Україна закликає демократичний світ поставити на порядок денний питання про трансформацію Росії. Про це раніше заявляв міністр оборони Олексій Резніков. За його словами, Росія повинна стати демократичною федерацією, інакше вона не зможе відновити відносини з цивілізованим світом, повідомляє FREEДОМ.
Саме денацифікація була названа головною причиною розв’язаної Росією війни проти України. Кремль придумав термін, намагаючись виправдати агресію, нібито рятуючи українців від міфічних нацистів.
“Ми будемо прагнути до демілітаризації та денацифікації, а також притягнення до суду тих, хто здійснив численні криваві акції проти мирних жителів”, — заявив на початку війни президент РФ Володимир Путін.
Але цілі так званої “спеціальної військової операції” змінювалися відповідно до того, як російські війська зазнавали провалу за провалом на всіх фронтах. А після деокупації захоплених у лютому-березні минулого року територій України світ здригнувся від воєнних злочинів, скоєних російськими військовими.
Російські солдати, які потрапили в полон, підтверджували — в Україні немає кого денацифікувати, і саме вони на чужій землі скоюють злочини проти людяності.
“У цій ситуації ми — фашисти”, — зізнався військовополонений збройних сил РФ Максим Черняк.
П’ять ознак, які свідчать про те, що Росія — фашистська держава, окреслив американський історик Тімоті Снайдер. У своїй статті для The New York Times він назвав ознаки фашизму в Росії, що прогресує.
“Сьогоднішня Росія відповідає більшості критеріїв, на які зазвичай спираються вчені. У Росії є культ одного лідера — Путіна. Є культ мертвих, побудований навколо Другої світової. Є міф про золотий вік імперської величі, яку потрібно відродити у війні насильства, що зцілює, — злочинній війні з Україною. Україна не вперше стає об’єктом фашистського нападу. У 1941 році Гітлер бачив захоплення цієї країни своєю головною метою”, — йдеться в матеріалі американського історика Тімоті Снайдера для The New York Times.
2 травня український парламент офіційно визнав політичний режим у Росії “рашизмом” і засудив його. Йому характерні заперечення сили права та утвердження права сили; неповага до суверенітету сусідів, а також самоствердження через свавілля і насильство.
“Росія зараз повторює повністю всі кроки Гітлера, один-в-один. Якщо ми навіть почнемо з Мюнхенської промови на Мюнхенській конференції, коли Путін фактично повторив наративи Гітлера, зараз методами Гітлера знищують український народ, тому більш ніж справедливо, що Верховна Рада назвала те, що є фашизмом, — рашизмом, щоб вказати на особливість, що це – саме російський фашизм”, — пояснив політолог Олег Лісний.
Через 14 місяців повномасштабної війни весь цивілізований світ, і насамперед Україна почали говорити про те, що саме Росії необхідна денацифікація.
“На порядку денному має постати питання трансформації Росії. Тезу деяких партнерів про те, що Москву потрібно залучити до всіх важливих справ регіону, розбиває реальність — з чинним терористичним режимом, який живиться імперськими фантомними болями, якісь домовленості неможливі в принципі. Росія має стати демократичною федерацією. Пройти через денацифікацію, видати злочинців, компенсувати збитки. Інакше не буде довіри”, — заявив міністр оборони України Олексій Резніков за підсумками Чорноморської конференції з безпеки.
На рівні міжнародних інституцій Росію вже визнали країною-спонсором тероризму, а президента країни — міжнародним злочинцем. У Гаазі готується спеціальний міжнародний трибунал із розслідування воєнних злочинів РФ.
“Усі елементи воєнних злочинів, які чинить Росія щодо України, цивільних українців, мають понести покарання. Що стосується співпраці Британії в цій групі, то бачимо, що цей процес має бути очолений Україною, в першу чергу”, — прокоментувала ситуацію в ефірі “Єдиних новин” посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс.
У понеділок, 8 травня, Нюрнберзька академія опублікувала “Нюрнберзьку декларацію про злочин агресії”. У декларації згадано процес над нацистськими злочинцями, а принципи трибуналу пропонується застосувати до злочинів Росії в Україні.
“Я вітаю Нюрнберзьку декларацію, яка встановлює прямий зв’язок між Нюрнберзьким трибуналом і Спеціальним трибуналом у справі про агресію проти України, над яким ми зараз працюємо. Російське керівництво, як і нацистське керівництво в 1945 році, має бути притягнуто до відповідальності за злочин агресії”, — написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у Twitter.
Однак аналітики переконані, що для трансформації мислення і менталітету громадян Росії знадобиться багато часу.
“Я не впевнений, що росіян можна “перепрошити”. Але згадуючи, що вони, як самі кажуть, богообраний народ, і вони зациклені на персоналію і на телевізор, я думаю, що якщо з телевізора розповідатимуть інше, і цар буде інший, то вони займуть безболісно нішу таких правильних росіян”, — вважає політолог Олег Лісний.
За даними соціологічної служби “Левада-центр”, понад 60% росіян вважають, що країна рухається в правильному напрямку. Варто зазначити, що позитивна оцінка діяльності Путіна серед росіян помітно впала з початку повномасштабного вторгнення в Україну та оголошення мобілізації.
Читайте також: Загибель етнічних бурятів на російсько-українській війні набула жахливих масштабів для республіки, — голова фонду “Вільна Бурятія”
Нагадаємо, чому денацифікація Росії відрізнятиметься від Німеччини після 1945 року, пояснив історик