Кредитний ринок — це лакмусовий папірець російської економіки через те, що в Росії дедалі більше людей живуть не коштом зарплати, а коштом кредитів. Про це сьогодні, 31 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Тобто, по суті, кредит береться для покриття попереднього кредиту. Є дані першої половини 2023 року, що кількість людей, які мають три і більше кредити, зросла на два млн осіб. Я думаю, що друга половина 2023 року навряд чи змінила цю тенденцію. Тобто люди реально живуть за рахунок того, що беруть, беруть, беруть кредити”, — сказав він.
Але, зазначив економіст, стабільне підвищення облікової ставки і сигнали, які подає голова Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна, що, найімовірніше, підвищення буде і 2024 року, означатиме, що складніше буде жити коштом кредитів, оскільки вони будуть дорожчими.
“Вона сказала, що в найближчій перспективі не бачить можливості зменшувати облікову ставку. Те, що буде складніше жити коштом кредитів, стимулюватиме людей не повертати кредити, оскільки вони не зможуть це робити. А якщо вони не повертатимуть кредити, це буде ще більша кількість неповернень, що, своєю чергою, стимулюватиме російські банки не видавати кредити. А якщо російські банки перестануть видавати кредити, а росіяни живуть коштом кредитів, логічне запитання — а коштом чого тоді нажити? Я думаю, що ця історія, коли банки перестануть видавати кредити, цілком можливо, не тривалої перспективи, а це історія другої половини 2024 року”, — пояснив Ус.
Читайте також: На порозі кризи і по вуха у брехні: підсумки другого воєнного року для Росії
Як повідомлялося раніше, частина росіян ризикує опинитися фактично в борговій ямі. Це випливає з даних Центробанку, який давно попереджає про все більшу закредитованість населення. Кредитування зростає внаслідок уже закредитованих громадян — частка позичальників, які мають три кредити та більше в портфелі споживчих кредитів, збільшилася до 47%.