Дагестан, Якутія і не лише: хто в Росії виступає проти мобілізації

Акція протесту жінок Якутська. Фото: t.me/sakhaday

Мобілізація у Росії триває вже тиждень. Нехай у Кремлі її назвали частковою, російське суспільство набагато гостріше почало відчувати “тектонічні” зрушення у собі.

Масові народні хвилювання можуть спалахнути по всій країні, зазначають аналітики — саме цього боїться російський президент Володимир Путін, який запевняє, що на так звану “спеціальну операцію” відправлять лише 300 тисяч нещодавно мобілізованих. Про те, наскільки цей аргумент був переконливим, можна судити за кількістю росіян, які бажають залишити країну, і не лише.

Буквально наступного дня після оголошення часткової мобілізації у Росії запустилися відразу кілька паралельних процесів:

  • Роздача повісток у військкомати;
  • Міграція росіян призовного віку до сусідніх країн;
  • Акції протесту незгодних йти на війну проти України.

Читайте також: Росіяни тікають від Путіна: як Грузія, Казахстан і Киргизстан приймають тих, хто ухиляється від мобілізації (ВІДЕО)

Акції протесту знову розкрили суть тоталітарної Росії

На акції протесту в перші дні мобілізації в Росії вийшли жителі щонайменше 33 міст, серед яких: Москва, Санкт-Петербург, Воронеж, Саранськ, Казань, Волгоград, Перм, Уфа, Челябінськ, Єкатеринбург, Тюмень, Новосибірськ, Іркутськ, Хабаровськ та інші. В усіх цих містах силовики затримували протестантів. Усі акції, що потрапили на сторінки медіа, закінчилися насильством силовиків проти мітингувальників. Деяким протестувальникам видавали повістки у військкомати прямо у відділеннях поліції після затримання.

Станом на сьомий день мобілізації у різних містах Росії затримали понад дві тисячі осіб.

Затримання протестувальників на Чистопрудному бульварі Москви. Фото: reuters.com

Національні республіки заслуговують на окрему увагу

Жінки — активні учасниці протестів у всіх регіонах Росії. Вони виступають проти того, щоб мобілізували чоловіків із їхніх сімей. Особливо активно проявили себе жінки у Якутську. Так, 25 вересня акція відбулася на міській площі Орджонікідзе. Учасниці попросили повернути чоловіків додому із війни. Того дня поліція затримала щонайменше 23 учасниці(ка) акції. Деяким арештованим виписали адміністративний штраф у розмірі 10 тисяч рублів.

Окрім цього жителі Якутії звертаються до місцевих ЗМІ з листами про те, що їхніх родичів не мали мобілізувати: хтось не підходить за віком, хтось за станом здоров’я. Раніше керівництво Якутська повідомило, що додому повернуться понад 120 якутян, мобілізованих помилково.

На Кавказі Росії народне невдоволення вилилося у протистояння із силовиками. У Махачкалі та Хасавюрті (Дагестан) проти мітингувальників застосовувалися електрошокери, кийки та перцевий газ.

25 вересня силовики у Махачкалі жорстко розігнали акцію протесту проти мобілізації. За даними правозахисників, було затримано щонайменше 100 осіб. Загалом у мітингу взяли участь близько 300 протестувальників.

Цього ж дня, 25 вересня, мешканці села Ендірей у Хасавюртівському районі Дагестану перекрили федеральну трасу Хасавюрт — Махачкала на знак протесту. Із цього села на війну проти України призвали понад 100 людей, стверджують протестувальники. Поліція спробувала розігнати демонстрантів, відкривши стрілянину у повітря.

Як пише “Кавказский узел”, у Дагестані повістки з військкомату найчастіше приходять тим, хто не має досвіду бойових дій і навіть не служив в армії.

Один із учасників акції Ібрагім розповів, що повістка прийшла його 37-річному племіннику, який має трьох дітей, який не служив в армії.

Читайте також: До російських підрозділів на передовій почали прибувати непідготовлені мобілізовані, — Генштаб ЗСУ

“Можна багато міркувати про патріотизм, але коли це стосується твоїх рідних, хочеться захистити їх від усього цього. Він не професійний військовий запас, а звичайний підприємець, який ніколи не тримав зброю в руках”, — цитує Ібрагіма “Кавказский узел”.

Єдиною республікою, в якій зараз влада не проводить мобілізацію, є Чечня. Глава Рамзан Кадиров заявив, що часткова мобілізація не торкнеться Чечні, оскільки регіон “перевиконав план призову на 254 відсотки”.

Щоправда, цю заяву він зробив за кілька днів після акції протесту у Грозному. За даними місцевих ЗМІ, площу було заздалегідь оточено поліцією, кілька десятків жінок, які прийшли мітингувати до мечеті, були затримані.

Інші форми протесту

Жителі російських міст висловлюють невдоволення діями Кремля не лише на площах та соціальних мережах. Почастішали спроби підпалів військкоматів. Так, наприклад, 22 вересня невідомі спробували підпалити військкомат у місті Гай Оренбурзькій області. Ще одна спроба підпалу військкомату відбулася у Нижньому Новгороді.

Наслідки підпалу військкомату в Амурській області РФ. Фото: t.me/mash

У Москві проти трьох учасників “Маяковських читань” порушили кримінальну справу про порушення ненависті з загрозою застосування насильства (п. “а” ч. 2 ст. 282 Кримінального кодексу РФ). Молоді люди публічно читали вірші, зокрема антивоєнного характеру. Для одного з учасників, Артема Камардіна, результатом перфомансу стали обшук, затримання, побиття, зґвалтування та кримінальна справа. Про це пише “Нова газета. Європа” з посиланням на адвоката Леоніда Соловйова.

Артем Камардін. Фото: novayagazeta.eu

Крайньою формою протесту стало вбивство. В Усть-Ілімському військкоматі Іркутської області РФ мобілізований місцевий житель Руслан Зінін кількома пострілами впритул застрелив військкома.

Читайте також: З Росії вже втекли щонайменше 260 тисяч чоловіків: заходи щодо мобілізації посилюються (ВІДЕО)

ІЛЛЯ ПОНОМАРЬОВ, екс-депутат Держдуми РФ: Ми вже виконали план демобілізації Росії

Спочатку ця війна сприймалася у Росії як те, чим займаються якісь професіонали. Тепер це стає справою буквально кожного. І, звісно, ​​росіяни так не домовлялися із Путіним.

Життя в еміграції нелегке. І тому цілком можливо, що багато хто не знайде себе поза територією Росії і зрештою повернуться. Я навіть сказав би, що я сподіваюся, що вони рано чи пізно повернуться. Але поки що, звичайно, ми бачимо, що найактивніші їдуть. Поки що військова машина не може виконати свій власний публічно оголошений план з мобілізації 300 тисяч осіб. Хоча насправді, звісно, ​​впевнений, що набагато більше. А ось план з демобілізації ми вже самі ногами виконали, бо вже за межі РФ поїхали понад 300 тисяч людей.

Я підтримую зусилля різних країн, які кажуть: “Хлопці, змінюйте ситуацію всередині країни”. Рятувати треба тих людей, яким щось реально загрожує за їхні акції протесту, кинуті коктейлі Молотова тощо. Так, таких людей треба рятувати. Вони, власне, свій квиток на виїзд сплатили. А ті, які просто абстрактно бояться, повинні, звісно, ​​боротися і треба робити все, щоб вони не виїжджали, а боронилися.

ЄГОР КУРОПТЄВ, директор Фонду “Вільна Росія” на Південному Кавказі: Національні республіки РФ ще спалахнуть

Зрозуміло, що Україна переможе та поверне окуповані території. Питання лише в тому, що Росія потім робитиме і як росіяни відбиватимуть свою перемогу. Цілком імовірно, що ця перемога розпочнеться з дагестанців чи ще з якихось народів. Не забуватимемо про бурятів. Адже на війну спочатку кидали людей із найбідніших та депресивніших регіонів країни. Буряти почали спочатку здаватися, потім чинити опір, а потім пішли різні групи, які почали боротися тихо, розповідаючи своїм людям, що насправді відбувається. Цих людей у ​​Росії завжди дискредитували. Вони не почуваються і ніколи не відчували рівних громадян. Ставлення до них було погане, а зараз їх почали кидати у цю війну.

МИКОЛА ПОЛОЗОВ, російський адвокат, правозахисник: Росіяни не розуміють, за що їх відправляють воювати

У середньому росіяни були готові миритися з якимись економічними втратами та нести тягар санкцій. При цьому, середній росіянин делегує всю брудну роботу владі. Тобто він був готовий підтримувати Путіна, якщо той воює зеками чи добровольцями, будь-ким. Але коли мобілізація торкнулася саме цього середнього росіянина, звичайно, він різко змінив ставлення до Путіна.

Виразна мета мобілізації відсутня. Навіщо? За що? Ось цього влада у Росії населенню ще не пояснила. Але коли вони зможуть це пояснити, то якась частина мобілізованих може змінити своє ставлення та повернутися до стану людей, які підтримують владу та виконують її накази.

МИХАЙЛО ШЕЙТЕЛЬМАН, російський письменник, політтехнолог: Тоталітарний режим РФ може задавити протести лише в рамках одного регіону

В Росії можуть і втомитися пригнічувати такі мітинги. Припустимо, силовики їдуть до Дагестану з Чечні, а в Чечні солдатські матері вийшли відразу і сказали приблизно те саме, що й у Дагестані. Повстали дагестанці та якути. І тільки так звані етнічні росіяни, як ми бачимо, сідають до автобуса, їдуть воювати за всіх. Ні, я не націоналіст. Я розумію, що серед росіян є сміливі люди, які, як Навальний та Яшин сидять у в’язниці. Є ті, хто у Москві та Петербурзі виходять на протести. Але чомусь жителі національних республік набагато активніші в цьому. Вони розуміють, що це не їхня війна.

Хто має придушувати протести у Якутії? Привезуть, мабуть, бурятів. А кого посилати придушувати дагестанців? Це дуже складно. Велика країна, складна логістика. Це, до речі, проблема, з якою стикаються всі тоталітарні режими — їм треба посилати силовиків із одного регіону до іншого, адже свої не стріляють у родичів. І це все працювало, допоки були хвилювання в рамках одного регіону.

Але коли збунтуються всі національні республіки, з такої іскри, яку сьогодні почали сміливі якутські жінки та дагестанські чоловіки, може спалахнути полум’я.

ІГОР ЯКОВЕНКО, російський журналіст, соціолог: За Путіна росіяни майже перестали співпереживати іншим людям

У Росії є група, яка від початку вторгнення не підтримувала війну. Але в Росії радіус емпатії (ті, на кого поширюється здатність співпереживати, — ред.) дуже скоротився за час путінського режиму. Тобто люди перестали співчувати комусь там у телевізорі. Більшість росіян мають радіус емпатії, скорочений до самого себе та вузького кола членів своєї родини. Отже, значна частина людей, які зараз виступають проти мобілізації, раніше підтримували війну проти України. Це просто історичний факт. Вони не заперечували проти вбивства України. Я не можу говорити про відсотки, тому що в Росії сьогодні немає опитувальної соціології. Але це є значною групою.

Є інша група людей, які від початку були проти фашистського режиму, проти війни в Україні, і вони зараз виступають проти. Їх “гвинтять”, б’ють палицями, тягнуть в автозаки і порушують проти них кримінальні справи. Демографічний портрет протестувальника важко намалювати. Це, безперечно, студенти. Але є люди старшого покоління, це спадкоємці шістдесятників.

Є категорія людей, які проти мобілізації просто-напросто, тому що розуміють, що зараз це торкнулося їхніх близьких.

МИХАЙЛО САВВА, російський політолог: Жіночий протест на Кавказі — це потужний показник

Якщо російська влада й надалі допускатиме помилки при мобілізації, напруженість посилиться. Це й призов людей, які йому не підлягають. Це і направлення до зони бойових дій без підготовки та швидкої зворотної інформації про те, що там загинули. Але зараз представники влади заявляють активно, що вони роблять все для того, щоб не допустити таких помилок. Тобто вони побачили проблему, запустили чат-боти, куди можна повідомити факт неправильної мобілізації. І вони дуже бояться наростання протестної активності.

За період правління Путіна Кавказ був зачищений від людей, які спроможні стати лідерами протесту. На Північному Кавказі створено атмосферу тотального страху. Але жіноче обличчя кавказького протесту показує його величезний потенціал. Чому? Тому що Кавказ є дуже традиціоналістським регіоном. Жінки там практично виключені із політичного життя. Жінками керують чоловіки і, як правило, ті сидять удома. Те, що зараз жінки в Дагестані і не тільки там вийшли на вулиці, це дуже серйозний показник.

ЛЕВ ПОНОМАРЬОВ, російський правозахисник: Москва відіграє вирішальну роль у протестах проти мобілізації

У невеликих регіонах протест існує, але в Москві цього поки що немає. Пояснення досить просте — потрібний дуже впливовий організатор протесту. Представники всіх впливових організацій протесту перебувають у в’язницях. Це люди, котрі роками заробляли собі популярність серед опозиції. І потрібен час, щоб прокинулися вже сотні тисяч людей. Але, звісно, Москва гратиме вирішальну роль у будь-якому випадку.


Генеральний штаб ЗСУ щодня повідомляє про нові втрати російської армії в Україні: розбита техніка, поранені, убиті, взяті в полон. Ось що говорять у своїх зверненнях російські солдати:

Вони вже переконалися, що тут на росіян чекає лише смерть, і закликають своїх співвітчизників здаватися в полон або уникати призову.

Прямий ефір