Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний 15 березня повідомив, що українські війська переходять у контрнаступ на окремих ділянках.
“Ми зупинили агресора, розгорнули частини резерву і в певних напрямках переходимо в контрнаступ. На превеликий жаль, ми зазнаємо втрат. Вони в кілька разів менші, ніж у противника”, – повідомив Залужний.
За даними Генштабу ЗСУ, втрати російської армії станом на ранок 15 березня, на 20-й день повномасштабного російського вторгнення, становлять понад 13,5 тисячі осіб особового складу.
Про те, чи справді українська армія може перейти в контрнаступ, розповів експерт Центру оборонних стратегій Андрій Риженко в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
– Ви можете пояснити нещодавні коментарі, які ми почули від Валерія Залужного, щодо того, що ЗСУ переходить у контрнаступ у деяких напрямках?
– Так, можу. Справа в тому, що минуло вже 20 днів від початку бойових дій. Перші дні були дуже складними для Збройних сил України, бо напали на нас несподівано. Якийсь час був для того, щоб підтягнути резерви, розвернутися до штатів воєнного часу. Також компенсувати ті втрати, які ми мали в цей час. Тому що спершу російські війська використали класичну схему. Були вогневі удари, удари артилерії, систем залпового вогню. І зараз, коли вже, я так розумію, ці підрозділи повністю мобілізовані, коли вже резерви влилися повноцінно, коли вже налагоджено логістику, коли противник уже досяг свого певного виснаження, є сенс говорити про контрнаступ для того, щоб території звільняти. Але всіх деталей я знати не можу. Це питання закрите. Цим опікуються Генеральний штаб ЗСУ. А також командування об’єднаних сил, які провадять операцію з оборони країни.
Це хороший симптом, від маневреної оборони ми переходимо до окремих елементів контрнаступу та звільнення наших територій, витіснення противника. Ситуація, звичайно, складна, тому що сили противника значні, але варіанти вирішення цього завдання є, і я думаю, що зараз вони реалізуються.
– Міністерство оборони України регулярно повідомляє про втрати російської сторони. Ми розуміємо, що зараз важко встановити точні цифри. Але якщо спиратися на ті дані, які вже є, чи Ви можете назвати інтенсивність втрат противника на тлі інших конфліктів, відомих нам за останні 10-15 років?
– Якщо брати історію воєн, то кількість ракет, яка була випущена по Україні, була, вочевидь, максимальною з тих, що було випущено по будь-якій іншій країні. За ці 20 днів по території України вдарили з 900 керованих ракет класу повітря-земля та земля-земля. З дев’ятисот ракет! Наприклад, інформація для порівняння: за п’ять років війни в Сирії Росія випустила по Сирії 100 ракет, а за 20 днів по нас уже 900. Вони були різного класу, але це дуже високий показник.
Під час обстрілу Центру миротворчості та безпеки поблизу Львова було випущено близько 30 ракет Х-101. Інтенсивність дуже висока. І засоби ураження дуже потужні. Тому й втрати великі. Особливо це стосується місцевого населення, тому що, влучивши в багатоповерхову будівлю, зазвичай така ракета її руйнує. Тобто всі люди, які перебувають у своїх квартирах, або гинуть, або дістають поранень. Ця зброя безжальна, і Росія наразі активно й невибірково її застосовує. Тож політичне керівництво України просить наших західних партнерів закрити небо. Адже чималих пошкоджень завдає саме авіація супротивника.
Повітряні тривоги зараз щоночі лунають у всіх обласних центрах України. І це дуже вагомий аспект. Хоча я можу сказати, що наша система ППО порівняно старенька, це ще радянська система 80-х років, проте вона працює дуже ефективно. Інша річ, що повітряних цілей дуже багато. І по нашій системі ППО теж гатять із засобів ураження, бо будь-яка система ППО має свої вразливі місця. Існують певні заходи, аби зменшити цю вразливість. Але все одно засоби ППО теж потрапляють під обстріли.
– Що ви можете сказати про людей, які воюють проти України у лавах військових?
– Росія вже насправді використала велику кількість своїх резервів. Вона використала практично все, що приготувала для “операції”. Їхні запаси закінчуються. Війська мародерствують на територіях України, розкрадають крамниці. Ресурси обмежені. Наразі бачимо спроби посилити російську армію різними резервами, які ще залишилися. Їх не так багато. Із Сирії відбирають найманців. Перекидають останню бригаду морської піхоти з Петропавловська-Камчатського, що залишилася в резерві. Можна припустити, що вона поїздом їхатиме два тижні.
Але такий показник, як виклик своїх миротворців з миротворчих операцій…
Тобто Росія має так званих миротворців у Вірменії, Карабаху. [І цих людей зараз перекидають до України – ред.]. Це важливий показник, бо ці люди виконують не так воєнні завдання, як політичні та військово-політичні. Їх, до речі, там незначна кількість. Але їх теж, бачите, перекидають на наші території для реалізації загарбницьких намірів РФ.
Зеленський: Санкцій недостатньо – потрібне повне відключення РФ від SWIFT та ембарго на всю торгівлю
Подоляк: Підписи під мирною угодою ставитимуть президенти України та РФ Зеленський та Путін
Читайте також: Нардеп Лубинець: На евакуацію у Волновасі дається 15 хвилин, потім прилітають міни