Чому МАГАТЕ не бере участі в Саміті миру — думка Потапенка

Флаг МАГАТЭ. Фото: iaea.org

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) не бере участі в Глобальному саміті миру в Швейцарії. Перед подією гендиректор організації Рафаель Гроссі заявив, що не братиме участі, оскільки не бажає “змішувати політичні аспекти з технічною роботою агентства”. З погляду українських очікувань, це негативно, але, зважаючи на збереження функціоналу організації як такої, в цьому є сенс. Таку думку в ефірі телеканалу  FREEДОМ сьогодні, 16 червня, висловив керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) В’ячеслав Потапенко.

“Тут приблизно така ж ситуація, як і з представництвом ООН. Питання в тому, що жодного фінального документа, який би давав змогу цим організаціям у підсумку, грубо кажучи, претендувати на Нобелівську премію миру, немає. Тобто цей саміт має характер організаційний. Він є частиною, так би мовити, інформаційної складової війни. І основне завдання саміту — консолідувати сили, які готові підтримувати Україну і обговорити три пункти української формули миру, які стосуються більшості країн світу — ядерна, продовольча безпека, права дітей”, — зазначив спікер.

Потапенко нагадав, що МАГАТЕ працює з Росією, з ядерними об’єктами, які будує РФ у багатьох країнах світу.

“Якщо МАГАТЕ братиме участь на боці України, вона перестане бути організацією, яку прийматимуть у Росії. Тоді втратиться будь-який взагалі міжнародний контроль над об’єктами, побудованими як у Російській Федерації, а це десятки атомних станцій, так і в інших країнах світу. Зокрема й Туреччині, яка є членом НАТО”, — пояснив експерт.

У МАГАТЕ, по суті, не було в цій ситуації іншого виходу, вважає Потапенко.

“З погляду етики, українських очікувань, це погано. Але з погляду збереження функціонала цих організацій, щоб МАГАТЕ справді мала інформацію щодо всіх атомних станцій у світі й могла б проводити свій моніторинг, то у них, за великим рахунком, немає іншого виходу”, — зазначив спікер.

Та сама ситуація і з ООН, де Росія є членом Ради безпеки, доповнив Потапенко.

“Якщо член Ради безпеки через вето почне блокувати роботу Організації Об’єднаних Націй, то сенс її діяльності припиниться. Тобто, можливо, з нашого, українського, погляду сенсу в діяльності ООН, яка не може 2,5 року зупинити війну, й мало. Але з погляду організації, яка здійснює великий обсяг міжнародних проєктів, вони борються за самозбереження. І змушені, так би мовити, лавірувати, шукати свою позицію. Я так бачу цю ситуацію”, — резюмував гість ефіру.

Читайте також: Усі сім стовпів ядерної безпеки повністю або частково скомпрометовані, — Гроссі про ситуацію на ЗАЕС

Прямий ефір