США, Ізраїль та Україна ведуть переговори про постачання Києву до восьми систем протиповітряної оборони Patriot, що значно поліпшить здатність українських захисників протистояти російським повітряним ударам. Про це повідомляє Financial Times, інформує FREEДОМ.
“Імовірність отримання додаткових батарей, а йдеться не тільки про отримання додаткових батарей, а й про відповідні радари, командні пункти та об’єкти, які забезпечать енергетикою всі ці комплекси, є важливою підмогою для системи протиповітряної та протиракетної оборони України”, — зазначив військовий експерт Владислав Селезньов.
Попри те, що ця угода ще не є підтвердженою, вона, найімовірніше, передбачатиме, що системи Patriot спершу відправлять з Ізраїлю до США, а потім до України. П’ять осіб, які обізнані про переговори, зазначили, що межі угоди обговорювали між міністрами та високопосадовцями трьох країн.
“У квітні Ізраїль заявив, що почне виводити з експлуатації вісім батарей Patriot, яким уже понад 30 років, і замінювати їх на більш сучасні системи. Але батареї, які використовувалися в нинішній війні Ізраїлю з ХАМАС, ще не виведені з експлуатації через побоювання, що напруженість у відносинах із підтримуваним Іраном бойовим угрупуванням “Хезболла” може перерости в повномасштабну війну”, — пише Financial Times.
Але експерти впевнені: те, що Patriot, які передадуть Україні понад 30 років, — не важливо. Важливо — інше.
“Хтось може заперечити, що цим системам Patriot понад 30 років, але навіть у такому віці ці технології неодноразово демонстрували свою високу технологічність та ефективність. А достатній запас ракет до цих батарей вселяють надію”, — вважає військовий експерт Владислав Селезньов.
Відомо, що Київ неодноразово звертався до західних партнерів, аби ті надали більше систем ППО. Наразі країна має щонайменше чотири ЗРК Patriot, які надали США та Німеччина. І якщо цього разу таку передачу здійснять за участі США та Ізраїлю — це означатиме значні зміни в обороноздатності України.
“Я впевнений, що щойно це рішення буде узгоджено та реалізовано, українська армія отримає серйозну підмогу в посиленні компоненти, спрямованої на захист повітряного простору на території нашої країни”, — зауважив Селезньов.
Водночас чотири співрозмовники FT зазначили, що хоча передачу восьми батарей обговорюють, імовірно, не всі вони будуть відправлені в Україну. За їхніми словами, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба проводив переговори з цього питання з держсекретарем США Ентоні Блінкеном протягом останніх тижнів. Своєю чергою один зі співрозмовників, знайомий із військовим арсеналом Ізраїлю, заявив, що країна має достатньо ракет-перехоплювачів, яких також потребує Україна для доповнення цих батарей.
“Ізраїль вельми раціонально оцінює свої можливості, зокрема в плані експлуатації систем протиповітряної оборони Patriot: надто дорогі ракети, надто дороге обслуговування, тому вони роблять акцент на більш сучасні та дешевші в обслуговуванні”, — сказав військовий експерт Селезньов.
Але на цьому захист українського неба не закінчується.
Читайте також: Іспанія передала Україні другу партію ракет для Patriot, — ЗМІ
Нагадаємо, Україна і Сполучені Штати Америки скоординували кроки щодо постачання систем протиповітряної оборони Patriot.