Дезінформація, підривна діяльність і шпигунські мережі: чому в ЄС хочуть обмежити пересування російських дипломатів

Шпионы. Коллаж: uatv.ua

У Євросоюзі розглянуть можливість обмежити пересування російських дипломатів у межах ЄС. Відповідний пункт можуть включити до нового пакету санкцій.

У разі ухвалення такого рішення їм можна буде перебувати лише в країні, в якій вони акредитовані.

Дипломати під прикриттям спецслужб

Однією з перших країн, які запропонували обмежити пересування російських дипломатів у межах ЄС, стала Чехія. Про це заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.

На сьогодні російські дипломати можуть їздити без національних віз до 24 держав Європейського Союзу. А також до Швейцарії, Норвегії та Ісландії.

Передбачається, що обмеження торкнуться також російських чиновників, які отримали австрійські візи для роботи в агентствах ООН у Відні, і які потім можуть виїжджати в інші країни Євросоюзу.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну європейські країни вислали сотні російських дипломатів, стверджуючи, що вони дійсно є агентами розвідки. Зокрема, тільки за 2023 рік Чехія вислала понад 70 росіян.

“Якщо брати конкретних співробітників зовнішньополітичного відомства РФ, ми на численних прикладах їхньої поведінки, їхніх заяв, їхньої спроби заперечувати найочевидніші факти розуміємо, що, в принципі, їм, вибачте, наплювати на все це абсолютно. Єдиний виняток — коли ми будемо переслідувати їх у судовому порядку. Такі прецеденти були: можна згадати долю керівництва зовнішньополітичного відомства нацистської Німеччини після Другої світової війни”, — наголосив співзасновник Ініціативної групи з вигнання РФ з ООН Максим Баришников.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час зустрічі з головою ОБСЄ, міністром закордонних справ Мальти Ієном Боргем заявив, що російських дипломатів необхідно ізолювати, щоб вони не поширювали дезінформацію.

“Бачимо активні дії росіян щодо активізації дезінформаційних компаній. Зокрема, з використанням майданчиків ОБСЄ та ООН. Тому ізоляція російських пропагандистів і дипломатів питання не тільки колективної безпеки, а й колективної інформаційної гігієни”, — заявив Кулеба.

За даними американського Інституту вивчення війни, Росія використовує Раду безпеки ООН для поширення дезінформації.

Так, 22 січня, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заперечив відповідальність Кремля за можливий напад Росії на НАТО, незважаючи на відповідні заяви Москви.

Крім цього, глава МЗС РФ звинувачував українську армію у використанні західної зброї для обстрілів окупованої Росією території України, зокрема, нібито для ударів по цивільних цілях.

На початку лютого Європарламент ухвалив резолюцію, в якій ідеться про те, що деякі обрані політики і партії в Європі свідомо служать інтересам Москви, підриваючи єдність і демократію ЄС.

Приводом для ухвалення документа стали звинувачення у співпраці з російськими спецслужбами на адресу латвійської депутатки Тетяни Жданок.

У резолюції підкреслюється, що як Європарламенту, так і владі Латвії вкрай важливо ретельно розслідувати це питання, визначити будь-які відповідні санкції та кримінальне розслідування.

“Європарламент висловлює своє обурення і серйозну стурбованість триваючими зусиллями Росії з підриву європейської демократії за допомогою різних форм втручання і дезінформації”, — йдеться в документі.

У резолюції підкреслюється, що Москва залучає деяких депутатів Європарламенту як “агентів впливу” і створює залежні стосунки з деякими європейськими політичними партіями, зокрема за допомогою фінансування. Потім ці політичні гравці діють як підсилювачі російської пропаганди і служать інтересам Росії.

У документі також вказуються випадки, коли депутати Європарламенту свідомо служили інтересам Росії, зокрема за допомогою фіктивних місій зі спостереження за виборами на окупованих Росією територіях.

Читайте також: Путін використовує європейську демократію для спроб її підірвати, — депутат Європарламенту

Про те, як і чому в Європі вирішили обмежити російським дипломатам переміщення в ЄС, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Олександр Левченко, дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.);
  • Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.), директор Агентства реформування сектору безпеки, експерт з національної безпеки;
  • Роман Доброхотов, головний редактор The Insider;
  • Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього.

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Російська дипломатична служба перетворилася на підрозділ пропагандистського спрямування

— У Європі розглядають питання про введення так званих санкцій щодо російських дипломатів щодо їхнього переміщення в рамках країн Європейського Союзу, там, де є Шенген. Усі громадяни Євросоюзу переміщуються з однієї країни в іншу фактично безперешкодно.

З огляду на те, що величезна кількість представників спецслужб працює під дипломатичним прикриттям, у ЄС пропонують обмежити російським дипломатам право пересуватися всією територією Євросоюзу. Скажімо, якщо з Бельгії вони пересуваються до сусідніх Нідерландів або Люксембургу, тоді, будьте люб’язні, оформляйте візи. Найімовірніше, про це йшлося раніше.

Тому що, на жаль, російська дипломатична служба перетворилася на фактично підрозділ пропагандистського напряму, яким керують безпосередньо з Кремля. І користуючись дипломатичним імунітетом, вони в країнах акредитації віщають, що їм спаде на думку. І при цьому вони фактично виправдовують це дипломатичним імунітетом.

Ось хоча б для того, щоб вони так безперешкодно не подорожували між країнами Євросоюзу, як перший крок пропонується обмежити їхні пересування.

ВІКТОР ЯГУН: Основні маршрути шпигунської діяльності РФ — Латинська Америка і Скандинавія

— Фінансування російської шпигунської мережі не зменшується, тому бюджет дуже потужний. Єдине, що пріоритети змінилися.

Якщо раніше основна маса роботи була через дипломатів із прикриттями, то зараз це все пішло на нижчий рівень, на людей, які мають просто журналістське прикриття, волонтери, громадські працівники.

Або більш глибоке прикриття це нелегали, яких готують роками. Вони заїжджають у Європу або в США, у ті країни, які цікавлять Росію, вже через треті країни не з російськими паспортами.

Як правило, є два напрямки — це Латинська Америка і Скандинавія. Чому так? Тому що є дуже специфічний момент у мовному бар’єрі. Російські акценти в англійській мові, в інших мовах дуже чітко проявляються.

І для того, щоб його приховати, ще Радянський Союз відпрацював схему, коли люди заїжджали через Скандинавію і маскувалися.

До речі, латинська схема за останні роки двічі проявила себе в кількох місцях. Я зараз згадаю два моменти. Перший, коли російський розвідник під прикриттям бразильського паспорта намагався пробратися в систему міжнародного суду і його викрили.

І інша ситуація, коли з паспортами однієї з латиноамериканських країн сім’ю викрили в Словенії, де вони під виглядом вихідців із Латинської Америки вели звичайне сімейне життя, відкрили галерею і через неї намагалися проводити всілякі заходи. У тому числі відмивати гроші для проведення шпигунських операцій на території Європи.

РОМАН ДОБРОХОТОВ: Половина дипломатів у кожному посольстві представляють ті чи інші спецслужби

— Мені здається, зачистка йде досить серйозна. І сам цей підрозділ диверсантів 29155 не такий великий. Їм стало набагато складніше подорожувати, але не стільки через зачистку посольств, тому що вона торкнулася в основному звичайних ГРУшників і тих самих, до речі, співробітників ФСБ, які займаються вербуванням місцевих політиків.

Це більш масовий захід: департаменти, підрозділи. І половина дипломатів у кожному посольстві представляла ті чи інші спецслужби. Але 29155 — це особливий підрозділ, у них є певна кількість дипломатів, які працюють під прикриттям, але в основному, вони подорожують у різні країни під різними прізвищами для конкретних акцій.

Це можуть бути вибухи військових складів, це можуть бути отруєння “Новачком”, яким отруїли Скрипаля і так далі. І вони стали менше подорожувати після того, як ми у 2018-2019 роках почали публікувати про них серію розслідувань і опублікували, зокрема серію паспортів, якими вони тоді користувалися. У них були паспорти з однієї серії.

Тоді просто ми засвітили кілька десятків людей, найдосвідченіших співробітників, і, по суті, їх звільнили. Тобто їм довелося назавжди повернутися в Росію. Зараз вони працюють десь в апараті Путіна, у різних сибірських регіонах, але вже тренують молоде покоління людей 1970-х, приблизно 1980-х років народження, і теж готуються їх відправляти в різні європейські країни, і не тільки європейські.

В останньому розслідуванні ми показали, що перед тим, як російські спецслужби відправляють своїх співробітників до Європи, вони створюють їм легенду всередині країни. І часто за легендою це члени якихось правозахисних рухів або журналісти, кінематографісти. Тобто якісь люди з тих професій, де не очікуєш зустріти спецназ ГРУ.

ІВАН СТУПАК: Дипломати в різних місцях можуть робити схованки і залишати закладки

— Російська присутність у країнах Європи колосальна. Такий дипломатичний “дах”. Я вже не раз говорив, але скажу ще раз: Відень — столиця світового шпигунства.

Орієнтовна кількість російських дипломатичних представників, за даними наших дипломатів, близько 200 осіб. Наші дипломати, наприклад, знають, що це Небензя (Василь Небензя, постійний представник РФ при ООН і в Радбезі ООН, — ред.), це ще хтось.

А хто інші — ми поняття не маємо, що це за люди, які в них завдання, чим вони займаються. Перебувають вони у Відні чи подорожують усією територією Європейського Союзу, користуючись дипломатичним паспортом. Адже не забувайте, яке завдання у людини з диппаспортом. Вона може подорожувати, вона може поїхати, умовно кажучи, до Чехії, до Болгарії. Її можуть зупинити, подивитися на дипломатичний паспорт і відпустити, оскільки він недоторканний.

Вони роз’їжджають усіма країнами Євросоюзу, можуть збирати інформацію, зустрічатися з різними людьми. Плюс можуть залишати в лісі, у горах закладки, робити схованки, залишати гроші, підроблені паспорти, якісь інструкції, якісь технічні засоби, щоб потім за місяць, два, три, за півроку якась людина, яка отримала вказівки з Москви, приїде туди за такими-то координатами і забере. І вона навіть гадки не матиме, хто це поклав, коли це було закладено.

І навпаки: дипломат може забирати щось зі схованки. Він просто приїхав, забрав, і щойно це опинилася в його руках, він недосяжний для місцевих спецслужб. Його хіба що можуть видворити, а затримати, забрати, вилучити не можуть.

Читайте також: РФ використовує “бомбардування” фейками, щоб підірвати довіру до України як держави, — аналітик

Прямий ефір