Дешевий газ може виявитися лише прикриттям: що приховано за “дружбою” Орбана і Фіцо з Путіним

Роберт Фіцо і Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Після низки санкцій, запроваджених проти енергетики Росії, Москва все ще намагається шантажувати Європу. Нещодавні події показали, що Словаччина та Угорщина піддалися погрозам залишитися без дешевого газу. Поки європейські держави повністю відмовляються від блакитного палива з РФ, глави урядів Словаччини та Угорщини намагаються зберегти залежність країни від Росії і продовжують контакти з Кремлем.

Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан заявив, що його держава веде переговори з Києвом і Москвою про збереження транзиту російського газу через Україну після 2024 року. Також у постачанні російського газу зацікавлений і прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо.

Російський газ для Європи через Україну: консенсусу не знайдено?

Президент Володимир Зеленський підтвердив, що Україна не розглядає відновлення угоди з “Газпромом” про транзит російського газу в Європу після 2024 року. А також дав зрозуміти, що Київ не погодиться прокачувати російський газ під виглядом азербайджанського.

“Ми не будемо продовжувати транзит російського газу. Ми не дамо їм можливості заробити додаткові мільярди на нашій крові. Будь-яка країна світу, яка могла б отримати щось дешеве від Росії, в кінцевому підсумку — завтра, через місяць, через рік — стане залежною від Російської Федерації. Це їхня політика. Тому ми більше не будемо транзитувати російський газ”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Будапешт не хоче відмовлятися від українського транзитного маршруту для постачання газу. Саме тому, за словами прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, вони ведуть переговори і з Києвом, і з Москвою про можливість збереження транзиту через Україну після 2024 року.

“Ми зараз пробуємо такий трюк: якщо газ до моменту надходження на територію України вже не буде російським, а буде вже належати покупцям. Тож газ, який надходить в Україну, уже не буде російським, а буде угорським”, — цитує прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана Reuters.

За словами Орбана, переговори з цього питання тривають. Але їхній результат невідомий.

Словаччина також входить до числа небагатьох країн, які, як і раніше, залежать від російського газу. Вона щорічно імпортує 3 млрд куб. м газу з Росії, що покриває більшу частину її внутрішніх потреб, у зв’язку з чим прем’єр-міністр Роберт Фіцо 22 грудня відвідав Москву для переговорів з Путіним.

Росія надає Фіцо “значні знижки”, але розплачуватися за них доведеться Словаччині, заявив Зеленський. Він розкритикував переговори прем’єр-міністра Словаччини з Путіним. Насправді Роберта Фіцо цікавлять не поставки російського газу, вважає Володимир Зеленський, його ключова мета — вести справи з країною-агресором.

“Ми зробили йому пропозицію і щодо можливої компенсації для словаків — саме для словаків —втрат від російського транзиту, і щодо альтернатив щодо транзиту — будь-якого іншого газу, не російського, за запитом Єврокомісії. Ми готові були це зробити. Фіцо не захотів компенсації для словаків. І не хоче співпрацювати з Єврокомісією. Йому в Москві чомусь вигідніше. Усі в Європі розуміють, чому. Немає тих, хто не розуміє”, — заявив президент України.

Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну прем’єр-міністр Словаччини вже тричі побував у Москві. Головною темою останнього візиту був транзит російського газу. Політику Фіцо піддали критиці не тільки в Україні та Євросоюзі, а й у самій Словаччині. У Братиславі пройшла акція протесту під назвою “Досить Росії”, організована громадським об’єднанням “Мир Україні”.

Україна твердо має намір припинити транзит російського газу о 7 годині ранку 1 січня 2025 року, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Він зазначив, що відновлення транзиту буде можливе за запитом Європейської комісії, якщо це буде не російський газ. А в Міненерго заявили, що Київ офіційно звернувся до партнерів із пропозицією підписати документи для початку розбудови міждержавних точок входу-виходу ГТС між Україною та Польщею. За очікуваннями Міненерго, це допоможе Україні та Польщі зберігати стільки газу, скільки потрібно для всієї Східної Європи, а також переспрямувати ту частину природного газу, яка раніше постачалася росіянами.

Читайте також: Молдова зміцнює енергетичну безпеку, долаючи газовий шантаж Кремля (ВІДЕО)

Чим ризикують Фіцо та Орбан — думки експертів

Чи готові жителі цих країн пожертвувати демократією заради дешевого газу, про який домовляються з Путіним Фіцо та Орбан? Справа тільки в дешевих енергоресурсах? Чим обернуться тісні контакти з Росією для Словаччини та Угорщини? Про це в ефірі телеканалу FREEДOM міркували:

  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Геннадій Рябцев, експерт у галузі енергетики;
  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Максим Джигун, політолог. 

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Фіцо й Орбан позначають себе як проросійський полюс у Європейському Союзі

— Фіцо йде шляхом Орбана. Я нагадаю, що влітку подібний вояж до Москви в досить скандальній атмосфері здійснив і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. І ось зараз ці два політики, політичні партнери, перебувають у зв’язці й у своїх особливих відносинах із Кремлем. І, по суті, в опозиції до інших європейських країн. Вони сформували такий маленький, але скандально помітний полюс, який порушує європейську солідарність щодо України і протидії Росії.

Мені здається, весь скандал із транзитом газу Фіцо організував спеціально для того, щоб зустрітися з російським диктатором Путіним. Тому що ще з початку року обговорювалася тема про те, що з початку 2025 року транзит російського газу територією України припиниться. До речі, багато експертів вважають, що насправді залежність економіки Словаччини від цього газу далеко не критична. 

Словаччина втратить, можливо, низку доходів від отримання перероблення цього газу, але катастрофи не буде, і можна компенсувати брак цього газу з інших джерел. Тому, думаю, що Фіцо використав цю ситуацію для того, щоб організувати великий гучний скандал, який став би приводом для візиту до Москви.

Експорт російського газу через територію України неможливий без домовленостей з Україною. Це справді цікаво, адже спільних заяв так і не прозвучало. А цей візит — ніщо інше, як демонстрація лояльності до Путіна та особливих з ним стосунків. Але це якраз іде в сперечання з європейською політикою.

Зараз у Фіцо дедалі більше і більше проблем усередині Словаччини. Це пов’язано і зі сперечаннями в коаліції, і з соціально-економічними проблемами. Тому потрібно когось звинуватити в цих проблемах. Але ось, мабуть, Фіцо вирішив, що треба звинуватити Україну. А заодно таким чином виправдати відновлення гри з Путіним. 

Але це, на жаль, показує, що відбувається певна диференціація всередині Європейського Союзу і явно чітко позначився проросійський полюс. Нехай маленький — усього з двох країн — але він уже створює і, думаю, ще створюватиме проблеми для солідарної європейської політики.

Оскільки тема санкцій може бути предметом переговорів між США і Росією, то Фіцо і Орбан явно просуватимуть цю тему, а також усередині Європейського Союзу виступатимуть, можливо, за відновлення транзиту російського газу.

Проте Фіцо й Орбан позначають себе як проросійський полюс у Європейському Союзі. Таке маленьке, але скандальне і гучне проросійське угруповання всередині ЄС. І це виклик не стільки Україні, скільки для Євросоюзу і НАТО. 

А що робити з країнами, які формально є членами спільного політичного союзу, але водночас виступають проти політики цього союзу і створюватимуть проблеми під час ухвалення спільних рішень? Це дійсно дуже серйозна проблема на майбутнє. Європейським лідерам і лідерам НАТО потрібно думати, як цю проблему вирішувати.

ГЕННАДІЙ РЯБЦЕВ: Домовленості Путіна з Орбаном не такі самі, як із Фіцо

— Я думаю, що йдеться не про політику. Тут, найімовірніше, йдеться про гроші. Тобто не виключено, що партія, яка зараз перебуває при владі, отримала неабияку суму від якихось посередників, які пов’язані з Кремлем. Ці переговори свідчать про те, що і словацькі, і угорські компанії отримують газ за ціною набагато, якщо не в рази, нижчою за вартість газу для інших європейських споживачів. Причому вони роблять це приховано.

Мені чомусь здається, що в Брюсселі навіть не знають, за якою ціною газ надходить до Словаччини та Угорщини. 

Дуже складно пояснити, чому раптом Орбан і Фіцо зараз так забігали. Це дивно виглядає, оскільки українська сторона чітко заявила про те, що будь-які переговори щодо продовження транзиту можливі лише після звернення Європейської комісії до України. А тут уже якісь погрози з’явилися від словацької сторони. До цього лунали погрози від угорської сторони щодо транзиту російської нафтової сировини. 

Це явно якісь кулуарні домовленості. Оскільки складається враження, ніби словацький прем’єр полетів виправдовуватися в Москву. 

Судячи з усього Росія дає вже дуже велику знижку. І якщо ця знижка припинить свою дію, то і в Словаччині, і в Угорщині, цілком можливо, зростуть ціни на газ для місцевих виборців. 

Якщо для Словаччини це справді вагомо, то для кожного домогосподарства в Угорщині газ подорожчає приблизно на 5 євро на місяць. Це келих пива або дві чашки кави. Тобто складається враження, що було досягнуто якихось інших домовленостей під час візиту Орбана до Москви. 

Я не здивуюся, якщо діло дійде до того, що Орбан із Фіцо попросять Путіна, щоб він вдарив черговим “Орешником” для того, щоб вплинути на Україну. А нові “Орешники” можуть зрештою полетіти і по столицях цих двох держав, якщо психічне здоров’я Путіна похитнеться. 

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Дружба з Путіним дорого обійдеться Фіцо та Орбану 

— З одного боку, російський газ, мабуть, навіть на тлі альтернативи для Фіцо має привабливіший вигляд із погляду ціни. І він розуміє, що дешеві енергоресурси можуть дозволити його режиму досить довго перебувати на плаву, оскільки він буде своїм співгромадянам демонструвати принцип шпагату. Він і в ЄС отримує гроші. А Словаччина це країна, як Угорщина, яка досить багато отримує з європейського бюджету. Тобто вони живуть коштом тих грошей, які йдуть на рівні Європейського Союзу значною мірою. З іншого боку Словаччина буде отримувати гроші від Росії, що дозволить йому якомога довше зберігати владу. 

Але є ще й друга причина. Російські гроші, мало того, що не пахнуть, вони, як правило, дуже часто мають ще подвійне дно. Або тіньову частину, яка може носити відверто корупційний характер, а може мати неформальний характер. І це дуже сильно їх відрізняє від тих грошей, які Словаччина отримує від ЄС. 

Адже не треба звітувати, як ти будеш ці гроші витрачати і чому твої найближчі сподвижники стали отримувати посади в компаніях. Мають стосунок, наприклад, до продажу газу і до енергетичної безпеки країни, до якихось сфер, у яких так чи інакше залучена Російська Федерація. Плюс у такому разі можна розраховувати ще на певну лояльність з боку Російської Федерації. 

Рано чи пізно це призведе, звичайно, до проблем для Угорщини, Словаччини. По-перше, далеко не все населення поділяє таку позицію у своєї влади. А, по-друге, Європейський Союз на тлі цього може просто в якийсь момент піти на принцип і зробити для всіх абсолютно рівні умови і припинити дотувати економіку Словаччини. 

МАКСИМ ДЖИГУН: Фіцо на відміну від Орбана поїхав до Путіна навіть без “мирних ініціатив”

— Ситуація з Фіцо цікава тим, що це перший лідер європейської країни, який за час повномасштабного вторгнення Росії в Україну приїжджає до Путіна не з розмовами про мир в Україні, не з розмовами про необхідність деескалації, а про те, щоб просто поговорити, обговорити свої особисті питання і двосторонні стосунки між Словаччиною і Росією. Тому Фіцо в цьому контексті навіть гірший за Орбана. 

Звичайно ж, Орбан відіграє роль такого собі розкольника всередині Європейського Союзу, займаючи деструктивну позицію. Але Фіцо в цьому відношенні впав ще нижче. Він демонструє те, що можна вести бізнес за часів, коли Росія — партнер Словаччини і продовжує працювати проти демократії, прав людини, міжнародного права. Тому Фіцо зацікавлений кровно в тому, щоб продовжувати ці відносини з Росією. 

Ми чули кілька тижнів тому заяву від єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімонс, яка сказала, що країни Східної та Центральної Європи готові до того, щоб зупинити транзит газу через Україну.

Тому що знайшли вже альтернативні компанії, які могли б постачати газ до країн Східної Європи, знайшли вже можливості для того, щоб фінансово допомогти цим державам, щоб мінімізувати ці ризики і підготувати місцеву інфраструктуру.Але Фіцо не був зацікавлений у цих речах. Він був зацікавлений тільки в тому, щоб і далі заробляти у відносинах з Росією.

І Фіцо, і Орбан використовують зв’язки з Путіним для того, щоб мати можливість фактично підкуповувати своїх виборців дешевими цінами, спокійною економічною ситуацією на відміну від багатьох інших країн. Але обидва ці політики забувають про головне, про те, що їхнє суспільство зацікавлене не тільки в дешевих ресурсах, а й у тому, щоб їхніми країнами керували люди, які розуміють цінність свободи демократії, які хочуть жити в Європейському Союзі, а не в якомусь альянсі з авторитарною Росією. 

Я думаю, що загальний настрій суспільства Словаччини буде змінено не в бік Фіцо і його команди, тому що люди розуміють, що така дружба дорого обійдеться самій Словаччині. Путін не робить знижок просто через те, що він хороший друг цієї країни.І він робить це для того, щоб отримати контроль над ситуацією в країнах Східної Європи, в тому числі тому, що бажає ці країни окупувати в найближчому майбутньому. 

Читайте також: ЄС готується пройти зиму без транзиту російського газу через Україну (ВІДЕО)

Прямий ефір