Дестабілізація, шантаж, тиск: РФ використовує мігрантів як зброю в гібридній війні проти Заходу (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Фінляндія посилює прикордонні заходи через гібридні загрози з боку Росії. Прикордонники посилюють патрулювання, встановлюють загородження, а також збільшують кількість безпілотників і електронних детекторів — для відстеження ситуації на кордоні. Найближчого місяця фінський парламент може розглянути новий законопроєкт, який дасть змогу призивати більше резервістів для захисту кордону, повідомляє FREEДОМ.

Москва використовує мігрантів як зброю в гібридній війні проти західних демократій. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну цю тактику Кремля випробувала на собі Фінляндія. Наприкінці 2023 року після того, як із Росії в країну спробували потрапити близько 1300 незаконних мігрантів, зокрема із Сирії та Сомалі, Фінляндія закрила всі пункти пропуску на кордоні з РФ. Тепер через загрозу нової міграційної хвилі з Росії, Гельсінкі посилює заходи з охорони кордону.

“Фінляндія не може просто так допустити відкриття такого нового маршруту для мігрантів до Європи… Але загалом ідеться не про мігрантський маршрут, а про ситуацію, в якій влада іншої країни допомагає або навіть тисне і підштовхує мігрантів до кордону Фінляндії”, — сказала міністерка внутрішніх справ Фінляндії Марі Рантанен.

Ще один напрямок, який активно використовує Кремль, — Білорусь. Режим самопроголошеного президента Олександра Лукашенка спровокував міграційну кризу на кордоні Білорусі з Євросоюзом ще навесні 2021 року. Нелегали з Іраку, Сирії та Афганістану намагалися потрапити на територію Литви, Латвії та Польщі. Президенти держав Балтії звинуватили Мінськ у гібридній агресії.

“Ми ухвалили рішення — засудити дії режиму Лукашенка щодо використання мігрантів у політичних цілях. Ми занепокоєні правами людини та безпекою мігрантів, які перебувають нині в Білорусі, яких змушують порушувати кордон Європейського Союзу, і закликаємо притягнути режим Лукашенка до відповідальності за торгівлю людьми”, — зі спільної заяви президентів Естонії, Латвії та Литви.

У квітні 2024 року ситуація на кордоні загострилася. Зафіксовано 613 спроб нелегального проникнення на територію Польщі. Мігранти кидали гілки та каміння в польських прикордонників, застосовували газ. Пізніше, 28 травня нелегал напав із ножем на польського прикордонника. Попри зусилля лікарів, врятувати життя військовослужбовця не вдалося. 3 червня — черговий напад. Мігрант, який намагався прорватися з Білорусі до Польщі, поранив прикордонника. Він у важкому стані. 

“Ми маємо тут справу не з особами, які шукають притулку, ми маємо справу зі скоординованою, дуже обережною операцією на багатьох рівнях із порушення польського кордону і спробою дестабілізувати ситуацію в країні. Ця агресія невипадково зростає дедалі більше й більше, тому що йдеться не про якусь допомогу мігрантам із Росії чи Білорусі, а про організацію гібридної війни, яка дестабілізує Польську державу і фактично всю Європу”, — розповів прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Варшава висунула вимогу до Мінська припинити провокації на кордоні й видати підозрюваного у вбивстві. У зовнішньополітичному відомстві Білорусі повідомили — ноту отримали та розглянуть її з урахуванням усіх обставин. Але офіційний представник Міністерства закордонних справ (МЗС) Білорусі прямо заявив — дипломатичні протести Варшави на розв’язання проблеми не вплинуть. За інформацією польського Міністерства закордонних справ, у 90% затриманих під час спроб нелегального перетину кордону з Білорусі до Польщі є російські візи. А Білорусь, своєю чергою, взагалі скасувала візовий режим для громадян певних держав.

“Польща — одна з головних мішеней. Найвразливіша точка НАТО — це Сувалкський коридор. Саме біля нього відбуваються міграційні атаки, спроби потрапити на територію Польщі. Ми бачимо, що це не рідко супроводжується нападами. Зокрема, це пов’язано і з тим, що Польща відіграє одну з найважливіших ролей у допомозі Україні”, — пояснив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

За інформацією європейських спецслужб, Росія готує нову хвилю мігрантів для перекидання в Білорусь. Польща зі свого боку повертає 200-метрову буферну зону і направляє нові підрозділи на кордон. Крім того, польська влада має намір виділити понад 2,5 млрд дол. на програму “Щит Схід”. У рамках цього проєкту побудують нові укріплення, системи моніторингу та протидії безпілотникам.

“Польща не має кордону з Конго, Афганістаном, Сирією чи Центральноафриканською Республікою. І вся ця міграційна криза на нашому кордоні організована штучно білоруським КДБ і, найімовірніше, не без допомоги російської ФСБ. Особисто мені шкода цих людей з африканських країн, тому що люди живуть там дуже бідно, але водночас мені зрозуміло, що ті, хто потрапляє на наш кордон, аж ніяк не найбідніші. Тому що вони платять і 5, і 10 тис. дол. за те, що їх привозять цивільними літаками до Білорусі, а зараз, найімовірніше, і до Росії”, — заявив політичний оглядач польського новинного порталу ONET Вітольд Юраш.

Мета нової хвилі міграційної кризи, яку планує Кремль, очевидна, стверджують експерти. Це — дестабілізація ситуації в країнах-союзниках України, шантаж і тиск на партнерів Києва.

Читайте також: Ситуація на кордонах ЄС — не міграційна криза, а гібридна війна РФ і Білорусі, — ексдепутат польського Сейму

Прямий ефір