Згідно з Конституцією України, питання зовнішньої політики, включно з веденням переговорів, це компетенція і прерогатива президента держави. І він вирішує, які сторони можуть брати участь у переговорному процесі. На цьому в ефірі телеканалу FREEДОМ акцентував голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
“Тобто президент України, якщо йдеться про будь-які міжнародні переговори, вирішує питання про те, в якому форматі вони мають відбуватися. Рішення належить цілком і повністю президенту України”, — пояснив нардеп.
Він нагадав, що розглядалися різні формати можливого переговорного процесу з країною-агресором.
“Деякі експерти говорили про певний Будапештський формат, позаяк Росія порушила Будапештський меморандум, як і інші угоди та домовленості. З погляду такого формату, йдеться про участь таких держав, як Сполучені Штати, Франція і навіть Китай, який свого часу також приєднався до Будапештського меморандуму. Тобто висувалася і така пропозиція”, — сказав Мережко.
Що стосується участі Євросоюзу, то ця пропозиція логічна, вважає він. Адже Україна має статус кандидата на членство в Європейському Союзі.
“Оскільки Євросоюз має певну спільну міжнародну, оборонну політику, то логічно, щоб і ЄС брав участь, наприклад, як один з елементів переговорного формату. Це виключати не можна. Але рішення тут цілком і повністю перебуває в руках президента України”, — наголосив спікер.
Він також прокоментував заяву Польщі про бажання брати участь у можливих переговорах із РФ.
“По-перше, ми дуже вдячні Польщі за величезну і колосальну допомогу, яка була надана Україні. Особливо в перший час після початку повномасштабної російської агресії. Допомога була величезна, і це допомогло, зокрема, захистити Київ. Але в Польщі скоро відбуватимуться президентські вибори. На жаль, Анджей Дуда не буде більше президентом Польщі. І з цього погляду постає питання про те, хто представлятиме Польщу, якщо, наприклад, її буде залучено до участі в переговорах. На сьогоднішній день складно сказати. Але у Польщі є певні аргументи, і це вже непогано — те, що наші польські колеги висувають таку пропозицію і готові взяти участь у переговорах”, — сказав Мережко.
Читайте також: Участь Польщі в переговорах про мир в Україні була б плідною, — Желіховський
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що переговори США з Росією без України щодо завершення війни є дуже небезпечними для всіх.
Читайте також: Переговорний процес поступово переходить в офіційну фазу, але РФ — його головні “гальма”, — політолог