З 1 листопада Київ переходить до “червоної” зони карантину у зв’язку з погіршенням ситуації з коронавірусом. Через це у місті почали вишиковуватися черги на вакцинацію, адже до кафе, ресторанів, ТРЦ та інших місць пускатимуть тільки щеплених від коронавірусу.
Чи чекати на дефіцит вакцин та чим теперішні обмеження відрізняються від минулорічних – розповів заслужений лікар України, заступник головного лікаря Інституту нейрохірургії Віктор Яцик у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.
Ведучий – Олег Борисов.
– З 1 листопада у Києві посилюють карантинні обмеження. Що зміниться?
– За великим рахунком, ми не пішли до великих обмежень, бо ми отримуємо ті самі умови ізоляції, які були раніше. Але з єдиною поправкою, що зараз ми робимо більшу ставку на тих городян, які пройшли за період літа вакцинацію, і для них це буде полегшене, вільніше переміщення в межах міста.
Люди зможуть спокійно пересуватися у торгових центрах, спокійніше зможуть відвідувати різні заклади з певними епідеміологічними обмеженнями. Ми за літо маємо гарну базу щодо вакцинованих. Зараз допрацьовується механізм, як це верифікуватиметься, хто це контролюватиме. Відповідно, передбачається полегшена форма карантину, ніж це було в попередні рази.
– Як відбувається вакцинальна кампанія у столиці, чи вистачає вакцин?
– Завжди є таке поняття, як дефіцит. Таке враження, що наші люди без цього ажіотажу не готові ухвалювати якісь рішення у житті. Багато хто дотягнув до цього моменту, хоча влітку у нас був перепочинок від епідемії 3 місяці. І вересень був відносно спокійним. Тобто усі охочі могли встигнути вакцинуватися. Не лише групи, яким було за медичними показаннями показано вакцинацію, а й усі охочі щепитися.
Але люди тягли до останнього, і ось зараз, звісно, створюється деяке навантаження на ті пункти вакцинації, які мають виконати цю функцію в авральному режимі. Чи це правильно? На медичну систему це дуже велике навантаження.
В умовах пандемії це ускладнюється тим, що люди, котрі отримали вакцину, повинні берегти себе найближчі два тижні. Берегти себе, інших, дотримуватись певних умов ізоляції. Тому що поки що виробляється імунітет, треба обмежити спілкування з іншими людьми, які можуть бути носіями вірусу.
– Є ситуації, коли люди вакцинувалися, а буквально за тиждень захворіли на коронавірус. Скільки часу виробляються антитіла і скільки людині потрібно бути на самоізоляції після вакцинації?
– Ми щодо цього дуже багато дискутуємо у науковому середовищі та працюємо передусім з імунології, інфекціоністами, епідеміологами. Ми вважаємо, що в період епідемії вакцинація є більш ризиковою. Але навіть якщо людина встигає встигає інфікуватися після вакцинації, для неї це протікатиме більш… Доза вакцини стимулює вироблення імунітету швидше, ніж це самостійно вироблятиме організм.
– Соціологічні дослідження, які проводилися влітку, засвідчили, що понад 50% українців не хочуть вакцинуватись. Як досягти того, щоб люди вакцинувалися, щоб з’являвся колективний імунітет?
– У нас зараз є проблема підробки сертифікатів про вакцинацію. Це велика соціальна проблема, насамперед пов’язана з недостатнім інформуванням людей про ризики та вигоди, які вони отримують після вакцинації. Це недоопрацювання системи і про це мають розповідати не лише й не стільки лікарі, скільки має казати соціальна медицина, департаменти охорони здоров’я на місцях. Тобто людям треба розказувати.
Якщо подивитися на серйозні англомовні ресурси, які аналізують фінансовий ринок вакцин, то ви побачите, що обсяг цього ринку – сотні мільярдів доларів. Відповідно, конкуренцію у фармакології ніхто не скасовував, і тому є різні вкидання. Вони хороші з погляду боротьби за ринки, але вони, на жаль, дуже драматичні для здоров’я людей, якими маніпулюватимуть, щоб отримати вигоду.