Відставка прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона дала привід для радості російським пропагандистам. У соцмережах вони почали писати, що тепер нібито постачання британської зброї в Україну різко скоротяться. А після обрання нового глави уряду країна, яка вже надала військову допомогу на суму понад 4,5 млрд дол., взагалі обмежить підтримку. Чи так це — розбиралися журналісти телеканалу UA.
Тим часом у британському Солсбері триває навчання українських військових. Солдати армії Британії розповідають та показують, як поводитися із самохідною гаубицею. З гармат, яких раніше не було у Збройних силах України, військовослужбовців вчать стріляти для більшої точності у поразці російських цілей.
“Так, ми, безперечно, бачимо високий ступінь мотивації та відданості справі захисту України, і ці хлопці добре тренуються. Вони не роблять багато перерв. Вони, безумовно, багато чого навчаться”, — говорить майор королівської Новозеландської артилерії Джонатан Дік.
Навчання українські військові проходять і на реактивних системах залпового вогню, які можуть вражати цілі на відстані 80 кілометрів. Це більше, ніж радіус дії російських РСЗВ. Навичок стрільби з них за останні кілька тижнів уже набули сотні військовослужбовців України. Найближчим часом навчання пройдуть ще кілька тисяч артилеристів.
“Це було шоком для нас. Ми підготували програму навчання на основі нашого досвіду навчання британських солдатів. Але коли дізналися, що це професійні ракетники, які все розуміють, нам стало набагато простіше працювати”, — розповів капітан королівської артилерії Джеймс Оліфант.
Загальний обсяг британської військової та економічної допомоги Україні від початку війни досяг 4,5 млрд дол. Зараз вона включає системи реактивної артилерії, протитанкові ракети, що самонаводяться, бронетранспортери та бронемашини, системи ППО, безпілотники, засоби радіоелектронної боротьби, а також тисячі касок, бронежилетів та комплектів медичної допомоги.
Все це Україна отримала завдяки прем’єр-міністру Великої Британії Борису Джонсону. Тому його відставка дуже потішила російських пропагандистів.
“Найкращі друзі України” йдуть. “Перемога” у небезпеці! Перший пішов… Закономірний підсумок британського нахабства та бездарної політики. Особливо на міжнародному треку”, — написав заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв у Telegram.
Проте міжнародні експерти запевняють, що підтримка Британії залежить не так від Бориса Джонсона, як від громадської думки. А вона — на боці українців. Сьогодні прапори України можна побачити не лише по всьому Лондону, але й у майже кожному маленькому місті за його межами.
“Підтримка збережеться, тому що вона тримається не на одній особі. Головне, щоб зараз не було перебоїв (у постачанні зброї та техніки, — ред.)”, — вважає Альона Гливко, працівниця аналітичного Товариства Генрі Джексона в Лондоні.
Схожу думку висловив і колишній посол Британії у Білорусі Найджел Гулд-Девіс. Він вважає, що відставка прем’єр-міністра не вплине на позицію Лондона.
“Підтримка, яку Британія надає Україні, — не особиста політика прем’єр-міністра, а політика країни. В обох великих партіях, серед їхніх політиків, у суспільстві та в приватному секторі є політичний консенсус щодо цього питання. Україні нема чого боятися у питанні зміни курсу при іншому прем’єрі”, — наголосив експосол.
На крісло нового прем’єр-міністра Великої Британії вже претендують 11 людей. Великі шанси політологи дають нинішньому міністру оборони Британії Бену Воллесу та голові британського МЗС Елізабет Трасс. Обидва мають чітку позицію щодо війни в Україні.
“Найважливішим фактором у всьому цьому є те, що ми даємо українцям можливість… Вони хочуть захищати свою націю. І я впевнений, що ми продовжимо нарощувати нашу допомогу, щоб допомогти їм продовжувати це робити… у цьому бою”, — сказав постійний представник Великої Британії у НАТО Девід Куоррі в інтерв’ю Financial Times.
На думку британських експертів, перебоїв у постачанні зброї Україні не повинно бути. І тимчасовий прем’єр-міністр, хоч би хто ним не був, і всі кандидати зберігатимуть нинішній курс країни. Тому що Британія вже зарекомендувала себе як одного із головних західних прихильників України.
Нагадаємо, 7 липня Борис Джонсон офіційно оголосив про звільнення з посади прем’єр-міністра Великої Британії та лідера Консервативної партії.
Читайте також:
У Британії – серйозна політична криза, яка позначилася на долі Джонсона. Думка
Звільнення Мельника з посади посла України у Німеччині: що за цим стоїть
У МЗС Німеччини показали список озброєння, яке відправили та планують відправити Україні