За 2 місяці Джо Байден офіційно залишить крісло президента США і на його місце прийде Дональд Трамп, чия непередбачуваність і передвиборча риторика ставлять під питання майбутні обсяги військової допомоги Україні.
Американська підтримка відіграє важливу роль у відбитті російської агресії з початку повномасштабного вторгнення. Боєприпаси, далекобійні ракети, системи протиповітряної оборони, реактивні системи залпового вогню, важке озброєння і техніка на десятки мільярдів доларів — те, що допомагає ЗСУ на полі бою.
Надійний партнер України
За час каденції президента Джо Байдена Україна отримала 70 пакетів військової допомоги від США. Останній — на 275 млн доларів. За інформацією Міністерства оборони США, до нього увійшли:
- боєприпаси для реактивної артилерійської системи HIMARS;
- артилерійські боєприпаси калібрів 155 і 105 мм;
- мінометні снаряди калібрів 60 і 81 мм;
- безпілотники;
- протитанкові ракети TOW;
- протитанкові системи Javelin і AT-4;
- стрілецька зброя і патрони;
- хімічне, біологічне, радіологічне та ядерне захисне обладнання;
- допоміжне обладнання, запчастини, транспорт.
У листопаді 2024 року Сполучені Штати офіційно дозволили Україні використовувати далекобійну зброю. Зняття заборони для ЗСУ на удари ракетами ATACMS і Storm Shadow по військових цілях на території Росії підтвердили в Державному департаменті США. Там вважають, що зброя допоможе Україні змінити ситуацію на фронті.
“Зброя, яку президент Байден дозволив Україні використовувати, дасть їй більше можливостей для самозахисту. І, якщо пощастить, дасть Росії зрозуміти, що застосування сили для захоплення української території не матиме успіху, і, можливо, вона почне перемовини про мир або, що ще краще, просто піде з української території. Саме від них залежить, триватиме ця війна чи ні”, — наголосив помічник державного секретаря США у справах Західної півкулі Браян Ніколс.
Перші удари ракетами ATACMS Україна завдала по військових об’єктах у Брянській області Росії 19 листопада. Було уражено військову базу. Уже 20 листопада від 10 до 12 ракет Storm Shadow/SCALP-EG атакували селище Мар’їно в Курській області, де розташовується командний пункт російських військ.
Крім того, президент Джо Байден схвалив постачання в Україну протипіхотних мін. Цю інформацію підтвердив міністр оборони США Ллойд Остін. За його словами, це рішення мотивоване зміною тактики Росії на лінії фронту.
“Оскільки росіяни не досягли успіху у своїх бойових діях, вони трохи змінили свою тактику. Вони більше не йдуть механізованими силами. Вони наступають пішими силами, які здатні близько підійти та прокласти шлях для механізованих сил”, — заявив Ллойд Остін.
13 листопада держсекретар США Ентоні Блінкен запевнив українських партнерів, що адміністрація Джо Байдена продовжуватиме зміцнювати НАТО і нарощувати допомогу Україні.
“Оскільки ми працюємо над тим, щоб забезпечити Україну всім необхідним для ефективної самооборони, Сполучені Штати продовжують нарощувати темпи. Ми обіцяли та нещодавно виділили ще 8 мільярдів доларів допомоги для забезпечення безпеки України. Це було у вересні. Ще майже пів мільярда доларів — лише кілька тижнів тому, і президент Байден прагне зробити так, щоб кожен долар, який є в нашому розпорядженні, був виплачений від цього моменту до 20 січня”, — запевнив держсекретар США Блінкен.
США з моменту затвердження Конгресом додаткового фінансування для України у квітні 2024 року вже передали Україні 83% обіцяних боєприпасів, повідомили в Пентагоні. Йдеться про артилерійські снаряди калібру 155 мм, ракети для систем HIMARS, боєприпаси до систем Patriot і NASAMS.
На зустрічі з новообраним президентом Дональдом Трампом у Білому домі 13 листопада Джо Байден зазначив, що очікує плавного переходу влади в січні, підкресливши, що підтримка України відповідає інтересам національної безпеки Сполучених Штатів.
“Президент Байден підтвердив свою думку, що постійна підтримка Сполученими Штатами України відповідає нашим інтересам національної безпеки. Оскільки сильна Європа, стабільна Європа, яка протистоїть агресорам і диктаторам і дає відсіч їхній агресії, життєво важлива для того, щоб ми не опинилися втягнутими безпосередньо у війну, що, вочевидь, уже двічі траплялося у XX столітті на європейському континенті”, — заявив радник президента США з національної безпеки Салліван.
Щотижнева військова допомога від США Україні — над цим також активно працює адміністрація президента Джо Байдена, повідомила заступник спікера Пентагону Сабріна Сінгх. За її словами, до кінця каденції нинішнього американського президента Сполучені Штати нададуть Україні 7,1 млрд доларів військової допомоги.
Сінгх зазначила, що Пентагон продовжує поповнювати свої запаси, щоб не знижувати рівень боєготовності США й одночасно забезпечувати Україну необхідними ресурсами для успішної боротьби на полі бою.
“Президент чітко дав зрозуміти, що він має намір використати всі повноваження, надані Конгресом, і ми докладемо всіх зусиль, щоб це відбулося. Ви бачили, що ми випускаємо великі пакети допомоги, і ми випускаємо їх майже щотижня. Тому я очікую, що протягом наступних місяців цієї адміністрації ви й надалі бачитимете ці пакунки, які надходитимуть із наших запасів”, — наголосила заступниця спікера Пентагону.
Крім того, у Сенаті США бачать “шанс” на додаткове фінансування для України у 2025 році. Це планують зробити до повернення новообраного президента Дональда Трампа в Білий дім.
Україна і низка західних союзників побоюються, що Дональд Трамп знизить рівень американської військової допомоги, адже у своїх передвиборчих висловлюваннях він називав її “надмірною” і обіцяв “розібратися з питанням”. Так, у жовтні Трамп розкритикував виділення Україні допомоги на майже 300 млн доларів на тлі урагану в США. Обраний президент Сполучених Штатів Америки заявляє, що планує зупинити війну шляхом переговорів.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що без американської військової допомоги Україна може програти війну.
“Якщо вони будуть скорочувати, я думаю, ми програємо. Звичайно, у будь-якому разі ми залишимося і будемо боротися. У нас є виробництво, але його недостатньо, щоб перемогти. І я думаю, його недостатньо, щоб вижити. Але якщо таким буде американський вибір, ми будемо вирішувати, що нам доведеться робити”, — сказав Зеленський.
Водночас в експертній спільноті є думка, що Дональд Трамп не буде радикально знижувати військову підтримку України. Багато хто вважає, що ці заяви Трампа — це лише передвиборча риторика. Також існує думка, що залежно від розвитку ситуації на фронті обраний президент США може дати Україні зброю, яку адміністрація Джо Байдена побоювалася передавати.
Тим часом країни Європи готові підтримати Україну в разі, якщо нова адміністрація в Білому домі вирішить скоротити допомогу. Про це заявив глава польського Міністерства закордонних справ.
Радослав Сікорський провів на цю тему переговори з колегами з Франції, Німеччини, Італії, Британії та Іспанії.
“У нас немає ілюзій. Путінська Росія залишається однією з найважливіших загроз безпеці не тільки для Європи, а й для світового порядку. Її метою залишається остаточне руйнування архітектури європейської безпеки. Ми повинні рішуче протистояти її імперським амбіціям”, — заявив глава МЗС Польщі Сікорський.
Думки експертів
Як зміниться військова підтримка США України після того, як до Білого дому прийде адміністрація Дональда Трампа? Чи скасує він уже ухвалені Джо Байденом рішення про збільшення допомоги та дозвіл бити далекобійною зброєю по території РФ? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегії;
- Тарас Загородній, політтехнолог;
- Олександра Філіпенко, політологиня-американістка;
- Євген Дикий, екскомандир взводу батальйону “Айдар”.
ІГОР ЧАЛЕНКО: Трамп може скасувати рішення про Україну, які ухвалив Байден
— Дональд Трамп може скасувати ті рішення Джо Байдена, які зараз ухвалюються. На початку першого президентства він активно скасовував ті чи інші рішення свого попередника Барака Обами. Але скасовувати деякі рішення Трампу буде просто невигідно. Наприклад, якщо він опиниться в ситуації, коли умовно може повторити другий Афганістан — це вважається однією з найбільш ганебних ситуацій з погляду геополітики для США за останній час.
Я думаю, що Дональд Трамп буде логічно оцінювати ситуацію, що склалася. Ті рішення, які ухвалюються зараз, до речі, можуть стати інструментами в майбутньому переговорному процесі вже під час президентства Трампа. Не факт, що він скасує, наприклад, дозволи на удари далекобійною зброєю по території Росії. Адже це може бути фундаментом для того, щоб говорити про мир з агресором з позиції сили.
Переговори можливі з тим, хто хоче слухати й чути. У цьому разі, виходячи з реакції офіційних російських представників на мирну пропозицію президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, можна дійти висновку, що РФ зараз вкрай не зацікавлена в реальних мирних переговорах, а початок переговорного треку вона хоче використати заради своїх тактичних цілей. Ситуація набагато важча, ніж здається на перший погляд. Але очевидно, що у Трампа є бажання розмотати цей клубок.
Україні вигідне завершення війни, вигідно досягти миру, не прийнявши капітуляції. А Росія поки що не відходить від своєї позиції про капітуляцію України. І в цьому вся заковика.
ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Трамп може зайняти більш жорстку позицію щодо РФ і збільшити підтримку України
— Щодо Дональда Трампа транслюється багато міфів. Я думаю, що росіян чекає розчарування, тому що якраз таки Трамп, я впевнений, буде проводити гранично жорстку позицію щодо РФ. Нещодавно глава російського МЗС Сергій Лавров заявив, що нова адміністрація займає більш жорстку позицію, ніж попередня, і знову почав згадувати про права російськомовних, демілітаризацію тощо. Чому ж він так нервує? У мене є підозра, що все-таки розмова з Трампом у Путіна відбулася і була вона неприємною.
Я впевнений, що дозвіл на удари далекобійною зброєю по території Російської Федерації були узгоджені з Трампом. У США є традиція, коли адміністрація, що йде, посвячує в усі свої рішення адміністрацію, що приходить. Тож він усе прекрасно знав.
Не варто думати, що Дональд Трамп буде жорстко вимагати від Європи, наприклад, витрачати більше грошей на безпеку. Це не вимога Трампа, а вимога США останні 20 років. І її виконують не всі європейські країни.
У Дональда Трампа є головна розбіжність із Росією — нафта. Він хоче продати американські нафту і газ, Росія хоче продати свою нафту. Це означає, що в майбутньому у РФ можуть бути великі труднощі зі збутом нафти й, відповідно, серйозні проблеми з економікою. Також він буде, ймовірно, чинити пресинг на економіку Китаю та Ірану. Виходить, усі три країни, які так чи інакше залучені у війну проти України, зазнаватимуть тиску з боку США, незалежно від ставлення Трампа до України.
Поява північнокорейських солдатів — глобальна помилка росіян, тому що це явна ескалація. Це, по суті, вже відкрита Третя світова війна. Це змушує США збільшувати військову допомогу Україні. Я сумніваюся, що за адміністрації Трампа буде скорочено військову підтримку України. Я навіть не виключаю, що вона може бути збільшена.
Коли Трамп сформує свою команду, він увійде в переговори з Путіним. Йому доведеться кілька разів послухати історичні лекції кремлівського диктатора і, можливо, ресурси для підтримки територіальної цілісності України з боку США буде навіть збільшено.
ОЛЕКСАНДРА ФІЛІППЕНКО: Трамп дає Байдену можливість зіграти роль “поганого поліціянта”
— Дональд Трамп — це людина, яка зазвичай готова сміливо висловлюватися і робить різкі заяви.
Ми не бачимо, щоб він якимось чином реагував на ті рішення і пропозиції, які зараз озвучує Білий дім щодо підтримки України. Я маю на увазі дозвіл на використання далекобійної зброї, надання більшої військової допомоги та пропозицію щодо виділення додаткових коштів.
Трамп міг би заявити, що скасує ці рішення демократів одразу ж після вступу на посаду президента США, однак, не робить цього. Ба більше, перше повідомлення про дозвіл використання далекобійної зброї по території Росії було опубліковано в The New York Times після зустрічі Джо Байдена з Сі Цзіньпіном. Тобто, вочевидь, китайська сторона теж була про це сповіщена і теж у курсі того, що відбувається, і, вочевидь, якщо не висловила явну згоду, то принаймні промовчала.
Ймовірно, Трамп не збирається моментально скасовувати рішення про дозвіл на удари далекобійною зброєю по території РФ. Я припускаю, він вирішив розіграти зараз ситуацію, коли Джо Байден зараз зіграє роль “поганого поліціянта” для Путіна і для Росії. А сам Трамп потім, можливо, зіграє роль “хорошого поліціянта, щоб Росія пішла на значні поступки. Він мені здається, тут грає в гру в стилі його книги “Мистецтво угоди”.
Зараз у момент початку транзиту влади в США для чинного президента Джо Байдена є “зелене світло” в ухваленні рішень, зокрема й у питанні допомоги Україні.
ЄВГЕН ДИКИЙ: Я думаю, Трамп скасує дозвіл на удари далекобійними ракетами по РФ
— Найімовірніше, щойно в Білий дім зайде Дональд Трамп, як президент США, дозвіл на удари далекобійними ракетами по території РФ буде скасовано.
В України є коридор можливостей у два місяці, є певна кількість ракет ATACAMS і величезний список цілей, який довгий час формувався. Поки це довгоочікуване рішення Байдена не буде скасовано новим президентом США. Україні потрібно реалізовувати цей потенціал на повну.
Я вважаю фейком інформацію про те, що дозвіл на удари далекобійною зброєю по території Росії було погоджено між Трампом і Байденом.
Читайте також: В очікуванні конкретики: чим небезпечний для України нейтралітет різних країн світу, пояснили експерти