Точні удари Сил оборони України по кораблях Чорноморського флоту РФ (ЧФ РФ) змусили російське командування переоцінити свої можливості поблизу західного узбережжя тимчасово окупованого Криму. Про це йдеться у звіті розвідки Великої Британії. Україна успішно поєднує бойові дії на суходолі та на морі, і змушує Росію передислокувати свої сили в східну частину Чорного моря. За словами експертів, тепер — це флотилія без флагмана, і вона здатна тільки запускати ракети по мирних українських містах, повідомляє FREEДОМ.
На лютий 2022 року — початок повномасштабного вторгнення Росії до України — у ЧФ РФ було 74 кораблі. Ворог планував висадку десанту в Одесі та інші масштабні операції на узбережжі. Москва заявила, що Чорне море — зона виняткових інтересів Росії. Але з часом військово-морським силам РФ довелося відмовитися від амбітних планів і перейти в оборону. За інформацією Управління стратегічних комунікацій Генерального штабу ЗСУ, українські військові вивели з ладу третину російських кораблів.
“Від 2014 року Російська Федерація зробила все, щоб перетворити Чорне море на російське озеро — russian lake, а Азовське взагалі окупувати і зробити його внутрішнім морем. Не можна Росії, цій імперії, дозволяти мати свій флот на Чорному морі тому, що Росія весь час навіщось перетворює прекрасний чорноморський регіон із місця, де можна відпочивати, займатися бізнесом і займатися іншими прекрасними речами для розвитку людства, на те, що навіщось розпочинає тут війну”, — каже директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь.
Згідно з інформацією Генштабу ЗСУ, ВМФ Росії втратив 25 кораблів і катерів, і один підводний човен. Чинити спротив агресору на морі Україна почала від перших днів повномасштабного вторгнення російської армії, але першим вагомим досягненням стало ураження флагманського крейсера “Москва” у квітні 2022 року. Для українців це стало знаковою подією. Адже крейсер брав участь у захопленні острова Зміїний і саме на адресу “Москви” пролунала знаменита фраза, що стала символом українського спротиву.
Головними факторами, що забезпечили успіх українських операцій у Чорному морі, аналітики називають надмірну самовпевненість російського командування на початку повномасштабного вторгнення Росії до України та ефективність застосування Збройними силами України швидких і маневрених малих бойових кораблів і тактики так званого “москітного флоту”.
“Було підтверджено, що москітна доктрина є ідеальною для Чорного моря. Якщо ви хочете знищити традиційний флот. Україні це вдалося. Україні потрібно 2024 року зробити акцент на так званому, за теорією Клаузевіца, центрі тяжіння цієї війни — center of gravity — це Крим. І тому, коли ми говоримо про підготовку операції з деокупації Криму, звісно, сюди входить знищення будь-якої військової інфраструктури на території окупованого Криму. Це флот, базування авіації, системи протиповітряної та протиракетної оборони”, — пояснив Самусь.
На думку аналітиків, кардинально на ситуацію в Чорному морі вплинуло використання українськими Військово-морськими силами безпілотників. Дрони не тільки зупинили російський наступ на морі, а й загнали ворожі кораблі в бухти базування в Новоросійську. У серпні 2023 року сформували 385-ту окрему бригаду морських безпілотних комплексів спеціального призначення. Україна стала першою країною, що має такий підрозділ.
“У нас є інструменти, якими продовжуватиметься цей наступ на море. Ми говоримо, зокрема, і про флотилію морських дронів. Зокрема, нагадаю, що “Ивановец” якраз і був уражений, і всі ураження вдалі, морськими дронами проєктом MAGURA. Цей проєкт вдосконалюється, є ще й багато інших сюрпризів, які ворог відчує на полі бою. Перспективи є, триватиме цей наступ. І не забуваємо, що, як пообіцяв командувач Військово-морських сил Збройних сил України адмірал Неїжпапа, цьогоріч має визначитися і вирішитися доля кримської незаконної споруди, що має назву Керченський міст”, — коментує речник Української добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук.
Кримський (Керченський) міст — важливий канал постачання озброєнь до тимчасово окупованого Росією Криму та один із символів окупації півострова. У жовтні 2022 року внаслідок вибуху на мосту обвалилися дві напівсекції автомобільної частини та було пошкоджено залізничну колію. Операція Служби безпеки України (СБУ) стала болючим ударом по сакральному для Кремля об’єкту. Другий підрив стався 17 липня 2023 року. Цього разу використовували надводні безпілотники.
“Ми періодично не те що підтверджуємо, а ми гучно підтверджуємо своїми діями. Наші військові ставлять на місце недоторканність багатьох об’єктів, які в Росії вважалися захищеними на 100%. Це і Кримський міст, про який говорили представники безпосередньо нашої Служби безпеки, які брали участь у першому і другому випадку”, — заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
17 липня 2023 року Росія повідомила про односторонній вихід із Чорноморської зернової ініціативи. Москва заявила, що від 20 липня вважатиме всі українські судна легітимною військовою ціллю. Незабаром Україна налагодила роботу альтернативного морського коридору і відновила експорт продукції Чорним морем.
“Росія не змогла виконати свої погрози, які вона давала щодо виходу з угоди. Так, були атаки на нашу портову інфраструктуру і зараз вони тривають. Але, тим не менш, як ми бачимо, вони вплинули, але не настільки сильно, як думала Росія. Водночас Україна змогла вплинути на російську сторону піти з центру Чорного моря”, — зазначив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Іван Ус.
У жовтні того ж — 2023 року — Чорноморський флот РФ був змушений частково покинути військову базу в тимчасово окупованому російською армією Севастополі. У Міністерстві оборони Великої Британії заявили, що “Україна досягла функціональної поразки російського Чорноморського флоту”. Понад десять кораблів РФ перебазувалися до Новоросійська. За словами аналітиків, це не тільки завдає репутаційного удару по Путіну, а й значно ускладнює можливості Росії ремонтувати судна.
Читайте також: 10 років триває спротив російській окупації в Криму — хроніка
Нагадаємо, військовий експерт, учасник миротворчих місій у Косові та Іраку Сергій Грабський, коментуючи втрати Чорноморського флоту РФ, яких за останні два роки йому завдали українські військові, висловив думку, що Чорноморський флот Росії завжди відігравав виключно допоміжну роль для проведення операцій. І сьогодні він не має ефективних способів протидії тим видам зброї, які використовує Україна.