“Мирний” план Китаю — це позиція з шести пунктів, яку нібито підтримали більшість країн глобального Півдня. Але в ньому Пекін навіть не закликає до виведення російських військ. Замороження війни — найбільш зручний варіант розвитку подій для КНР. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучила головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
Вона нагадала, що глава МЗС Китаю Ван Ї заявив, що “план із врегулювання війни в Україні” був представлений наприкінці травня КНР і Бразилією. А минулого тижня Ван Ї був у Туреччині, де також йшлося про цей “політичний консенсус”.
“Ван Ї заявив, що нібито цей консенсус, який складається з шести пунктів, підтримують саме 26 країн глобального Півдня, хоча серед них назвав лише Туреччину. В цьому “мирному” плані не передбачається прямого заклику до виведення російських військ з окупованих територій України. Там навіть немає пункту про те, що Китай підтримує територіальну цілісність України”, — зазначила Гриценко.
Але, за її словами, у цьому документі є більш однозначна критика в бік Росії щодо її ядерного шантажу.
“Китай вважає неприйнятним потенційно можливу атаку на українські АЕС з боку Росії”, — уточнила експертка.
На її думку, заморожування війни для Китаю — найзручніший розвиток подій, адже в такий спосіб КНР зможе підкріпити репутацію як “миротворця”.
“У Пекіна це виходить не завжди адекватно. Але Китай міг би в такий спосіб продемонструвати тому ж глобальному Півдню, на лідерство серед країн якого претендує, що ось, мовляв, дивіться, ми дотримувалися послідовної позиції, підтримували необхідність мирних переговорів, саме дипломатичного врегулювання конфлікту між Росією і Україною, і ось, будь ласка, ми домоглися. Цим можна було б підкріпити дипломатичний успіх, який Китай здобув торік, коли був посередником під час нормалізації відносин між Іраном і Саудівською Аравією. Але тоді ситуація, звісно, була кардинально інша. Це був простіший кейс для Китаю. Тоді сторони були готові йти на нормалізацію, на поліпшення відносин. Звісно ж, у випадку Росії та України, де у сторін є непримиренні розбіжності, ні про яку нормалізацію, ні про які перемовини на сьогодні і йтися не може”, — акцентувала гостя ефіру.
Китай абсолютно щиро не бачить жодного іншого виходу з цієї ситуації, окрім як посадити представників двох сторін за стіл переговорів, вважає Гриценко.
“При цьому для Пекіна не принципово, про що конкретно домовлятися в результаті цих переговорів, аби фінальний результат задовольнив би обидві сторони”, — доповнила спікерка.
Також вона зазначила, що війна РФ проти України принесла як плюси, так і мінуси для Китаю.
“Один із найбільш значущих мінусів — це консолідація союзників НАТО по обидва боки Атлантичного океану, США та Європи. Тому Китай так активно експлуатує риторику про необхідність більш суверенної, більш сильної, незалежної від США Європи. І плюс КНР через свою необхідність продовжувати співпрацю з Росією стала багато в чому токсичною для деяких країн. Знову-таки через конфронтацію, зокрема і зі Сполученими Штатами Америки. Тому для Пекіна заморожування конфлікту було б дуже зручним розвитком подій, який вимагав би, за великим рахунком, від Китаю мінімум зусиль”, — наголосила експертка.
Пекін припускає, що заморожування конфлікту матиме на увазі припинення вогню, бойових дій, сказала вона.
“Але очікування Китаю навряд чи будуть виправдані, тому що, як ми добре знаємо, жодних обіцянок про припинення вогню Росія не виконує”, — резюмувала Гриценко.
Читайте також: США закликають Китай узяти участь у Глобальному саміті миру
Раніше у Міністерстві закордонних справ України прокоментували заяву міністра закордонних справ Китаю Ван Ї щодо нового “мирного” плану Пекіна, який нібито підтримують 26 країн. Там заявили, що всі країни, які хочуть миру в Україні, мають працювати над успішним проведенням Глобального саміту миру в Швейцарії, а не намагатися його зірвати.