Після візиту до України прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді провів телефонну розмову із президентом США Джо Байденом. Обидва лідери підтвердили підтримку завершення війни в Україні. Як зазначив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі, Сполучені Штати вітають кожну країну, яка сприяє досягненню справедливого світу. Байден та Моді також обговорили ситуацію в Індо-Тихоокеанському регіоні, інформує FREEДОМ.
Президент США Джо Байден високо оцінив перший візит прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді до Польщі та України за десятиліття, йдеться у заяві на сайті Білого дому.
Під час бесіди Джо Байден висловив сподівання, що індійський прем’єр прийняв думку Києва щодо російського вторгнення.
Як пояснив радник Білого дому Джон Кірбі, Джо Байден та Нарендра Моді говорили про перспективи просування справедливого миру для України відповідно до плану президента Володимира Зеленського.
“США вітають будь-яку країну, яка готова долучитися до цієї дискусії. І я не говоритиму про Індію і про те, підпишуться вони чи ні. Це має обговорювати прем’єр-міністр Моді та його команда. Але ми, безумовно, вітаємо кожну країну, яка готова надати допомогу та розпочати цю розмову, підписавши справедливу мирну пропозицію президента Зеленського та вислухавши його думку”, — із заяви Джона Кірбі.
23 серпня, на День Державного Прапора України, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді вперше відвідав Україну.
У ході візиту він закликав Київ та Москву провести мирні переговори. А також зазначив, що Нью-Делі надасть українській стороні відчутну гуманітарну допомогу.
Під час зустрічі з індійськими ЗМІ Володимир Зеленський наголосив, що Індія може відігравати ключову роль у дипломатичному впливі на Кремль. Наприклад, може ухвалити другий Мирний саміт, який планують провести в одній із країн глобального Півдня.
За словами Зеленського, цією ідеєю він поділився з Моді. Проте проблема в тому, що Нью-Делі поки не підписав підсумкову заяву учасників попередньої зустрічі у Швейцарії.
“Я дійсно вважаю, що другий Саміт миру має відбутися в одній із країн глобального Півдня. Я абсолютно підтримую намір і поділився цим із прем’єр-міністром Моді, — провести Глобальний саміт миру в Індії. Це велика країна… Але я хочу бути відвертим, це стосується не лише Індії, а будь-якої держави, яка позитивно ставиться до ухвалення другого саміту. Україна не зможе провести Саміт миру в країні, яка поки не приєднувалася до комюніке Саміту миру”, — наголосив глава Української держави.
Україна та Індія домовилися зміцнити оборонну співпрацю. Про це йдеться у тексті спільної заяви України та Індії на сайті Офісу президента.
Зокрема, Київ та Нью-Делі домовилися провести найближчим часом друге засідання спільної робочої групи з військово-технічного співробітництва в Індії.
Крім того, Моді запросив Зеленського відвідати Індію.
“Президент Зеленський їм натякнув на те, що, мовляв, зупиняйтеся, принаймні не активізуйте економічну співпрацю [з Росією]. До того ж США дуже потужно чинять тиск на Індію, тому що вони мають економічний вплив. І я бачу, що цей вплив має значення, і Моді рухається у напрямку відстоювання територіальної цілісності України. Це він підтвердив і під час зустрічі із Зеленським”, — відзначив політичний експерт Андрій Городницький.
У Нью-Делі неодноразово заявляли, що виступають за досягнення миру в Україні дипломатичним шляхом. Водночас Індія не приєдналася до антиросійських санкцій США.
Після початку повномасштабної війни Росії проти України Індія стала одним з головних імпортерів російської нафти. Як пише агентство Reuters, у липні Індія вийшла на перше місце, яке раніше посідав Китай, щодо імпорту нафти з Росії.
В інтерв’ю індійським ЗМІ президент України Володимир Зеленський закликав Нью-Делі знизити імпорт російської нафти. За його словами, Індія має вплив на російську економіку, оскільки зараз закрито багато експортних можливостей для Росії.
Читайте також: Чому візит Моді до Києва має історичне значення — розбір (ВІДЕО)