Чому безпекові угоди підписуються між Україною та союзниками на 10 років, пояснив політолог

Володимир Зеленський та Олаф Шольц підписують безпекову угоду між Україною та Німеччиною. Фото: president.gov.ua

Двосторонні безпекові угоди, які Україна підписує з країнами-союзниками в межах Вільнюської декларації G7, розраховані на тривалий період. Це не просто декларації про наміри на одну сторінку, а серйозні документи, в яких кожне слово має значення. Про це сьогодні, 18 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Ігор Рейтерович.

“Щодо швидкості процесів, оскільки там крім декларативних певних частин, преамбул, з яких документи починаються, далі йде конкретика, зрозуміло, що це потребує часу. І кожна країна спочатку має провести певну внутрішню ревізію в плані тієї допомоги, яку вона може надати Україні. І в цьому контексті це потребує часу”, — сказав він.

За словами політолога, підписання, як результат, відбувається набагато швидше, тому що підготовча робота забирає багато часу, а сам процес підписання, як правило, вкладається в пару днів.

“Тож у плані підписання все йде якраз досить швидко, враховуючи, як деякі документи іноді роками готуються і підписуються між країнами. Тут наша дипломатія працює більш активно”, — зазначив Рейтерович.

Щодо терміну угод на 10 років, на думку політолога, така цифра була обрана неспроста. Це — стратегічна цифра: йдеться не про якусь ситуативну підтримку, а про плани на найближче десятиліття.

“І в ці 10 років вкладаються одразу три важливі події для України. І це також не випадково, чому про такий період говорять. З одного боку, це, безумовно, закінчення і перемога над РФ. Це не 10 років, це набагато менший період, але, тим не менш. Далі це процеси, пов’язані з європейською та євроатлантичною інтеграцією України. Вони теж не розтягнуться на 10 років, але треба розуміти, що Російська Федерація через природні навіть обставини нікуди від наших кордонів не подінеться, і буде являти собою загрозу, як мінімум, протягом найближчих 10 років. І дуже добре, що це в Європі й узагалі у світі розуміють і розуміють, що Росія в принципі далеко не факт, що зупиниться на тому, що вона робить зараз, а не робитиме щось у ще більших масштабах”, — каже він.

І тому допомога Україні має бути розрахована на досить тривалий період часу.

“Тому що ми змушені будемо тримати велику армію, дуже потужні збройні сили, укріплювати постійно оборону, кордон, зокрема, доти, доки в Росії прямо не відбудуться кардинальні зміни і не буде побудовано демократію, або, як кажуть деякі прогнозисти, Росія взагалі в перспективі розпадеться, що теж вимагатиме від України мати дуже ефективний сектор національної безпеки і оборони. Тому йдеться про довгостроковий період такої підтримки. І не виключено, що далі ці угоди, можливо, ще перепідписуватимуться, строки збільшуватимуться, тому що вони взаємовигідні. Вони вигідні не тільки для України, але несуть певну вигоду в перспективі для країн, які підписують їх з іншого боку”, — резюмував Ігор Рейтерович.

Читайте також: Україна підписала угоди про гарантії безпеки з трьома країнами — значення документів пояснив радник глави ОПУ

Як повідомлялося раніше, Норвегія планує укласти угоду про гарантії безпеки з Україною за кілька тижнів. Про це в кулуарах Мюнхенської конференції з безпеки заявив прем’єр-міністр країни Йонас Гар Стере. Серед держав Скандинавії на підписання аналогічного документа найближчим часом очікує і Данія. Докладніше про умови вже ухвалених угод Києва з Парижем, Берліном і Лондоном — читайте тут.

Прямий ефір