Вихід “Райффайзен Банку” з Російської Федерації закриє вікно для зовнішніх валютних операцій. Для країни-агресора це дуже болюча тема. Водночас 2023 року російська гілка Raiffeisen Bank International принесла міжнародному банку до половини прибутку. Про це сьогодні, 11 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсіц.
“”Райффайзен” був дуже важливим віконцем, через нього, за різними оцінками, проходило до половини платежів за російські зовнішньоторговельні операції. Тож справа не в тому, що клієнти перейдуть до інших банків, обслуговуватимуться в Росії через інші банківські структури. Це якраз не проблема. Проблема в тому, що “Райффайзен” був таким каналом, через який приходила і йшла валюта, і це, звичайно, така болюча тема”, — сказав він.
За словами економіста, “Райффайзен” сьогодні ж опублікував дуже дивне спростування.
“Що, мовляв, ні, нам не заборонили, але нас попередили, що заборонили. Приблизно в такому стилі. Абсолютно вражальний текст. Тобто нам, загалом, прямо не наказали піти з Росії, але сказали, що заборонили. Ось це рівно так написано. Це читати дуже кумедно. Тобто вони бояться сказати, що їм заборонили працювати з російськими клієнтами і заводити та виводити валюту. Але водночас вони не можуть заперечувати, що американці від них це вимагають”, — розповів Ліпсіц.
Професор вважає, що буде зіграна якась гра, і “Райффайзен” добровільно оголосить про відхід із Росії. Вони про це вже оголошували двічі.
“Ще торік вони клялися, що вони до осені 2023 року підуть повністю з Росії, але якось не пішли, тому що дуже сильно на цьому заробляють. За наявними відомостями, російський “Райффайзен” приніс до половини всього прибутку групи Raiffeisen за минулий рік. Тож це така собі “дійна корова”, з якої доїться прибуток, і дуже шкода від нього відмовлятися. Але, судячи з усього, їм дали якийсь час на згортання. Найімовірніше, через деякий час вони урочисто оголосять, що за своєю власною ініціативою вони припиняють операції в Росії. Питання тільки в тому, через скільки місяців — через три, шість або до 1 січня майбутнього року. Це ми не знаємо. Але підозрюю, що все-таки доведеться “Райффайзену” піти. А це, звісно, така серйозна тема для російських компаній, тому що всякого роду тоді легальні банківські проводки з експорту та імпорту стають вкрай проблематичними”, — пояснив Ліпсіц.
Також він звернув увагу на ситуацію в Туреччині.
“Уже в Туреччині пішла розмова абсолютно неймовірна. Турецькі експортери почали розмовляти про те, щоб їм дозволили заводити гроші з Росії до Туреччини в готівці, у валізах привозити і потім не вносити на рахунки турецьких банків. Тобто Росія змушена повернутися до такої системи готівкового обігу, щось дуже давнє, возити гроші туди-сюди у валізах, валютою, з охороною. Тобто з легального банківського поля її вичищають зі страшною силою. І тому я весь час кажу, що з усіх систем санкцій проти Росії поки що вочевидь краще працюють банківські“, — резюмував Ігор Ліпсіц.
Нагадаємо, Росія може втратити останній великий іноземний банк. Йдеться про Raiffeisen Bank International. Вашингтон попередив керівництво фінансової установи — якщо банк продовжить вести бізнес у країні-агресорі, то може потрапити під санкції. У Росії у “Райффайзен Банку” 4 млн роздрібних і понад 2,5 тис. корпоративних клієнтів.