Минулої доби з прифронтових населених пунктів Донецької області вдалося евакуювати 500 мирних жителів. Хоча багато хто досі не поспішає виїжджати, незважаючи на постійні обстріли з боку росіян, є в області населені пункти, звідки вдалося евакуювати всіх людей. Наприклад, із кількох сіл Очретенської громади Покровського району. Однак у самому селищі люди продовжують жити, ховаючись в укриттях, розповідає кореспондентка телеканалу UA Альона Грамова, яка побувала у в Очеретиному.
Заїхати до населеного пункту можливо і сьогодні, але не звичною дорогою — “Ясинувата — Костянтинівка”. Ця траса зараз сильно обстрілюється, віднедавна її намагаються взяти під контроль російські війська. Інший шлях, більш безпечний, — з боку Покровська та Мирнограда.
На вулицях Очеретиного тепер фактично не зустрінеш людей, немає машин, зрідка люди проїжджають на велосипедах. І тут не тихо: чути звуки снарядів, що розриваються, і артилерії.
В укриттях місцеві ховаються вже чотири місяці. Вони об’єдналися, щоби жити разом. Навесні грілися біля грубки, зробленої своїми руками, організували спільний побут. Розуміючи, що можуть бути проблеми із водою, запасалися заздалегідь.
“Взагалі, нас понад 20 людей, у нас ємності з водою, у нас свердловина, кухня. Ще є кімната на всі випадки життя, склад”, — розповідає мешканка Очеретиного Ольга.
Раніше, за її словами, людей було ще більше. Багато хто не витримав обстрілів і вирішив вивезти дітей.
“Сім’я з дівчинкою та сім’я ще — мати з донькою та онукою. Поїхала сім’я, була дівчина вагітна, хлопчику її — рік і чотири, просто друга була вагітність, треба було виїжджати до Дніпра, щоб народити”, — перелічує Ольга тих, хто поїхав.
Жінка зізнається, що до обстрілів звикнути неможливо, але місцеві “продовжують триматися”.
“Але тримаємось, тримаємось, куди подітися?” — каже Ольга.
Стільниковий зв’язок в Очеретиному є, але не скрізь. Росіяни часто обстрілюють лінії електропередач, тому перебої з електрикою тут явище нерідкісне. Населений пункт забезпечений гуманітарною допомогою, на відсутність продуктів першої необхідності люди не скаржаться. Щотижня курсують евакуаційні автобуси, але охочих виїхати небагато. Трапляється, що люди записуються на евакуацію і не приходять, а дехто їде і повертається.
“Ми їх сьогодні вивозимо, а завтра вони повертаються, і таке буває. Ось буквально нещодавно ми вивезли з Красногорівки двох осіб. На сьогодні Красногорівка — це дуже складний населений пункт, там нічого немає, світла немає. Звідти ми вивезли двох людей — одна пішки повернулася назад”, — розповідає голова Очеретинської селищної військової адміністрації Микола Коваленко.
До 24 лютого в Очеретинській громаді проживало близько 24 тис. мирних жителів, зараз залишилося трохи більше ніж 6 тис. осіб. За словами голови військової адміністрації, у громаді є села, звідки вдалося вивезти всіх людей. І це допомогло уникнути жертв серед мирного населення.
Читайте також: