Будапешт намагається блокувати важливі для Києва рішення — риторика та практика Орбана (ВІДЕО)

Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Будапешт розробляє особливу концепцію членства в НАТО, заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан в ефірі державного радіо. Альянс реалізує місії за межами своїх держав-членів, і Угорщина бере участь у двох із них. Але, як стверджує Орбан, він стурбований можливою участю НАТО у російсько-українській війні й не хоче, щоб Будапешт був до неї якимось чином залучений, передає FREEДОМ.

Серед усіх членів Північноатлантичного альянсу Угорщина має найбільш проросійську позицію. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну від прем’єр-міністра країни Віктора Орбана прозвучало багато заяв про те, що Захід не повинен підтримувати Україну через нібито неможливість Києва перемогти. Сам Орбан вважає, що хоч би який був результат на полі бою, Москва ніколи не нападе на країни НАТО. Всі такі побоювання він називає маневром Заходу для підготовки до війни.

“Я думаю, те, що відбувається сьогодні у Брюсселі, у Вашингтоні… — це своєрідна підготовка настроїв до можливого прямого військового конфлікту. Можна сміливо назвати це підготовкою до вступу Європи у війну. Це те, що відбувається у ЗМІ, і це те, що відбувається у заявах політиків”, — заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан в ефірі радіо Kossuth.

Свою риторику угорський прем’єр реалізує на практиці. Будапешт усіляко перешкоджав наданню допомоги Україні. Коли в лютому 2024 року в ЄС хотіли виділити 50 млрд євро для Києва, Орбан був різко проти. Лише після сильного дипломатичного тиску та поступок Будапешту лідер Угорщини перестав блокувати рішення. Наразі, коли ЄС збирається використовувати заморожені російські активи для закупівлі зброї Україні, Будапешт знову лобіюватиме свої інтереси, упевнені аналітики.

“Угорщина для себе як мінімум виторгувала те, що ці гроші не акумулюватимуться з банків, які розташовані на території самої Угорщини. Це, звісно, абсолютно незначна сума. Але тут є, скажімо, велика політична складова: Орбан продовжує навіть у абсолютно консолідуючих та справедливих ініціативах, але все одно підігравати Кремлю”, — констатує кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

Крім блокування допомоги Україні, Будапешт також перешкоджає ухваленню санкцій щодо Росії. Починаючи з травня 2022 року, коли в ЄС розробляли шостий санкційний пакет, Угорщина систематично блокувала обмеження. Як стверджують експерти, Орбан знову шантажуватиме Європейський Союз правом вето при розробці санкцій щодо російського скрапленого природного газу (СПГ). У Будапешті такі дії аргументують негативними наслідками для газового ринку ЄС.

“Угорщина висловила серйозні сумніви щодо цієї пропозиції, відмовившись прямо виступити проти цього заходу, але продемонструвавши свою настороженість. Головний посланник Угорщини заявив, що його країна блокуватиме будь-які санкції, які підвищать вартість енергоносіїв у Європі. Проте Будапешт сильно залежить від російського експорту і давно виступає проти подальших енергетичних санкцій щодо Москви”, — пише видання Politico.

Раніше повідомлялося, що пов’язаний з урядом Угорщини футбольний клуб “Ференцварош” отримав значне фінансування від якоїсь “великої міжнародної компанії”. Аналітики видання Politico вважають, що це, найімовірніше, російський “Газпром”. Крім того, одна з компаній, що належить другу дитинства Орбана, отримала контракт на будівництво атомної електростанції на суму 12,5 млрд євро. За інформацією видання, він переважно фінансувався з російських кредитів.

Читайте також: Головування Угорщини в Раді ЄС не означає “смертельного” блокування української євроінтеграції — думка

Нагадаємо, раніше політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко заявив, що головування Угорщини в Раді ЄС може стати проблемою для України.

Читайте також: Орбану вигідно спекулювати Україною: чого чекати від головування Угорщини в Раді ЄС, розповів Тужанський

Прямий ефір