Чому спікер Джонсон виніс пакет американської допомоги Україні на голосування саме зараз — відповідь Айзенберга

Майк Джонсон. Фото: gettyimages.com

Ухвалення рішення щодо пакета допомоги для України тривалий час затягувалося, спікер Палати представників Майк Джонсон не виносив законопроєкт на голосування. У тому, що він поставив питання на голосування саме зараз, зіграли роль три чинники. Про це сьогодні, 20 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів професор Нью-Йоркського університету Ігор Айзенберг.

Перший чинник, на його думку, полягає в тому, що Джонсон розуміє, що перебуває на третій за значущістю посаді в американській ієрархії, і що, будучи спікером Палати представників, він має думати про інтереси країни, а не тільки про вузькопартійні питання Республіканської партії, представником якої він є.

Другий фактор — масована атака Ірану на Ізраїль 14 квітня.

“Після атаки дуже сильно звучали голоси в Сполучених Штатах, що необхідно порушити питання про надання допомоги Ізраїлю. І, зокрема, дуже сильною була підтримка Ізраїлю з боку Євангелічної церкви, яка традиційно підтримує республіканців. Провідні особи цієї церкви, безумовно, вимагали дій від спікера. А Білий дім абсолютно ясно дав зрозуміти, що президент Байден вважає неприйнятним законопроєкт про допомогу тільки Ізраїлю за відсутності допомоги Україні. Відповідно, стало зрозуміло, що законопроєкт про допомогу тільки Ізраїлю не пройде”, — пояснив Айзенберг.

Третій фактор — ослаблення уваги до законопроєкту про пакет допомоги з боку кандидата на пост президента від республіканців Дональда Трампа.

“Річ у тім, що Трамп стурбований зараз дещо іншими справами, оскільки він є підсудним у судовому процесі. І, я думаю, що у зв’язку з цим міг ослабнути його безпосередній вплив, смикання за ниточки в Палаті представників, його управління спікером Джонсоном. Крім того, спікер Джонсон міг домовитися з Трампом, що той умовить своїх ультраправих прихильників у Палаті представників не ставити на голосування питання про відставку Джонсона”, — продовжив експерт.

Таким чином, зійшлися три чинники, в результаті яких Джонсон вирішив все-таки поставити на голосування питання допомоги Україні. Але якщо спочатку допомога Україні, Ізраїлю і Тайваню йшла в одному пакеті, то під час голосування 20 квітня їх розділили на окремі законопроєкти.

“Тому процедура остаточного їх ухвалення стала довшою. Тепер Сенат має розглянути законопроєкти, які сьогодні ухвалила Палата представників. Але в мене немає сумнівів у підтримці Сенатом, у найгіршому випадку обговорення може тривати тиждень, тому що там є свої регламентні процедури”, — резюмував Ігор Айзенберг.

Читайте також: Допомогу Україні на 61 млрд доларів підтримала Палата представників США

Нагадаємо, 20 квітня Палата представників Конгресу США проголосувала за законопроєкт про допомогу Україні. Йдеться про суму в 61 млрд доларів. Розгляд цього питання блокували, починаючи з жовтня 2023 року.

Крім того, конгресмени підтримали законопроєкти про допомогу Тайваню та Ізраїлю.

Читайте також: “Рішення для захисту життя”: ухвалення Палатою представників США допомоги для України оцінив президент Зеленський

Прямий ефір