Чіткі меседжі, успішні переговори, впевненість у підтримці — експерти про візити Зеленського до Італії та Німеччини

Володимир Зеленський в Німеччині. Фото: president.gov.ua

13 травня президент України Володимир Зеленський відвідав Італію, а наступного дня Німеччину. Український лідер під час візиту до Риму закликав колег і громадських діячів Італії відвідати Україну, щоб краще зрозуміти, що роблять російські окупанти. У Ватикані президент зустрівся з Папою Римським.

У Німеччині ключовою темою переговорів стала військова підтримка з боку Берліна. Переговори увінчалися успіхом Німеччина виділила новий пакет військової допомоги Україні на суму близько 2,7 мільярдів євро.

Подробиці візиту Зеленського до Німеччини

У межах візиту до Німеччини провів переговори з Федеральним президентом ФРН Франком-Вальтером Штайнмаєром. Зустріч відбулася у форматі тет-а-тет та у складі делегацій.

Виходячи з пропозицій українського президента, всі дискусії щодо миру повинні йти з того, що Росія повинна відвести свої війська. Без цього взагалі нема про що починати говорити. І цей меседж я намагаюся також передати іншим країнам, коли я спілкуюся з главами держав. Тому що це дуже важливо. І Німеччина, Європа і США відіграють тут першочергову роль. Ми повинні сказати країнам глобального Півдня, Азії, Африки — немає подвійних стандартів. Проблеми, які є, стосуються всіх нас. Сильніша, могутніша країна нападає на слабшу. Це може трапитися з кожним“, сказав канцлер ФРН Олаф Шольц на спільній пресконференції із Зеленським у Берліні.

Також президент відвідав військову базу в місті Аахен, де проходять навчання українські військовослужбовці.

Там же йому вручили Міжнародну премію імені Карла Великого, яку присуджено українському народу за внесок у зміцнення європейської єдності та захист свободи на Європейському континенті.

Німеччина надасть Україні новий пакет військової допомоги на суму близько 2,7 мільярда євро, повідомили в німецькому Міноборони. Це найбільша допомога країни з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Новий список німецьких озброєнь для України значний:

  • 20 БМП “Marder”;
  • 30 танків Leopard;
  • 18 гаубиць;
  • 4 ЗРК IRIS-T-SLM (12 пускових установок і сотні ракет до них);
  • 200 розвідувальних БпЛА;
  • 100 бронемашин;
  • 100 автомобілів логістичної підтримки.

За даними видання Spiegel, пакет було узгоджено останніми днями під час секретних переговорів між міністерствами та відомством федерального канцлера. Акцент зроблено на посиленні сухопутних військ України бронетехнікою і підвищенні ефективності української ППО.

Нові пакети військової допомоги Україні свідчать про те, що Росія вже нікого не лякає. Про це заявив Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України, коментуючи нові поставки Німеччини.

“Держави декларують великі пакети оборонної допомоги Україні. Вони роблять це демонстративно. Останній приклад — німецький пакет у розмірі 2,7 млрд євро. Це чітко говорить про те, що: війна буде доведена до вірного кінця. Російська Федерація обов’язково програє і сяде на лаву історичної ганьби. РФ більше нікого не лякає. Тільки надання зброї Україні дасть змогу світу повернутися до передбачуваного і стабільного розвитку”, — написав Подоляк у Twitter.

У пресслужбі Офісу президент України зазначають, що сторони окремо зупинилися на спільній роботі з просування української формули миру та організації Глобального саміту миру за участю максимальної кількості держав, зокрема країн Глобального півдня.

Особливу увагу було приділено питанням європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Глава Української держави зазначив, що країна розраховує на дієву допомогу Німеччини в підтримці заявки на приєднання до НАТО.

Володимир Зеленський також зауважив, що Німеччина зарезервувала понад 11 мільярдів євро на поточний і майбутні роки для продовження підтримки України в галузі безпеки. Крім того, надзвичайно важливою є участь Німеччини в Європейському фонді миру.

“З 24 лютого минулого року зі “зміною епох”, як ви це точно сформулювали, докорінно змінилися і відносини між нашими державами. Від надання Україні гуманітарної допомоги — до отримання найсучасніших засобів ППО, артилерії, БМП і бойових танків”, — наголосив він під час одного зі своїх виступів.

Президент України повідомив, що його закордонні візити, серед іншого, присвячені створенню коаліції країн-партнерів, у рамках якої нашій державі буде надано винищувачі західного зразка.

“Ми зараз працюємо над створенням коаліції винищувачів, і частково мої візити до столиць Європи спрямовані саме на це. Я думаю, що в нас буде успіх”, — сказав президент, відповідаючи на запитання журналістів.

Подробиці візиту Зеленського до Італії

У межах офіційного візиту до Італії Володимир Зеленський провів зустріч з італійським колегою Серджо Маттареллою.

У пресслужбі Офісу президента зазначають, що лідери двох країн, крім іншого, окремо обговорили зусилля України з відновлення миру на основі української формули миру. Президент розраховує, що Італія візьме активну участь на Глобальному саміті миру, де й обговорюватимуть українську формулу.

Водночас в інтерв’ю італійським ЗМІ Володимир Зеленський наголосив: не потрібні посередники між Україною та агресором, який захопив наші території, бо українці добре пам’ятають, чим закінчилося посередництво з президентом РФ Володимиром Путіним у рамках Нормандського формату.

У рамках офіційного візиту до Італійської Республіки та Ватикану український лідер зустрівся з Папою Франциском і попросив всебічної підтримки в питаннях продовольчої безпеки, звільнення полонених, депортованих осіб і відновлення справедливості.

Окремою темою зустрічі стали злочини Росії, пов’язані з викраденням і депортацією українських дітей до РФ. Зеленський нагадував про цю проблему, виступаючи на всіх італійських майданчиках.

“Це дуже чутлива тема для мене, для нас: тисячі українських дітей вивезені на територію держави-агресора. Достовірно відомо про 19 393 дітей — це конкретика з іменами та прізвищами. Їх вкрала Росія. Але реальне число може бути значно більшим — щонайменше 200 тисяч дітей перебували на територіях, які зараз окупувала Росія, тому ми не знаємо про долю всіх цих дітей”, — сказав президент України.

А головною темою його переговорів із прем’єр-міністеркою Італії Джорджею Мелоні було питання безпеки.

“Я хочу запросити всіх політичних лідерів Італії, всіх ваших громадських діячів відвідати нашу країну, поспілкуватися особисто з людьми. Звичайними людьми. Мені здається, що, якщо ви побачите на власні очі, що відбувається, і що там накоїла одна людина — Путін — мені здається, що всі нарешті зрозуміють, чому ми так протистоїмо злу. Ми просто боремося за життя”, — сказав Зеленський на спільному брифінгу з главою уряду Італії.

Джорджія Мелоні після переговорів із Володимиром Зеленським висловила впевненість у перемозі України.

“Я переконана в тому, що Україна переможе, що відновиться ще сильнішою, більш процвітаючою. Майбутнє України — це майбутнє миру і свободи, і це європейське майбутнє. І інших можливих рішень тут немає. До миру не можна прийти з поразкою, зі здачею територій України, це було б дуже небезпечно для миру в Європі, і було б прецедентом для всіх народів світу. До миру ми прийдемо тільки тоді, коли Росія перестане вести військові дії і нападати на цивільні цілі. Ми продовжуватимемо звертатися до Москви з вимогою зупинити бойові дії і вивести війська з території України”, — сказала прем’єрка Італії.

Вона зазначила, що Італія повністю підтримує всі санкції проти Росії для досягнення справедливого миру, а також працюватиме разом із партнерами для надання допомоги Україні озброєнням.

Думки експертів

Чи досяг український президент усіх намічених цілей своєї країни під час візитів до Італії та Німеччини. Важливість подібних заходів в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Єгор Чернєв, народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Руслан Осипенко, експерт-міжнародник.

ЄГОР ЧЕРНЄВ: Позиція Ватикану більше про миротворчість, ми ж говоримо про нашу перемогу

Італія завжди була однією з ключових країн Європейського Союзу і НАТО. Тому дуже важлива позиція Італії в питанні нашого просування до членства в Альянсі. Зараз більше говорилося про партнерство і допомогу НАТО. Але ми все-таки хочемо чути чіткі сигнали від наших партнерів про наше майбутнє в Альянсі. Тому Італія досить довго не говорила публічно про свою позицію щодо України.

До 24 лютого минулого року їхня позиція була досить розпливчастою вони не казали “ні”, але й “так” вони теж не казали. Зараз заручитися підтримкою Італії дуже важливо, як і, власне, підтримкою Німеччини, яка на сьогоднішній день є однією з ключових країн ЄС.

Вага голосів Німеччини, Італії та Франції у рішенні щодо членства України в НАТО буде вирішальною. Сполучені Штати з Великою Британією теж мають публічно озвучити свою позицію. Я думаю, що це буде позиція підтримки.

Ватикан, насамперед, центр католицького світу. І тут складно впливати на православну Росію, яка не має з Ватиканом якихось особливих відносин. Ватикан може бути посередником через треті країни, але великого впливу це не матиме.

Позиція Ватикану більше про мир, а не про перемогу. Тут ми трошки відрізняємося, тому що католицизм, зокрема, закликає до миру не те щоб за будь-яку ціну, але виходить з того, що поганий мир кращий за хорошу війну.

Але ми ж розуміємо, що якщо Росія закінчить війну, то це призведе до тих наслідків, які нам і потрібні виходу до кордонів України 1991 року. Якщо ми закінчимо війну зараз, то це означатиме падіння України і геноцид українського народу. Тому мир просто для того, щоб зупинилася війна або перестали стріляти на тих позиціях, на яких ми зараз є, нас не влаштує. Ми розуміємо, що це перетвориться на заморожений конфлікт і дасть шанс на перепочинок для РФ, яка просто акумулює нові сили і наново нападе через деякий час.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Зеленський переслідує як стратегічні, так і військово-політичні цілі в Європі

Візити Зеленського до Італії та Німеччини мають кілька цілей. Це зміцнення політичних, військових зв’язків із двома впливовими країнами, які входять до “Великої сімки” і які можуть нам допомагати і допомагають активно у військовому та економічному плані. І ще одна мета стратегічна щоб Росія не напала знову на Україну, щоб змінити баланс сил. Це питання про гарантії безпеки, зокрема, про перспективу вступу України до НАТО.

Це вже робота на майбутнє, на нову архітектуру європейської безпеки так, щоб були забезпечені інтереси України і водночас, щоб дійсно позбавити можливості Росію знову нападати і на Україну, і на інші країни. Посилення блоку НАТО за рахунок України і зміна балансу сил у Європі, на пострадянському просторі це теж гарантія безпеки.

Для нас Німеччина важлива не просто як міжнародний партнер. Але і як країна, яка має величезний вплив усередині Європейського Союзу це значимо для нашої європейської інтеграції.

Зокрема, триває підготовка до рішення про початок переговорів про вступ України до Євросоюзу. Треба визначити, коли ці переговори почнуться, яким буде їхній порядок денний.

Поки триває війна, не йдеться про вступ до НАТО, але ми хочемо домогтися конкретики, щоб одразу після завершення війни розпочалася процедура приєднання України до НАТО, як це сталося з Фінляндією та Швецією, яка очікує на рішення.

ІГОР ПОПОВ: Європейські візити Зеленського показують, що горезвісної “втоми” від війни в Європі немає

Усі цього очікували, проте результати візиту досить високі в усіх напрямках. Тому що ставилися дуже чіткі завдання. Це і коаліція винищувачів, і суттєва фінансова допомога. Це і чітка згадка в декларації про перспективи вступу України до НАТО. Усі завдання виконані, працюємо далі.

Ми пам’ятаємо позицію багатьох наших союзників на початку війни, коли багато хто не вірив у військовий успіх України, багато хто готовий був надавати лише моральну або обмежену військову допомогу. Сьогодні ж ми бачимо постачання важкого озброєння. І сьогодні у нас є всі шанси на створення коаліції винищувачів, коли ключові виробники бойових літаків ухвалять консолідоване рішення, і Україна отримуватиме вже не тільки літаки виробництва Росії та Радянського Союзу, а й більш сучасну західну техніку.

На всіх зустрічах у Європі Зеленський говорив про проведення глобального саміту миру. Тобто це не таємні переговори з Росією на її умовах, а це проведення великого дипломатичного формату, на якому обговорюватимуть, як закінчувати війну. Але і Зеленський, і європейські лідери визнають, що базою для цього договору є українська формула миру. Це звучало і в Римі, і в Берліні, і в Ахені, і в Парижі.

Дата глобального форуму миру ще не оголошена, але настанови, рамки, умови для нього обговорюються. Це один із ключових моментів на всіх двосторонніх переговорах, які веде президент.

Поїздки Зеленського до європейських країн насамперед розвіюють сумніви, що Захід може втомитися від війни Росії проти України, що закінчаться зброя і гроші, що хтось захоче миритися з Путіним.

Ми бачимо дуже чіткі і, мабуть, доволі жорсткі заяви європейських лідерів не просто про підтримку військових дій, не просто про надання зброї, а про надання вже стабільних гарантій безпеки.

Ще одна мета для візитів Зеленського це обговорення конкретних кроків щодо інтеграції до Європейського Союзу та НАТО. Саме тому в загальній декларації, яка була укладена в Німеччині, згадана підтримка надання членства України в НАТО. Схожі декларації Зеленський “вибивав” у наших партнерів з приводу надання статусу кандидата до Європейського Союзу і щодо цього статусу теж були сумніви. Зараз те саме відбувається з питанням про вступ до НАТО.

Зеленський сказав, що ми на саміті розуміємо, що ми не отримаємо членства. Ба більше, не факт, що буде офіційне запрошення від Альянсу стати членом. Але Україна просить чіткий алгоритм і терміни. І коли ми отримуємо терміни, ми розуміємо, в якому вигляді будуть надані гарантії безпеки до повноправного набуття статусу члена НАТО і набуття чинності статті про колективну безпеку.

РУСЛАН ОСИПЕНКО: Італія та Україна встановили взаєморозуміння

Під час візиту з Папою Римським, найголовнішою метою Зеленського, я думаю, було нейтралізувати мирні ініціативи Франциска, які є нейтрально-промосковськими. Я, чесно кажучи, в подиві, коли він хоче примирити жертву і нападника.

Це питання має обговорити президент. Зеленський має донести нашу позицію до Папи Римського, що ми — жертва в цьому конфлікті. Ми не спровокували цю війну, на нас напали.

Між новим прем’єр-міністром Італії та нашим президентом склалися хороші стосунки. Є взаєморозуміння, є бажання допомогти нам, тому що Італія дуже важлива країна, вона в Європі відіграє ключову роль, як Франція і Німеччина. Тому спиратися на підтримку Італії нам би теж не завадило.

Дуже багато італійських фірм, я впевнений, захочуть допомогти відбудовувати повоєнну Україну. Плюс система безпеки дуже важлива, тому що ніякої економіки не буде, якщо не створити архітектуру безпеки для того, щоб Росія не проявляла агресію знову, через 5-10 років.

Читайте також: Є важливі рішення щодо захисту нашого неба, — Зеленський в Італії

Прямий ефір