Від початку повномасштабного вторгнення Росії Україна потопила понад 25-30% Чорноморського флоту РФ.
За цей час українська армія знищила 25 бойових одиниць російського флоту, ще 15 мають серйозні пошкодження і перебувають на ремонті.
Знищення морського флоту РФ у Чорному морі
Точної інформації про кількісний склад Чорноморського флоту РФ немає, оскільки до початку і під час повномасштабної війни Росія перекидала в Чорне море бойові одиниці інших своїх флотів. Згідно з даними видання Bild, навесні 2022 року ЧФ РФ налічував понад 70 кораблів, за іншими даними з відкритих джерел — 74 бойові кораблі, за інформацією окремих військових експертів — до 100 бойових кораблів і катерів. Однак після затоплення у квітні 2022 року крейсера “Москва” флот РФ відійшов від берегів України.
За цей час Україна потопила 24 кораблі та катери, а також один підводний човен. За даними Управління стратегічних комунікацій апарату головнокомандувача Збройних сил України, це становить близько 33% усього Чорноморського флоту РФ (у своїх розрахунках стратком відштовхувався від 74 бойових кораблів у складі ЧФ РФ на початок війни).
“Якщо дивитися на історію, Росія не є значною військово-морською державою. Силою країни завжди була її армія, а не флот. Це стосується і Чорного моря, де вони самі затопили частину флоту в Кримську війну 1854 року і після революції 1918 року… Успіхи України проти путінських військових кораблів після 2022 року ілюструють нестачу сучасних технологій і непрофесіоналізм моряків”, — заявив історик з Європейського університету Віадріна у Франкфурті-на-Одері Ян Берендс у коментарі виданню Bild.
Окрім знищених 25 бойових одиниць Чорноморського флоту РФ ще 15 мають серйозні пошкодження і перебувають на ремонті. Йдеться про великі десантні кораблі, підводні човни, мінні загороджувачі. Судна, які залишаються на плаву, також перебувають під загрозою, оскільки відрізані від своєї основної логістичної бази в Севастополі.
“Українськими Збройними силами знищено 5 десантних кораблів, у складі російського флоту їх залишилося всього 8. Тому зведено до мінімуму можливість проведення широкомасштабної десантної операції на чорноморському узбережжі України”, — уточнив військовий експерт Дмитро Снєгирьов.
Експерти акцентують, що такі втрати флоту — це безпрецедентний випадок у світовій історії.
“Унікальність ситуації полягає в тому, що Україна як країна, яка не володіє морським флотом, завдала поразки країні, яка володіє другим за величиною і тактико-технічними характеристиками флотом у Чорному морі”, — наголосив Дмитро Снєгирьов.
Серед нещодавніх успішних потоплень російських кораблів — ракетний катер “Івановець”, вартість якого становить щонайменше 60 млн доларів. Як повідомив начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов, “Івановець” відправили на дно за допомогою морських дронів українського виробництва Magura V5.
“Івановець” здійснював патрулювання акваторії Чорного моря і був задіяний саме в моменті зриву зернової угоди, тобто поставок українського зерна західним споживачам. Другий момент: на “Івановці” перебували системи радіоелектронної боротьби, його використовували для прикриття місць базування Чорноморського флоту і військової інфраструктури окупантів на території тимчасово окупованого Криму”, — повідомив Дмитро Снєгирьов.
Російський флот у Чорному морі змушений весь час переміщатися через атаки на кораблі. Кремль також повідомляв, що збирається створити в Абхазії — на окупованій території Грузії — нову військово-морську базу.
“Командування Чорноморського флоту РФ ухвалило рішення про передислокацію флоту в Новоросійськ і будівництво військово-морської бази в Очамчирі, що знаходиться в окупованій Грузії. Це показник”, — підсумував Дмитро Снєгирьов.
Експерти зазначають, що Чорноморський флот РФ стає дедалі вразливішим.
Думки експертів
Про нинішній стан чорноморського флоту РФ і про успішні дії українських військових у Чорному морі в ефірі телеканалу FREEДOM розповіли:
- Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, ексзаступник начальника штабу ВМС ЗСУ;
- Володимир Заблоцький, військово-морський експерт, оглядач Defense Express;
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Потенціал російського флоту на Чорному морі зменшується
— До початку повномасштабної війни у складі Чорноморського флоту РФ перебувало близько 70 бойових кораблів, катерів. Але перед самою війною Росія перекинула на Чорне море ще кілька десятків катерів і бойових кораблів.
Найвідомішим випадком було перекидання шести великих десантних кораблів Північного флоту і Балтійського флоту буквально за два тижні до війни. Україна неформально зверталася до Туреччини, щоб вони ці кораблі не пропускали. Ми говорили про те, що вони братимуть участь у війні. Тоді Туреччина вирішила стати на бік Росії, тому що в РФ сказали, що нічого не буде, будуть тільки навчання.
Плюс два роки тому Росія перетягнула з Каспійського моря 14 невеликих катерів, переважно десантних.
Можна сказати, що вони приблизно під сотню довели кількість бойових кораблів, катерів. Також на початок війни було дуже багато кораблів забезпечення — близько півтори сотні.
Зараз Генеральний штаб ЗСУ заявляє, що знищено і серйозно пошкоджено 25 кораблів, катерів і один підводний човен противника. Думаю, що це найбільш зважений показник.
Ми бачимо, що така тенденція поступально триває. По одному кораблю або катеру ми поступово знищуємо, і потенціал росіян обмежується. На початку війни їхній флот стояв біля наших берегів, і одесити спостерігали, як російські кораблі підходили і стріляли артилерією.
Потім ми їх витіснили з північно-західної частини Чорного моря. Вони перестали там перебувати постійно, а перейшли до Севастополя. Потім із Севастополя найновіші кораблі перейшли в Новоросійськ, і вони зараз там перебувають і проводять навчання.
Головне завдання для нас зараз — самим узяти море під контроль. Дронів, які показали себе дуже ефективними, вже недостатньо. Потрібні свої надводні сили.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Мова про російський Чорноморський флот може йти тільки зі знаком мінус
— Якщо ми говоримо про цифри, то можна порахувати, що четверта частина Чорноморського флоту Російської Федерації на сьогодні є знищеною. І до того моменту, поки не закінчиться війна, і поки Російська Федерація не підпише капітуляцію перед Україною, жоден російський військовий корабель не зайде в Чорне море. Тому що діють відповідні міжнародні конвенції, [протока] Босфор закритий.
Мова про Чорноморський флот може йти тільки зі знаком мінус, як кажуть, на спад. Тому що, якщо ми говоримо про побудову нових кораблів, впровадження нових корабельних проєктів, то на сьогодні економічні спроможності та відновлювальні ресурси Російської Федерації не дозволяють цього зробити.
Якщо взяти історію навіть останніх кількох років, то у РФ дуже повільно реалізовуються ті проєкти, які були створені на базі ще радянського флоту і пройшли якусь модернізацію.
Давайте згадаємо один із кораблів, який РФ вважають новим, — це ракетоносій “Циклон”, який нібито споряджений ракетами “Калібр”. Дійсно, на його борту є “Калібри”. Однак саме цей корабель, який з такою помпою був спущений на воду і нібито приступив до виконання бойових завдань, не пройшов навіть випробування з використання цих самих “Калібрів”.
Так, вони можуть стріляти, вони проводили певні стрільби. Так, вони загрожують і нашому узбережжю, і нашим південним територіям, і не тільки південним областям. Але говорити про те, що це посилило в рази вогневу міць російського флоту в Чорному морі, це як мінімум від лукавого.
Тому такі проєкти у Росії можуть бути, цілком імовірно, могли бути проведені певні роботи, але не більше того.
Загалом спад корабельного складу Чорноморського флоту говорить про те, що сьогодні про якесь відновлення не йдеться.
Давайте подивимося на логістику, зокрема, на спорядження ракетоносіїв “Калібрами”. У Севастополі це ускладнено. Сьогодні ворог для завантаження “Калібрів” повинен повертатися в цю колись головну базу Чорноморського флоту Російської Федерації. Це для них ризиковано, бо можна потрапити під український вогонь і бути знищеним, піти на дно. Тому Росія сьогодні намагається максимально знаходити нові локації, намагаються відновити логістику саме для спорядження “Калібрами” Чорноморського флоту Російської Федерації.
Але, говорячи про кількісний склад флоту, він не збільшується, він на Чорному морі тільки зменшується.
ВОЛОДИМИР ЗАБЛОДСКИЙ: Україна створила нові умови війни на морі
— З урахуванням тих тенденцій, які ми спостерігаємо, роль і значення Чорноморського флоту РФ постійно зменшуються. На жаль, це відбувається не так швидко, як хотілося б, але тим не менш.
Завдяки тому, що Україна діє нетрадиційними асиметричними способами і захопила стратегічну ініціативу на морі, це дало змогу витіснити супротивника з північно-західної акваторії Чорного моря, забезпечити прорив морської блокади та досягти важливих результатів для економіки України. Морський експорт, імпорт — це все-таки дуже важливо.
Другий момент — це боротьба з носіями “Калібрів”, які з боку моря продовжують тероризувати наші міста. У цьому є проблема, але ми теж її вирішуємо.
Нещодавно повідомлялося про створення нового типу безпілотників — безекіпажних катерів, цього разу підводних. Будемо чекати появи цього рішення на театрі військових дій.
Що стосується відсоткових втрат, то вони оцінюються як 25% — це чверть усього складу Чорноморського флоту РФ, який був до початку відкритого етапу агресії. Навіть з Балтики і Північного флоту було перекинуто 6 великих десантних кораблів. Частина Чорноморського флоту пішла в Середземне море.
Якщо оцінити втрати ЧФ РФ за відкритими джерелами, це майже три десятки надводних кораблів і один підводний човен. Частину кораблів безповоротно втрачено — це ракетний крейсер, три великі десантні кораблі, кілька катерів, буксир тощо.
Решту було виведено з ладу з різних причин: недостатній заряд дрона або безекіпажного катера, який підірвав корабель або судно, та інше. Але, тим не менш, виведення з ладу означає, що противник не може використовувати цей корабель або катер за прямим призначенням. Отже, бойовий склад зменшується і його можливості теж.
За деякими оцінками, Чорноморський флот РФ можна вже називати флотилією, тому що флагманський крейсер знищено. Усі інші кораблі — це кораблі меншого рангу. Кораблів першого рангу там уже немає.
Щодо перспектив існування Чорноморської флотилії, то, якщо ми нарощуватимемо удари в тих самих темпах, які спостерігалися наприкінці 2023 року, мова може йти про нанесення втрат корабельному складу в інших місцях базування. Зараз груповим ударом потопили ракетний катер “Івановець”, причому, досить швидко, зосередженими зусиллями, без втрат зі свого боку. Росія навіть жодного разу не повідомила про жодну поразку в цій атаці.
Тобто Україна має не просто засоби нападу, а, так би мовити, довгу руку флоту. Ця довга рука може дістати противника в будь-якій точці Чорного та Азовського морів. І це створює нові умови війни на морі.
Росіяни вже зараз відчувають свою вразливість у Чорному морі, у Криму, тому вони пішли на безпрецедентне перебазування більшої частини флоту із Севастополя до Новоросійська, до Очамчири в окупованій Абхазії. Там терміново проводять днопоглиблювальні роботи, й туди будуть переводитися кораблі Чорноморського флоту. Тому що, перебуваючи в Севастополі, вони абсолютно обґрунтовано можуть бути атаковані, пошкоджені або навіть потоплені.
Інша справа, що в нас поки що немає тієї кількості сил і засобів, які могли б швидко розв’язати проблему з ліквідацією російського Чорноморського флоту. Але це завдання поступово вирішується. Це буде блокада тих місць базування, де перебуває противник, куди він виводить свої кораблі, і атака їх при спробі вийти в море.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Новоросійськ незабаром не буде безпечним місцем для російського флоту
— Зараз Чорноморський флот РФ — це вже фактично флотилія.
Потоплений “Івановець” хоч і не був носієм крилатих ракет морського базування “Калібр”, але він відігравав дуже важливу роль у загальній концепції захисту ЧФ РФ від загроз за допомогою протикорабельних комплексів, які розміщувалися на його борту як основне озброєння. Це ракети типу “Терміт” або “Москіт” залежно від модифікації катера. Також залежно від модифікації це могли бути і ракети К-35, але вони, в основному, встановлювалися в експортній варіації.
На сьогоднішні саме такий проєкт Росія не може будувати. Це підкреслює те, наскільки Росії буде проблематично компенсувати таку втрату, як і всі інші втрати.
На сьогодні Росія чорноморську битву вже програла. Це вже доконаний факт.
Російські військові кораблі (насамперед, носії крилатих ракет морського базування “Калібр” і більш-менш якісь сучасні проєкти) покинули Севастополь. Вони втекли з тимчасово окупованого півострова Крим. Зараз у Севастополі, у Криму перебувають ті кораблі, якими вони дорожать найменше.
Але навіть ті кораблі, якими вони дорожать найменше, — це теж доволі цінний ресурс, оскільки здебільшого це радянські зразки, проєкти яких жодна російська верф сьогодні не може будувати. А Новоросійськ не може їх усі розмістити.
Наприклад, у Новоросійськ було виведено саме носії “Калібрів” як найцінніші з сучасного складу. А рештою ризикуватимуть і далі. Отже, такі інциденти, як нещодавно стався з “Іванівцем”, будуть повторюватися.
Але найголовніше — наші надводні дрони не стоять на місці, вони еволюціонують, вони збільшують дальність плавання, вони збільшують бойову частину, вони отримують стабільніші канали зв’язку, вони отримують потужніші двигуни, які дають змогу швидше переміщатися й маневрувати, що робить їх ще складнішою ціллю, особливо в нічний час доби. А тому Новоросійськ незабаром теж не буде безпечним місцем для російської флотилії.