Саміт НАТО у Вільнюсі — це можливість виправити помилки, яких припустилися на саміті в Бухаресті 2008 року. Саме такі очікування України від заходу, який відбудеться влітку в столиці Литви. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг після свого візиту до Києва офіційно запросив на нього президента України Володимира Зеленського, інформує FREEДОМ.
Швидкий і несподіваний візит генсека НАТО до Києва закінчився спільною з президентом України заявою. Її суть — продовження підтримки Української держави.
“Пане президенте, я тут із простим меседжем. НАТО — з Україною. Ми разом із вами з 2014 року, після незаконної анексії Криму. І ми разом із вами у вашій героїчній боротьбі з окупантами й на захисті вашої країни”, — резюмував Столтенберг.
Головною темою зустрічі була підготовка до доленосного літнього саміту НАТО. Саме на ньому очікують обговорення питання членства України в Альянсі. І, за словами Єнса Столтенберга, відповідь на це питання дедалі ближче до однозначної.
“Усі союзники НАТО згодні, що Україна має стати членом НАТО. Але основний фокус зараз у підтримці України. Тому що тільки сильна і незалежна Україна не залишає місця для дискусій про членство”, — наголосив генеральний секретар НАТО.
Лише прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан скептично відреагував запитанням “що?” на заяву Столтенберга.
“У Мадриді ми отримали багато обіцянок, але не знаємо, наскільки ми далекі від них, коли справа доходить до практичних рішень. Але якщо подивитися на початок, на ті пункти, які було викладено, то переважно те, чого ми хотіли досягти в Мадриді, чого ми хочемо досягти у Вільнюсі, чого ми, ймовірно, ще захочемо досягти наступного року у Вашингтоні, — це те, що хочемо запобігти новій війні на європейському континенті”, — акцентував міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Саме країни Балтії та Східної Європи — основні лобісти якнайшвидшого вступу України до НАТО. Думка практично всіх держав-членів єдина: питання українського членства має бути розглянуто на Вільнюському саміті.
“Готуємося до саміту НАТО у Вільнюсі, який запланований на літо цього року, але його зміст опрацьовують вже зараз. Саме на таких зустрічах, у контактах різного рівня, які ми проводимо з партнерами. Ані більшість українців, ані більшість європейців, ані більшість жителів усього простору НАТО не зрозуміють лідерів Альянсу, якщо на цьому саміті у Вільнюсі не пролунає заслужене політичне запрошення для України до Альянсу. Україна все зробила для того, щоб нашу заявку було задоволено”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
За його словами, основна мета України на саміті — отримати чіткий план вступу до НАТО. І виправити ті помилки, яких європейські країни припустилися 2008 року, коли рішенням Німеччини Україні не дозволили стати членом Альянсу. Що і допомогло Росії 6 років по тому почати війну проти України.
Читайте також: На саміті у Вільнюсі НАТО готується обговорювати членство України без ПДЧ — думка Мусієнка
Нагадаємо, 20 квітня до столиці України з візитом прибув Єнс Столтенберг — уперше від початку повномасштабного вторгнення Росії. Він запевнив, що НАТО допомагатиме Києву до перемоги на полі бою.