Чим Байден може допомогти Україні наприкінці свого президентського терміну — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Володимир Зеленський та Джо Байден. Фото: president.gov.ua

До закінчення терміну повноважень президента США Джо Байдена залишилося 2 місяці. Для України зараз головним питанням залишається майбутня підтримка Білого дому, який у січні очолить Дональд Трамп. Підтримка України була одним із ключових завдань адміністрації Байдена. І поки що чинний президент США має час для завершальних рішень у своїй каденції.

Підтримка України — одна з візитних карток Байдена

На зустрічі з новообраним президентом Дональдом Трампом у Білому домі 13 листопада Джо Байден зазначив, що очікує плавного переходу влади в січні, підкресливши, що підтримка України відповідає інтересам національної безпеки Сполучених Штатів.

“Президент Байден підтвердив свій погляд, що постійна підтримка Сполученими Штатами України відповідає нашим інтересам національної безпеки.Оскільки сильна Європа, стабільна Європа, яка протистоїть агресорам і диктаторам і дає відсіч їхній агресії, життєво важлива для того, щоб ми не опинилися втягнутими безпосередньо у війну, що, вочевидь, уже двічі траплялося у ХХ столітті на європейському континенті”, — заявив радник президента США з національної безпеки Салліван.

Вашингтон планує виділити Україні 6 мільярдів доларів до інавгурації Дональда Трампа, пише Politico. Ці кошти підуть на закупівлю озброєння для Сил оборони України. Підхід же Трампа полягає в тому, щоб не виділяти безоплатну допомогу, він хоче, щоб платив хтось інший, наприклад, Європа, або щоб працювали заморожені російські активи.

13 листопада держсекретар США Ентоні Блінкен запевнив українських партнерів, що адміністрація Джо Байдена продовжуватиме зміцнювати НАТО і нарощувати допомогу Україні.

“Оскільки ми працюємо над тим, щоб забезпечити Україну всім необхідним для ефективної самооборони, Сполучені Штати продовжують нарощувати темпи.Ми обіцяли і нещодавно виділили ще 8 мільярдів доларів допомоги для забезпечення безпеки України.Це було у вересні.Ще майже пів мільярда доларів — лише кілька тижнів тому, і президент Байден прагне зробити так, щоб кожен долар, який є в нашому розпорядженні, був виплачений від цього моменту до 20 січня”, — запевнив держсекретар США Блінкен.

США з моменту затвердження Конгресом додаткового фінансування для України у квітні 2024 року вже передали Україні 83% обіцяних боєприпасів, повідомили в Пентагоні. Йдеться про артилерійські снаряди калібру 155 мм, ракети для систем HIMARS, боєприпаси до систем Patriot і NASAMS.

За інформацією журналістів Politico, у Сенаті, як і раніше, зберігається значна підтримка щодо продовження допомоги Україні, зокрема серед республіканців.

Крім того, в Сенаті США бачать “шанс” на додаткове фінансування для України у 2025 році. Це планують зробити до можливого повернення новообраного президента Дональда Трампа в Білий дім. Про це заявив сенатор Тім Кейн, повідомляє The Hill.

За словами сенатора Кейна, схвалений пакет, найімовірніше, зіткнеться із серйозною перешкодою в Палаті представників, адже там дедалі більше республіканців виступають проти додаткової допомоги Україні.

Думки глядачів FREEДОМ

Чинний президент США Джо Байден, якого через два місяці змінить на посаді республіканець Дональд Трамп, має намір вести кампанію за подальшу підтримку України до кінця свого президентського терміну. Байден відстоюватиме цю позицію в Конгресі США і перед майбутньою адміністрацією Трампа.

Чим Байден може допомогти Україні наприкінці свого президентського терміну? Таке запитання телеканал поставив своїм глядачам і читачам сайту. Найцікавіші відповіді були зачитані в прямому ефірі.

  • “Дозволити Україні бити по всій РФ, щоб кожен росіянин на своїй шкурі відчув, що його можуть убити на цій війні. Бити по містах, мостах, підприємствах тощо. Україні потрібно бити так, щоб до росіян дійшло: тільки знісши злочинну “z-владу” вони можуть не пропасти. Вчити росіян треба силою зброї — вони розуміють тільки силу, на словах до них не доходить.
  • Ця нескінченна війна це давно довела”;
  • “Байден може прислухатися до Трампа і прискорити “зменшення Росії”, тобто її якнайшвидший програш”;
  • “Якщо Байден за Україну, то тоді звертаюся до нього від імені всіх розсудливих людей України: спрямуйте хоча б 1% допомоги від США Україні на термінове створення у нас у країні “анти-z-відділу”, який буде обробляти росіян чистою правдою про війну, про путінську божевільну владу та її ватажка! І про те, що росіян чекає, коли Путін раптом помре”;
  • «Нехай Байден допоможе Україні зачистити весь кримінал у країні… Україна воює, по суті, з бандою в особі кримінального пахана Путіна і подібними до нього “армією” і тилом РФ. То як же можна перемогти у війні з кримінальною “Росією”, не очистивши саму Україну від криміналу?”.

Думки експертів

Про те, які рішення президента США Джозефа Байдена в перехідний період допоможуть Україні тримати оборону та досягти справедливого миру, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Ігор Рейтерович, політолог.
  • Олексій Буряченко, політолог.

ІГОР ЧАЛЕНКО: Байден усе ще може дозволити деяким далекобійним ракетам бити по російських тилах

— Є практичні складнощі в тому, щоб у кілька разів прискорити процес надання американської допомоги Україні. Частина допомоги все одно не встигне прийти до 20 січня. І тут питання буде вже безпосередньо до Трампа. Чи буде він ініціювати свою подальшу політику, виходячи з принципу “мир через силу”, чи все-таки коригуватиме відповідні принципи.

Трамп спробує організувати припинення вогню, і на це зараз спрямовані зусилля перехідної адміністрації. Але це ж не означає, що війна буде закінчена. І, чесно кажучи, у мене є підозра і припущення, що РФ намагається банально обдурити Трампа. Увійшовши в переговорний трек, вона має намір видавлювати якісь для себе “плюшки”, наприклад, зняття санкцій. Але в певний момент Трамп це все зрозуміє.

Усе одно питання про допомогу Україні рано чи пізно постане на порядку денному в США.Десь із другого кварталу 2025 року ми цілком можемо очікувати нових рішень і від Конгресу безпосередньо, і вже нового президента США, оскільки я не очікую якихось великих зрушень із боку РФ навіть у руслі мирного треку.

З одного боку, ми бачимо, як Джо Байден досить активно увійшов у статус кульгавої качки. І безумовно він намагається максимально згладити перехідний період для того, щоб без проблем, без якихось ризиків, скандалів передати владу Трампу. Але, з іншого боку, ми бачимо позитивні сигнали, наприклад, зняття заборони на роботу американських підрядників на території України для обслуговування американської військової техніки. І це якраз показує, що певні “червоні лінії” якось досить швидко випаровуються.

У питанні далекобійного озброєння, я думаю, що цілком реальним є половинчастий варіант, коли Байден дасть дозвіл на використання Storm Shadow і SCALP, відповідно, ракет виробництва Великої Британії та Франції, для ударів по тилах РФ, по її військових об’єктах. Чому? Оскільки тут заковика полягає саме в питанні навігації. Адже модуль навігації безпосередньо в цих ракетах — американського виробництва.

Я думаю, що ми все-таки не отримаємо дозволу на використання ATACMS. Але застосування європейських ракет — чому б і ні? Тут Байден практично нічим не ризикує і жодним чином не створить якихось проблем уже 47-му обраному президенту.

Звісно, було б непогано отримати від США політичний сигнал щодо запрошення до Північноатлантичного Альянсу.

Я не знаю, чи справді від команди Трампа лунає теза про 20 років без НАТО для України, але позиція Байдена могла б трохи пересунути цей термін з 20 років до 10 років.А чому 10 років?Оскільки ми маємо десятки і десятки підписаних безпекових угод з нашими партнерами, розрахованих безпосередньо на 10 років, які є перехідною стадією до нашого членства в Альянсі.Хоча б позиція про запрошення України до Альянсу дуже б посприяла цьому.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Байден може закласти корисні ініціативи, які за Трампа швидко реалізують

— Важливо пам’ятати і усвідомлювати, що Україна має взаємодіяти з нашим стратегічним партнером — США — з будь-якою адміністрацією, як з адміністрацією Джо Байдена, демократами, так і з командою Трампа, яка вже після його інавгурації, після 20 січня, візьме на себе всю ініціативу і повноту відповідальності. На цьому наполягає українська дипломатія. Універсальний підходь прагматизм приносить результати.

Під час зустрічі Володимира Зеленського з Джо Байденом ухвалено дуже важливе рішення про пролонгацію недофінансованої допомоги у військовій сфері від Сполучених Штатів поза бюджетним 2024 роком для того, щоб ми могли отримувати комплексну військову підтримку і спокійно пройшли період до інавгурації нового президента США. Пентагон зараз регулярно робить нові заяви про те, що справді в резервному фонді є гроші і навіть якщо американські виробники зброї не встигатимуть її створювати за замовленнями для України, то зброю візьмуть зі складів, а потім уже компенсуватимуть собі на склади.

Тобто Україна з великою часткою відсотків отримає ту військову допомогу, яку їй обіцяли ще за чинного президента Байдена.Це для нас дуже хороша новина.

Байден може ініціювати політичні рішення важливі, наприклад, щодо далекобійних ударів із підтримкою Трампа. Зокрема, він може ініціювати питання фінансової підтримки України на 2025 рік. Що раніше ці рішення будуть внесені до Конгресу, то краще, тому що все одно це займе певний час.

ІГОРЬ ПОПОВ: Приїзд американських підрядників — це своєрідне Вікно Овертона

— Що стосується відносин України з президентом Байденом, який іде. Є ключові питання, які ще можна вирішити. Насамперед, надання військової допомоги. У Білому домі заявили, що вони виконають свої зобов’язання і військова допомога на решту 6 млрд доларів буде надана. На це не було критичних зауважень ні від Трампа, ні від Венса [якого Трамп обрав на посаду віцепрезидента США]. У цьому питанні, схоже, є консенсус, і комунікація Зеленський-Трамп працює.

Також, за повідомленням видання Reuters, США дозволили відправку військових підрядників в Україну — адміністрація Байдена зняла заборону на обслуговування української військової техніки американцями. Приїзд підрядників — це своєрідне Вікно Овертона (соціологічна концепція існування рамок допустимого спектра думок у публічних висловлюваннях політиків з точки зору поточного суспільного дискурсу, — ред.). Спочатку приїжджають підрядники, потім військові інструктори, радники, а потім уже повноцінні контингенти. Тому для України присутність нехай ще й не кадрових військових, а підрядників, теж закріплює присутність США на нашій території.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: У Байдена ще є можливість дати дозвіл на далекобійні удари по РФ

— Від Байдена залежить виділення всієї допомоги Україні, що залишилася, яка була закладена на 2024 рік, а також виділення додаткової допомоги. Я не сумніваюся, що ми отримаємо всі військово-технічні пакети, які були заплановані. Ми бачимо, що останніми місяцями ця допомога посилилася, заявляється про виділення досить великих пакетів.

Щодо зняття обмежень на удари західною зброєю вглиб РФ. У Байдена є можливість його прийняти, і, я думаю, є певне бажання.

Це рішення виключно у сфері повноважень президента Сполучених Штатів, він же — верховний головнокомандувач збройних сил.

Але його може стримувати в цьому питанні, наприклад, не дуже позитивна реакція з боку Трампа. Трамп може вважати, що це якась політична пастка від попередника, скажімо так. Якщо це рішення буде ухвалено, то Трамп опиниться в ситуації, коли йому треба буде або теж санкціонувати це рішення, або скасовувати. А скасовувати — не дуже красиво виглядатиме.

Тому, напевно, Байден якийсь час ще буде думати. Підштовхнути його до такого рішення може (не дай бог, але ми маємо це враховувати) серйозна ескалація з боку Російської Федерації. Наприклад, удари по об’єктах енергетичної інфраструктури України. І в Байдена просто з’явиться додатковий аргумент — відповісти на такі дії РФ. Мовляв, дивіться, що вони творять, ми намагаємося не ескалувати, а вони — навпаки, тож ми маємо допомогти Україні й дати такий дозвіл. Подивимося.

Поки що, мені здається, що у президента Франції Макрона і британського прем’єра Стармера можуть переконати Байдена дати дозвіл на далекобійні удари, принаймні, британськими і французькими ракетами. Тобто дати дозвіл Просто дати дозвіл використання саме американської системи наведення, яка встановлена на британських і французьких ракетах.

МИХАЇЛ ПОДОЛЯК: Від рішень Байдена залежатиме стартова позиція Демократичної партії на наступних виборах

— Від рішень Байдена в останні два місяці залежатиме, які стартові позиції Демократична партія отримає в наступних електоральних циклах і які історичні місця вони займуть.

На мій погляд, було б непогано ухвалити фундаментальні рішення, які стосуються і скасування неформальних заборон для України завдавати ударів західною зброєю вглиб РФ, і інших обсягів поставок далекобійного озброєння, і більш жорсткої дипломатичної риторики тощо. Наприклад, могли б бути розроблені більш жорсткі санкції від США.

Чи зроблять це в адміністрації Байдена? Це питання внутрішньопартійної дискусії. Тобто, які стартові позиції вони хочуть отримати, враховуючи, що Демократична партія завжди багато уваги приділяла якраз зовнішньополітичним ініціативам.

Але не будемо забувати, що Україну підтримують і Республіканська партія, і Демократична партія. І адміністрація Байдена зробила дуже багато протягом своєї каденції під час повномасштабного вторгнення, надаючи суттєву підтримку – ресурсну, фінансову, військову підтримку, беручи участь у формуванні проукраїнської коаліції, надаючи суттєву інформаційну та дипломатичну підтримку Україні на різних рівнях. Це все мало надзвичайно важливе значення для нас. Точно так само, як об’ємну підтримку нам надають багато європейських країн.

Проблема сьогодні не в тому, що хтось надає чи не надає підтримку. Наші партнери чудово розуміють, що без такої підтримки Україна не зможе впоратися з тим викликом, який перед нею ставить авторитарний тріумвірат, сформований Росією: Росія, Північна Корея та Іран.

Проблема в тому, що навіть зафіксовані домовленості занадто повільно виконуються логістично. Є суттєвий розрив між рішенням про виділення озброєння або інвестування у військове виробництво та виконанням цього. Розрив сягає багатьох місяців, а в нинішній війні час – це один із головних активів.

Багато що залежить від дискусії всередині Демократичної партії щодо того, з якими аргументами, позиціями вони стартуватимуть у наступних електоральних циклах. Демократам потрібно визначатися, і після цієї дискусії було б непогано різко наростити підтримку Україні. Це був би вагомий аргумент на майбутнє.

Читайте також: Непередбачуваний Трамп планує бурити: як новий президент США формуватиме відносини з Іраном — аналіз експертів

Прямий ефір