Військові дії Росії в Україні можуть призвести до глобального голоду у світі. Окупанти перехопили українські судна із зерном у Чорному морі та заблокували порти. Через це український експорт різко знизився. Але саме Україна — один із найбільших експортерів пшениці та кукурудзи у світі, повідомляє UA.
Відомо, що Росія в Україні заблокувала понад 20 млн тонн зерна — саме стільки ми планували експортувати до інших країн. У довоєнний період вантажі доставляли морем, але це неможливо. Залишилася лише залізниця, а це — максимум 20 тис. тонн на добу. Тобто — вивезти всі 20 млн тонн зерна — вдасться хіба що за три роки, кажуть експерти.
“На місяць у нас експорт морем міг бути близько 7 млн тонн, 5 млн тонн ми точно могли би спокійно вивозити. То залізницею зараз, у кращому разі, це до 1,5 млн тонн”, — каже в. о. міністра аграрної політики та продовольства України (2019 р.), посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Ольга Трофімцева.
Перспектива втратити цінного постачальника зерна в особі України для багатьох країн — серйозна причина непокоїтися. Країни Близького Сходу та Північної Африки ще не оговталися від наслідків пандемії коронавірусу, як наближається нова криза — продовольча.
При ООН працює Всесвітня продовольча програма, яка годує близько 125 млн людей. 50% зерна організація купує в Україні. Але Росію, схоже, загроза глобального голоду не турбує.
“Необхідно, щоб ми дозволили відкрити ці порти, тому що йдеться не лише про Україну. Йдеться про найбідніших із бідних у всьому світі, які, як ми говоримо, перебувають на межі голодної смерті”, — зазначає голова продовольчого забезпечення ООН Девід Бізлі.
Наслідки вторгнення Росії в Україну вже відчув весь світ. За даними ООН, ціни на продукти в березні зросли на понад 12%. Подорожчання відчули навіть у багатих країнах, але для бідних такий стрімкий стрибок цін катастрофічний. Наприклад, у Малі зараз хліб коштує вдвічі більше, ніж раніше. У Лівані ціна зросла на 34%.
“Уряди та міжнародні організації також можуть об’єднатися та змусити Російську Федерацію створити коридори, щоб продовольство та інші життєво важливі вантажі могли безпечно вивозитися з України суходолом або морем. Згідно з оцінками, зараз в елеваторах в Україні знаходиться близько 22 млн тонн зерна. Їжа, яка могла б бути негайно спрямована на допомогу нужденним, якби її можна було просто вивезти з країни”, — сказав держсекретар США Ентоні Блінкен.
Західні партнери шукають рішення, як швидше вивезти з України зерно. Частину поставок уже прийняла Румунія, далі транспортуватимуться морем. Канада оголосила, що надасть свої кораблі, вони будуть знаходитися в портах ЄС. Але туди зерно треба доставити, а з такими обсягами залізниця не впорається.
Читайте також:
З нашою допомогою Україна зможе перемогти в цій війні, — Захід впевнений у краху Росії
Військові злочинці вже зараз повинні усвідомити, що покарання невідворотно – Буроменьский