Чому партнери зволікають із поставками Україні систем Patriot — думка Подоляка

Михайло Подоляк. Скріншот: uatv.ua

Україні для захисту від атак балістичними ракетами потрібні ЗРК Patriot (“Петріот”) та інші системи ППО. Про необхідність додаткових установок неодноразово заявляв президент Володимир Зеленський. За його словами, 5-7 ППО Patriot можуть захистити індустріальні платформи в Україні. Проте поки що західні партнери зволікають із передачею систем. На це впливає низка факторів. Зокрема, залишковий страх перед ескалацією з боку РФ. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив радник керівника Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.

“Європейським країнам, особливо у Східній і Північній Європі, здається, що ось буквально завтра Росія буде атакувати їх ракетами. Зокрема тими ж балістичними, гіперзвуковими, що й Україну. Наші країни-партнери все одно відчувають внутрішній страх, тому логіка така — давайте просто нехай Patriot стоять у нас”, — зазначив спікер.

Друга складова, за його словами, це залишкова дія певного феномена під назвою “ескалація війни”.

“Партнери все ще думають, що, мовляв, якщо ми щось передаватимемо Києву у великому обсязі, то це сприятиме ескалації війни, її масштабуванню. Насправді все виглядає навпаки. Що повільніше поставки йдуть в Україну, то швидше якраз ця ескалація відбувається. Тому що Росія весь час думає примітивно, мовляв, ще трошки, і ми дотиснемо, ще трошки, і доламаємо, зруйнуємо коаліцію проукраїнську, виграємо в цій війні. Або, принаймні, не програємо. І ось ця неправильна розстановка акцентів, на кшталт, що передача Україні чогось у більшому обсязі сприятиме ескалації, на жаль, продовжує діяти”, — сказав Подоляк.

Ще одна причина, на думку радника глави ОПУ, полягає в тому, що деякі країни продовжують думати, що з Росією потрібно рахуватися.

“Ще діє установка, що, мовляв, Росія — це велика мілітарна країна, з нею потрібно рахуватися. Все-таки в неї є свої інтереси. Так, вони йдуть врозріз з інтересами демократичних спільнот, але, тим не менш, ми ж домовилися про якийсь конструкт безпеки. І давайте далі якось намагатися домовлятися тощо. Тобто ось цей загальний проросійський страх ще чується”, — зазначив гість ефіру.

Також на ситуацію з постачанням Україні військової допомоги все ще впливає робота проросійського лобі, вважає Подоляк.

“Не завжди це пряма агентська робота, часто на це можуть працювати “корисні ідіоти”. Плюс є різні партії — ультраліві, ультраправі, які намагаються пасіонарно впливати на електоральні середовища, викликати ті чи інші ставлення до війни, провокувати ось цю втому. Вони продовжують говорити про те, що війна велика, ми від неї втомилися. А якщо ми її завершимо, то все виглядатиме інакше, ціни рости не будуть. Досить примітивні тезиси, які, на жаль, дуже часто в електоральні середовища заходять”, — акцентував спікер.

Подоляк також зазначив, що партнери України вже не сприймають атаки РФ по Україні як щось надзвичайне, адже це відбувається щодня. Шок від початку війни минув.

“Важливо враховувати і психоемоційний параметр. Шок минув від того, що Росія застосовує геноцидний компонент, атакуючи навмисне крилатими та балістичними ракетами цивільне населення. Є якесь звикання, як це не парадоксально звучить, звикання до смерті. І наші партнери бачать, мовляв, ось їх знову атакували ракетами. Але це ж учора теж було, позавчора було. Ми до цього звикли. Нічого нового в цьому немає. Ось це все позначається на тому, що, мовляв, давайте ще трошки пообговорюємо”, — зазначив Подоляк.

Він вважає, що незважаючи на всі ці фактори, партнери все одно передадуть Україні необхідні системи ППО.

“Закрите небо — це головна концепція в цій війні, вона має бути реалізована. На жаль, це робиться не так швидко, як нам би хотілося. Але на різних рівнях, включно з президентом України, ця тема постійно порушується. Причому вона порушується логічно аргументовано”, — резюмував Подоляк.

Читайте також: Росіяни в обстрілах України сконцентрувалися на двох тактиках — деталі від Подоляка

Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що Україні потрібно 25 систем ППО Patriot (“Петріот”), щоб повністю закрити небо від російських ракетних обстрілів.

Прямий ефір