Один із наслідків енергетичної кризи, спричиненої діями Росії, — зростання солідарності між країнами Європейського Союзу. Єврокомісія дедалі активніше втручається в енергетичну політику. Про це сьогодні, 29 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Офісу реформ Кабінету міністрів України Максим Гардус.
“Мені здається, скоріше на енергосистему впливає санкційний режим, який запроваджують європейські, насамперед країни проти Росії. І глобальна карта постачання кардинально змінюється. Відсоток Росії на європейському ринку неухильно падає. У деяких країнах уже досяг, а в деяких досягне найближчим часом. Також ми бачимо певне розчарування, хоча це і повільний процес, у “Росатомі”. Відповідно, вплив атомної енергетики російської на багато країн стане меншим. І, нарешті, у грудні п’ятого числа має розпочатися нафтове ембарго і також перебудується карта постачання нафти. Ось це ми бачимо”, — сказав він.
Більшу участь Єврокомісії в енергетичній політиці експерт пов’язує з тим, що криза — не та ситуація, де кожен сам за себе і конкуренція вирішить, хто кращий.
“Набагато ефективніше домовитися спільно використовувати газопроводи, підземні сховища газу та іншу інфраструктуру для того, щоб усім разом успішно пережити зиму. І мені здається, що ось цей новий рівень солідарності, новий рівень регуляції — це якраз буде одним із тих наслідків, який переживе кризу і залишиться надовго. Тому що всі розуміють, мало що, які кризи можуть бути ще. Крім війни можуть бути стихійні лиха тощо. І краще мати систему, яка є стійкою, в якій всі залежать одне від одного, і всі підтримують одне одного, ніж таку систему не мати й намагатися побудувати тоді, коли криза вже настала. Тобто більша стійкість, більша солідарність з Європою, мені здається, якраз і буде довгостроковим наслідком цієї ситуації”, — вважає Максим Гардус.
Читайте також: РФ посилила терористичні обстріли України через наближення ембарго на нафту — думка експерта
Нагадаємо, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що головною метою західних санкцій є послабити військовий потенціал РФ на війні в Україн. Вона повідомила, що ЄС продовжує працювати над 9-м пакетом антиросійських санкцій. Тим часом міжнародна робоча група Єрмака — Макфола розробила новий документ щодо підвищення ефективності санкцій проти РФ. У ньому також зазначені конкретні шляхи, якими Росія обходить вже введені обмеження.