програмою — це окремо відпрацьована операція.

Читайте також: Операція ГУР МОУ “Бариня”: лейтенант ЗС РФ розповів, як здавався в полон (ВІДЕО)

Прямий ефір