Україна тимчасово відмовиться від кроків на шляху до вступу до НАТО, оскільки розуміє безперспективність цих зусиль через позицію окремих країн. Про це заявив заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква в інтерв’ю одному із закордонних видань. За його словами, у Києві розуміють, що в короткостроковій перспективі членство в Альянсі неможливе, але хочуть, щоб військово-політичний блок підтвердив своє партнерство з Україною у новій стратегічній концепції. Її мають затвердити на саміті в Мадриді, який завершиться 30 червня, інформує UA.
Також у цьому документі слід визнати центральну роль України в питанні європейської безпеки на фоні війни з Росією, зазначають експерти.
“Щоб вписувалися туди ті речі, які ми донедавна чули з вуст і міністра оборони Сполучених Штатів, і інших політиків, чиновників Заходу про те, що вони готові інвестувати в Україну, у нашу можливість та здатність захищати самих себе не лише зараз, під час цієї несправедливої війни Росії проти України, але й у майбутньому”, — заявив експерт з питань зовнішньої політики та безпеки Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
За словами генерального секретаря Північноатлантичного альянсу Єнса Столтенберга, у новій стратегічній концепції лідери країн НАТО визнають Росію найсерйознішою та найпрямішою загрозою безпеці. У зв’язку з цим планують також збільшити чисельність військ на східному фланзі. Бойові групи в окремих країнах розширять до рівня бригад, а сили швидкого реагування збільшать зі 40 до 300 тис. осіб. Такі зміни можуть принести деякі військові вигоди й Україні, вважає голова Всеукраїнської громадської організації “Україна в НАТО”, член Атлантичної ради Юрій Романюк.
“В Україні логістика зменшиться для надання допомоги Україні всього лише на кілька кілометрів. Тобто це логістика, яка обчислюватиметься фактично годинами. По-друге, сфери діяльності розвідки: космічної, повітряної, радіоелектронної заходитимуть на територію України ще більше”, — пояснив він.
Вже найближчими днями збираються затвердити і новий пакет допомоги Україні саме з боку НАТО.
“Ми всі зацікавлені в продовженні підтримки України — підтримувати народ і військових, щоб була можливість успішно захищати Україну, у тому числі щоб вона перемогла у війні”, — зазначив заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане.
Попри те, що деякі країни не відкрито виступають проти вступу України до Альянсу, щоб підтримувати співпрацю з Росією, у Києві не повністю сходитимуть з цього шляху, вважають експерти.
“Я абсолютно впевнений, що українська влада не погодиться на те, щоб якимось чином, включаючи внесення змін до Конституції, обмежити право України ставати членом Альянсу. Оскільки це, звісно, сильно сушить наші можливості забезпечити свою безпеку у довгостроковій перспективі”, — каже Олександр Хара.
Глава громадської ліги “Україна — НАТО”, кандидат політичних наук Сергій Джердж упевнений, що коли Україні вдасться здобути перемогу у війні з Росією — у неї з’явиться можливість практично відразу стати членом НАТО.
“Ці шанси дуже великі, найбільші — у разі перемоги. Але перемога, знову ж таки, пов’язана зі співпрацею з НАТО. Чому Росія наполягає на нейтральному статусі України, на позаблоковості, і вони це все педалювали з 2010 року, коли Янукович прийшов до влади? Тому що так легше завоювати Україну”, — заявив Джердж.
Саме військова та економічна підтримка Заходу вже зараз збільшує шанси подолати наступ Росії. І від неї безпосередньо залежить подальший вектор розвитку не лише України, а й усієї Східної Європи, яка відчуває на собі тиск Кремля.
Читайте також:
Столтенберг: Лідери НАТО на саміті у Мадриді погодять комплексний пакет допомоги для України
Саміт НАТО стартує в Мадриді — що на порядку денному