Лідери США і Британії сьогодні, 13 вересня, проведуть переговори у Вашингтоні. Очікується, що вони обговорять можливості дозволити Україні використовувати ракети дальнього радіусу дії для ударів по військових об’єктах на території Росії. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
Зустріч прем’єр-міністра Британії Кіра Стармера і президента США Джо Байдена — це продовження переговорів, які почалися під час липневого саміту НАТО у Вашингтоні, вважає експерт.
“Лідери проведуть поглиблену дискусію з цілої низки глобальних питань, що мають взаємний інтерес. І серед основних тем — продовження твердої підтримки Української держави в боротьбі з російською агресією. Сторони можуть порушити важливе питання про те, чи можна зараз дати дозвіл ЗСУ на удари далекобійною зброєю вглиб території Російської Федерації. Думаю, що політики проведуть дуже ретельну дискусію і обміняються думками”, — зазначив Желіховський.
Такий дозвіл, вважає експерт, дуже важливий для Києва якраз на тому етапі війни, який відбувається зараз.
“Якщо дозволу не нададуть, дуже важко буде переломити ситуацію на свою користь, оскільки Росія здійснює систематичні удари вглиб території України, знищуючи цивільну інфраструктуру”, — сказав спікер.
При цьому Желіховський наголосив, що Україна не збирається завдавати ударів по цивільних об’єктах у РФ, оскільки неухильно дотримується норм міжнародного права і правил ведення війни.
Незадовго до цих подій українська делегація відвідала Вашингтон і надала американським партнерам список цілей, які є на території Росії і по яких можна було б наносити удари, нагадав експерт.
“Це важливо якраз у тому аспекті, що зараз Росія все більше закуповує різного роду озброєнь. Ось, наприклад, яскравий приклад — Іран. Я думаю, що це якраз таки має бути стимулом для партнерів, щоб можна було отримати це зелене світло щодо нанесення далекобійних ударів по території Росії”, — доповнив Желіховський.
Буде це рішення ухвалено зараз чи ні, важко сказати. Та експерт не виключає, що зустріч Стармера і Байдена може бути додатковим тригером до цього.
“Це може наблизити Байдена до такого рішення. Хоча не виключено, що воно вже й ухвалене, але тільки не розголошується і, можливо, не буде розголошуватися навіть після цієї зустрічі. Можливо навіть, що американська сторона триматиме це в таємниці, щоб про це не знала, насамперед, Російська Федерація та інші країни, які її підтримують. Але Росія може відчути на собі це вже постфактум”, — сказав гість ефіру.
Але також рішення може бути й відкладено з огляду на політичну ситуацію у зв’язку з президентськими виборами у Сполучених Штатах, вважає Желіховський.
“Адміністрація Байдена може орієнтуватися на внутрішньоамериканських опонентів. Щоб не допустити перемоги на виборах президента США Дональда Трампа, який, скажімо так, сприймається фігурою суперечливою і за якої зовнішня політика Сполучених Штатів Америки може мати негативні зміни. Я думаю, що, звісно ж, для Байдена важливо, щоб перемогла Камала Гарріс, яка зараз має всі шанси на це. Але офіційне публічне рішення щодо далекобійних ударів по території Росії може бути використане Дональдом Трампом для підняття свого рейтингу, щоб нівелювати те, чого змогла Камала Гарріс домогтися за час останніх тижнів”, — сказав експерт.
Желіховський підкреслив, що є багато різних аспектів і низка причин, через які Київ може не отримати зелене світло на удари по РФ зараз. Проте американська і британська сторони можуть знайти взаєморозуміння в цьому сенсі, впевнений він.
“Британці не проти цього рішення, і самі начебто дають зелене світло, але вони, звісно ж, однаково хотіли б також отримати таке світло і від Вашингтона. Так було б дійсно набагато раціональніше, щоб Україна могла використовувати всі типи далекобійних озброєнь для ударів по території Росії. Зараз дійсно критично важливо це зробити, щоб переломити ситуацію на користь Києва”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: “Ми хочемо, щоб Україна виграла війну”: Нідерланди дозволили ЗСУ застосовувати свою зброю для ударів по цілях у РФ (ВІДЕО)
Раніше Путін заявив, що удари по Росії західною зброєю означатимуть пряме втручання НАТО у війну.
Читайте також: США працюють над скасуванням заборони для ЗСУ на удари вглиб Росії, — Байден