За минулий тиждень російські терористи використали проти України майже 130 “Шахедів”, більшість з яких вдалося збити. Також було застосовано понад 80 російських ракет і майже 700 керованих авіабомб.
Російські окупанти навмисне завдають ударів по цивільних об’єктах в Україні, які не мають жодного стосунку до військової чи оборонної інфраструктури. Так, за останній тиждень були атаковані об’єкти генерації та системи передачі електроенергії в Харківській, Запорізькій, Львівській, Київській областях.
Росія робить ставку на погіршення гуманітарної ситуації в Україні
За словами президента Володимира Зеленського, допомога Україні від західних партнерів досі обмежена, а Росія досі має доступ до критичних компонентів, які необхідні для виробництва ракет і дронів.
“У кожній ракеті, яка завдає ударів по Україні, щонайменше десятки компонентів — електроніки, чипів, — які поставляються від компаній з інших країн і завозяться через територію сусідів Росії. У “Шахедах” — також компоненти, вироблені у вільному світі. Усе це має бути припинено і може бути припинено: і потурання терору, і можливість терористів шукати собі спільників по світу, і сам російський терор — усі його прояви”, — наголосив президент.
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР МОУ) Андрій Юсов заявив, що Кремль робить ставку на те, щоб погіршити гуманітарну ситуацію в Україні.
“Навмисне ставка робиться на те, щоб було якомога більше руйнувань, ураження саме об’єктів цивільної інфраструктури. Таким чином хочуть ускладнити життя мирних громадян і посилити гуманітарні проблеми в країні. Це воєнні злочини, їх бачить весь світ. І протидія таким злочинам також відома. Українське керівництво говорить про нього вголос на весь світ”, — каже представник української розвідки.
Мета російських терористів під час атак на енергетичну інфраструктуру — тотальний блекаут в Україні. Про це заявив міністр енергетики Герман Галущенко в інтерв’ю телеканалу “Рада”.
“Зараз дійсно відбуваються наймасштабніші атаки на енергосистему. І 22 березня була найбільша атака за весь період великої агресії – вплив дуже суттєвий. Щодня і щоночі вони атакують, і вплив цих атак відповідно збільшується в негативному сенсі цього слова. Ключовим сьогодні є те, що система продовжує працювати стабільно. Водночас головною метою ворога є тотальний блекаут у країні”, — акцентував Герман Галущенко.
За даними очільника Міненерго Германа Галущенка, російські окупанти під час масованого обстрілу 11 квітня атакували об’єкти генерації та системи передачі електроенергії в Харківській, Запорізькій, Львівській, Київській областях.
У Запорізькій області через ракетний удар РФ було пошкоджено об’єкт енергетичної інфраструктури. Ступінь пошкодження уточнюється, інформації про постраждалих не було.
Трипільську теплоелектростанцію в Київській області зруйновано, ПАТ “Центренерго” втратило всю генерацію. Зазначається, що внаслідок влучень сталася масштабна пожежа в турбінному цеху. Загиблих немає.
“Масштаби руйнувань — жахливі. Грошима це не оцінити. Це для нас найбільший виклик за всю історію підприємства. Але я переконаний – ми з ним впораємося”, — зазначив голова наглядової ради ПАТ “Центренерго” Андрій Гота.
Трипільська ТЕС була найбільшим постачальником електроенергії в Київську, Черкаську та Житомирську області.
Вкрай складною залишається ситуація з електроенергією в Харкові та Харківській області. 22 березня 2024 року повністю було знищено Зміївську ТЕС у Харківській області, 25 липня 2022 року Росія окупувала Вуглегірську ТЕС у Донецькій області. Таким чином на сьогодні ПАТ “Центренерго” втратило 100% генерації.
За даними української військової розвідки, Росія використовувала для атак на українську енергосистему в березні нещодавно виготовлені дорогі балістичні ракети. Як пише Financial Times, в агресора достатньо боєприпасів для ще однієї або двох великих атак найближчими тижнями. Видання зазначає, що загалом Росія змінила тактику, використовуючи ракети для знищення об’єктів інфраструктури в менш захищених районах.
Спікер Української Добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук вважає, що Росія займається неприкритим терором українських громадян.
“Ворог не соромиться зізнаватися та озвучує це буквально на весь світ. Ба більше, вони ще й пишаються цим. Усі розповіді про те, що це нібито “удари відплати” за те, що Україна б’є по НПЗ (нафтопереробних заводах, — ред.), розраховані на внутрішнього споживача”, — каже Братчук.
За словами Сергія Братчука, росіяни продовжують накопичувати сили для масованих ракетних ударів по цивільній інфраструктурі України.
“Енергетика — це основа будь-якої економіки, а тим паче економіки України, яка зараз стоїть на військових рейках. Ворог цілеспрямовано готується до терору і накопичує знаряддя вбивства. Але ми впораємося. Подивіться, яка зараз реакція у громадян на це все — немає паніки та страху. Зараз ми обговорюємо питання децентралізації енергетики – створення маленьких острівців генерації”, — заявив Сергій Братчук.
Думки глядачів FREEДОМ
Журналісти телеканалу FREEДOM запитали у глядачів, які завдання, на їхню думку, ставить Кремль, здійснюючи масовані ракетні атаки на енергетичні об’єкти України. Телеглядачам було запропоновано відповісти на запитання: навіщо армія Росії завдає ударів по цивільній інфраструктурі України?
Публікуємо актуальні відповіді:
- Росія — терористична держава, її керівництво має таку рису характеру, як мстивість. Вони мстять за те, що Україна не хоче капітулювати.
- Це терор і геноцид українців.
- Мета росіян — вчинити на всій території України те, що вони вчинили в Бучі та Маріуполі.
- Путін вважає, що ядерний арсенал дозволяє йому робити все, що він хоче.
- Російські окупанти — терористи та вони хочуть, щоб мирні громадяни не вірили в те, що українські Сили оборони можуть їх захистити.
Коментарі українських військових та експертів
Чого домагається Росія, продовжуючи удари по енергетичній інфраструктурі України? У якому стані зараз українська енергетична система? Чи варто очікувати блекаутів? Яким чином можна захистити критичну інфраструктуру від російських атак? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Ілля Євлаш, речник Повітряних сил України;
- Володимир Бужан, експерт Центру економічного відновлення;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
- Валерій Рябих, директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії “Defense Express”.
ІЛЛЯ ЄВЛАШ: РФ намагається завдати максимальної шкоди до того, як союзники поставлять Україні системи ППО
— Росія продовжує тактику терору мирного населення України. Ворог хоче добити нашу інфраструктуру і залякати українських громадян. Жодного тактичного сенсу в цих атаках немає.
Дрони дуже результативно збиваються нашими мобільними вогневими групами. Мета ворога — постійно тримати нас у напруженні. Основне завдання противника — не давати спокійно проводити підготовку до відбиття наступних атак.
Як ми бачимо зараз, ворог активно взявся за удари по об’єктах критичної інфраструктури, бо не зміг цього зробити раніше. Усі очікували масштабних атак взимку, але мета росіян залишилася незмінною. Противник прагне максимально зруйнувати інфраструктуру, залякати людей, змусити їх їхати. Це тактика залякування. Нічим більше це назвати не можна. Природно, це матиме свої наслідки, зокрема в міжнародних інстанціях.
Очевидно, що противник намагається максимально завдати шкоди до того моменту, коли наші союзники поставлять нам додаткові системи ППО Patriot, а також інші системи, які зможуть ефективно боротися з їхніми ракетно-бомбовими ударами. Йдеться також про винищувачі F-16.
Нам потрібно вибудувати глибоко ешелоновану оборону, яка включатиме різні системи для різних цілей. Адже сьогодні йдеться про боротьбу з різними типами ракет, дронів.
Україні необхідні системи ППО малого радіусу дії, такі як Gepard, Crotale, середнього радіусу дії — IRIS-T, NASAMS і великого радіусу дії, зокрема Patriot і SAMP/T.
У нас є ще й старі радянські комплекси типу С-300, “Бук”. У них приблизно середній радіус дії. Але, як ми бачимо, ці комплекси вже морально застарілі. Для того, щоб ефективно боротися з новими типами озброєнь, нам необхідні сучасні рішення і потужні системи ППО.
ВОЛОДИМИР БУЖАН: Немає сенсу відновлювати деякі об’єкти енергетики
— Удар по Трипільській ТЕС — це серйозна втрата потужності, особливо в пікові періоди, коли вранці та ввечері у нас зростає споживання. Найімовірніше, влітку це призведе до відключень електрики в певний час дня, коли навантаження на енергосистему буде найбільше.
Я думаю, до зими можна встигнути провести ремонтні роботи та відновити деякі блоки, які були не сильно зруйновані. Також можна спробувати збільшити обсяг імпорту — розширювати потоки від європейської енергетичної системи.
Атаки на інфраструктуру електроенергетичного сектора були завжди. Але зараз вони успішніші, тому що запаси протиповітряної оборони виснажилися.
У деяких містах після російських атак узимку може бути обмежене опалення. Тому вже зараз потрібно займатися відновлювальними роботами. Це, в першу чергу, стосується будинків, які підключені до центральної системи опалення.
У нас зараз є пів року на те, щоб відновити ті ТЕЦ, які були зруйновані. Якщо цього не відбудеться, то доведеться робити газове постачання для будинків, які були підключені до центральних мереж.
Попри серйозний дефіцит в енергосистемі, який час від часу виникає, нам вдається перекривати його імпортом. Це до 1,8 ГВт Я думаю, що до кінця року його можна буде розширити до 2-3 ГВт.
Деякі енергооб’єкти немає сенсу відновлювати, тому що вони постійно перебувають під обстрілами. З великою часткою ймовірності росіяни їх знову зруйнують. Якщо пошкоджено опорні конструкції або котел, то на відновлення потрібно більше часу.
Для захисту енергетичних об’єктів потрібно більше засобів ППО. Частково, якщо немає прямого попадання, можуть допомогти спеціальні укріплення об’єктів інфраструктури та генерації.
Починає розвивати розподілена генерація – люди самі собі встановлюють об’єкти генерації конкуруючих потужностей. Хороший приклад — Вінниця, де почали розвивати малу систему розподілу, в рамках якої буде своя генерація і своя окрема система. Природно, коли у вас багато таких систем, то атаки на них не дають ефекту, тому що вони між собою не з’єднані.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Росіяни використовують тактику терористів ІДІЛ
— У російській військовій доктрині чітко окреслено такі постулати — завдавання превентивних ударів по енергетичній інфраструктурі противника з метою примусу до капітуляції. Відповідно, з 2022 року і по нинішній період Російська Федерація не збирається відходити від цієї доктрини своєї ж військової концепції.
Надалі Росія використовуватиме тактику завдавання ударів високоточною зброєю по енергетичній інфраструктурі України з метою примусити Україну сісти за стіл переговорів, у розумінні Російської Федерації, а фактично — йти на виконання умов РФ.
Не випадково після завдавання удару по енергетичній інфраструктурі України з’явився коментар Дмитра Пєскова (прессекретар Путіна, — ред.) про те, що Росія нібито готова до мирного діалогу. Тобто дають зрозуміти, що в разі, якщо ці удари не будуть сприйняті як запрошення до так званих мирних переговорів, то подальша тактика російських окупантів полягатиме в продовженні ударів.
Основний момент полягатиме у швидкості передачі українській стороні західними партнерами засобів ППО для прикриття енергетичної інфраструктури. Уже є заява “Центренерго” про те, що Трипільську ТЕС немає сенсу відновлювати без прикриття систем ППО.
Російська Федерація змінила тактику завдавання удару, використовуючи тактику бойовиків ІДІЛ, так звані подвійні удари.
Перший удар по об’єктах або енергетичної інфраструктури, або по житлових секторах, вичікує час до моменту максимального скупчення працівників силових структур, правоохоронних органів, рятувальників і медичних працівників, і завдає повторного удару з метою максимальних жертв серед представників цих професій. Ось у цьому тактика російських окупантів, тактика терористів.
ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: РФ вчинила черговий воєнний злочин
— Масовані удари по енергетичній інфраструктурі України — продовження геноцидальної практики, якої дотримується Росія. І як заявили в Головному управлінні розвідки України, всі їхні сили зосереджені на тому, щоб досягти результату, який очікувався взимку.
З певних причин Росії не вдалося використати весь арсенал своїх засобів для завдавання ударів по енергетиці в зимову пору року. У тому числі це сталося завдяки роботі наших спецслужб.
Росія, звісно, накопичила певний запас ракет, і використовуючи комбінацію цих засобів, намагається завдавати ударів по енергетичній інфраструктурі України. Усі об’єкти, які перебували під загрозою, є об’єктами цивільного призначення. І, звісно, те, що зараз робить російська армія, є міжнародним воєнним злочином, який не підлягає терміну давності.
Читайте також: Російська окупаційна армія вдарила по Слов’янську — кадри з міста (ВІДЕО)