У 2023 році США, Велика Британія та країни Європейського Союзу нададуть Україні безпрецедентну підтримку у сфері оборони. Союзники не тільки вирішили передати Україні нові типи озброєнь, а й зняли обмеження на деякі види зброї і техніки, поставки яких раніше були під забороною.
Зокрема, Україна отримає колісні танки та броньовані машини від Франції, бойові машини піхоти (БМП) Bradley і Marder від США та Німеччини, танки Leopard від Польщі та багато іншого.
“Вдалося переконати союзників: час табу щодо зброї минув. Ми вступаємо у вирішальну фазу. Мета може бути тільки одна: перемога України. Тільки так можна забезпечити міцний і справедливий мир і безпеку в Європі. Звідси — каскад хороших новин з приводу зброї, а далі їх буде ще більше. І після кожної такої новини дедалі сильнішим стане скрегіт зубів у Кремлі і плач на РосТБ”, — написав на своїй сторінці у Facebook міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
До числа країн, які вирішили допомогти Україні боротися з російською агресією, також увійшли Польща, Греція, країни Балтії та низка інших держав.
Рекордний пакет на 3,75 млрд доларів від США
6 січня в Білому Домі оголосили про надання Україні нового пакета оборонної допомоги на суму 3,75 млрд доларів. Як повідомляє пресслужба Держдепартаменту, пакет охоплює 2,85 млрд доларів безпосередньо військової допомоги, виділеної з резервів Пентагону, і асигнування 225 млн доларів у межах Програми фінансування іноземних збройних сил (FMF) для створення довгострокового потенціалу та підтримки модернізації Збройних сил України.
У рамках військової допомоги в Україну буде передано БМП Bradley (“Бредлі”), додаткові ракетні установки HIMARS (“Хаймарс”), артилерійські системи, 100 бронетранспортерів, 55 бронемашин, зенітні керовані ракети класу “земля-повітря” Sea Sparrow, гаубиці, стрілецьку зброю, боєприпаси та інші необхідні засоби.
“Кілька тижнів тому ми заявляли, що не розраховуємо на те, що бойові дії припиняться взимку. Вони й не припинилися. Ба більше, в деяких районах вони стали навіть більш запеклими, особливо на Донбасі. Тому ми хочемо зробити все, щоб українці були добре оснащені та підготовлені до бойових дій, які їм доведеться вести в найближчі кілька місяців”, — зазначив прессекретар Ради національної безпеки США Джон Кірбі.
Наприкінці січня Пентагон проведе навчання українських військових, щоб підготувати їх до використання нової американської техніки, зокрема до роботи з броньованими машинами піхоти Bradley.
“Навчання починається в січні, і буде за межами України. Воно триватиме кілька місяців, щоб дати Україні можливість захищати себе в довгостроковій перспективі. Ми дивимося, що Україні потрібно зараз, сьогодні, і ми дивимося на те, що Україні потрібно в майбутньому. І якраз ця система [Bradley] допоможе захищати Україну в довгостроковій перспективі”, — розповіла представниця Держдепартаменту США Андреа Калан.
Держдепартамент також запланував додаткове військове фінансування в розмірі 682 млн доларів для стимулювання і поповнення безоплатного передання військової техніки Україні союзниками і партнерами.
У Білому Домі неодноразово заявляли, що головна мета США — допомогти Україні захистити суверенітет і незалежність від російської армії, яка не гребує жодними методами ведення загарбницької війни.
Як заявив держсекретар США Ентоні Блінкен, сумарна військова допомога США Україні з початку роботи адміністрації президента Джо Байдена становитиме безпрецедентну суму приблизно у 24,9 мільярда доларів, передає “Голос Америки”.
Читайте також: Військова допомога Україні на 3 млрд дол.: зміст нового пакета розкрив Пентагон
Військова допомога від Європи
Додаткову військову допомогу Україні в боротьбі з російськими окупантами анонсували і в Європі.
Так, 11 січня під час спільної зустрічі президент України Володимир Зеленський, президент Польщі Анджей Дуда і президент Литви Гітанас Науседа домовилися про нові поставки зброї та фінансову допомогу Україні.
Під час переговорів Анджей Дуда заявив, що Польща готова надати Україні роту танків Leopard 2. Він водночас наголосив, що це питання потребує узгодження з союзниками, оскільки передача вироблених у Німеччині танків Leopard 2, які перебувають на озброєнні Війська польського, потребує узгодження з Берліном.
“Перша рота танків “Леопард”, я сподіваюся, буде надана в рамках коаліції Україні дуже скоро. Сподіваюся, що інші країни також візьмуть у цьому участь”, — сказав Дуда.
Володимир Зеленський наголосив, що веде переговори про аналогічні постачання з іншими державами і навіть чекає найближчим часом на ще один “позитивний сигнал” щодо постачання танків від іншої країни.
“Постачання важкої бронетехніки з однієї країни неможливе. Одна держава “Леопардами” нам не зможе допомогти, тому що ми боремося з тисячами російських танків”, — сказав глава держави.
Зі свого боку, Гітанас Науседа оголосив, що Литва планує передати Україні нові системи протиповітряної оборони (ППО) і зенітні системи для боротьби з російськими атаками на енергетичні об’єкти України.
Як повідомляє ВВС, того ж дня офіційний представник прем’єр-міністра Великої Британії Ріші Сунака заявив, що британська влада також вирішила збільшити військову допомогу Україні.
За його словами, Лондон передасть Києву більш нову, сучасну зброю. У виданні зазначають, що йдеться про відправлення Україні танків Challenger 2.
Зі свого боку, міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок нагадала, що її країна надає допомогу Україні з початку повномасштабного вторгнення Росії.
“Були поставки системи протиповітряної оборони IRIS-T, “Гепардів”, тепер останнє рішення — Marder. Ми будемо продовжувати це партнерство. Я сьогодні з вами тут, щоб побачити на власні очі, наскільки важлива наша допомога, і щоб можна було продовжувати надавати її найактивнішим чином”, — наголосила глава німецького МЗС.
На початку січня офіційний представник канцлера Німеччини Штеффен Хебештрайт повідомив, що в Україну буде передано 40 БМП Marder, інформує Deutsche Welle. Чиновник зазначив, що техніка має бути поставлена в поточному кварталі. А навчання українських екіпажів у Німеччині, яке триватиме приблизно вісім тижнів, розпочнеться вже найближчим часом.
За даними видання, влітку минулого року німецький концерн Rheinmetall пропонував поставити Україні 100 бойових машин, які були в його розпорядженні, однак тоді німецький уряд відмовився. Водночас 40 БМП Marder продано Греції, яка готова від них відмовитися на користь України.
“Наразі Греція може обійтися навіть без поставок із Німеччини, віддавши їх на користь України, адже Афіни від початку зайняли чітку позицію на користь допомоги українському народу”, — заявив міністр оборони Греції Нікос Панайотопулос.
У жовтні президент Зеленський звернувся до Італії та Франції з проханням надати ППО SAMP-T. Через три місяці Італія повідомила, що новий пакет військової допомоги Україні перебуває на стадії обговорення. Рим і Париж домовляються з приводу відправки в Україну систем ППО спільного виробництва.
“Шостий пакет військової допомоги Україні ще на стадії обговорення, і, як говорилося, не буде жодного відправлення зброї до відповідної доповіді в парламенті. Ми обговорюємо з французами моменти удосконалення пакета з точки зору відправки систем ППО, заснованих на спільних розробках між Римом і Парижем”, — розповів міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні в інтерв’ю виданню Corriere della Sera.
Читайте також: Поставки західного наступального озброєння: на що може розраховувати Україна
Думки експертів
Як військова допомога США та Європи може вплинути на перебіг війни з Росією. Про що свідчить зміна тактики західних партнерів у питаннях постачання зброї Україні. Яке озброєння ще необхідне Україні для перемоги над Росією. Ці та інші теми в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- доктор історичних наук, професор Празького університету, військовий експерт Юрій Федоров;
- речник Командування Повітряних сил України Юрій Ігнат;
- генерал армії України, екскерівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж;
- військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.
Юрій Федоров: БМП “Бредлі” — перша ластівка в розширенні переліку військової допомоги Україні
— Якщо говорити про переломні речі у військовій допомозі Україні, то я маю відзначити постачання бойових машин піхоти “Бредлі”. Це перші поставки порівняно важкої бронетехніки, яка необхідна насамперед для наступальних операцій.
50 таких бойових машин піхоти — це сама по собі не дуже велика кількість, але це перша ластівка в якісному розширенні номенклатури військової допомоги, яку західні союзники надають Україні.
Тому що паралельно з поставками цих БМП є інформація про узгодження майбутніх постачань французьких колісних танків AMX-10 RC — це дуже серйозна зброя. І про постачання західнонімецьких БМП Marder.
При цьому я б хотів зазначити, що і 100 бронетранспортерів М-113 — це теж серйозна допомога. Щоправда, ці бронетранспортери не мають важкого озброєння. Відмінності між бронетранспортерами і БМП — наявність артилерійського озброєння, тобто гармати. На бронемашини Bradley встановлено автоматичні гармати калібру 25 мм. Це, здавалося б, не дуже великий калібр, але у цієї гармати дуже велика скорострільність — до 200 пострілів за хвилину.
Ну і, нарешті, важливе місце в цьому пакеті допомоги, який ось уже підписано і буде реалізовано найближчими тижнями, — це 18 самохідних артилерійських установок (САУ) “Палладін” (Paladin). Це 155-міліметрові найважчі і великокаліберні артилерійські установки, які є на озброєнні американської армії, і які дуже добре себе зарекомендували.
Відповідно, буде поставлено й артилерійські боєприпаси до цих САУ, зокрема високоточні. В офіційному списку, опублікованому Міноборони США, не вказано їхньої назви. Але це, судячи з усього, керовані снаряди “Ескалібур” (Excalibur), які не тільки вистрілюють, а й можуть коригувати свою траєкторію польоту для того, щоб точно потрапляти в ціль за допомогою супутникової навігації.
Загалом, це дуже серйозний пакет допомоги, який показує, що заява [держсекретаря США] Ентоні Блінкена про те, що Сполучені Штати будуть разом з Україною, це не слова, а справи.
На мою думку, на восьмій зустрічі у форматі “Рамштайн” можуть бути ухвалені рішення щодо подальших постачань Україні бронетехніки та артилерії з різних країн, не тільки зі Сполучених Штатів.
Головнокомандувач Збройними силами України (ЗСУ) генерал Валерій Залужний у своєму дуже відомому і гучному інтерв’ю журналу The Economist окреслив ті цифри та ті напрямки допомоги, які вкрай необхідні Україні. Залужний назвав цифру в 300 танків, 500 — 700 бойових машин піхоти, які вже починають постачати, і десь близько 500 артилерійських установок.
Поки що ті цифри, які ми бачимо зараз, не повністю збігаються, але хороша справа — початок. Особливо коли йдеться про постачання бойових машин піхоти. Ми можемо вважати, що 40 легких колісних танків, які збираються поставити, і 50 БМП “Бредлі” — це вже щось таке, що може серйозно поліпшити оснащення ЗСУ.
Юрій Ігнат: Західної зброї недостатньо, щоб покрити всі потреби в обороні
— Ми отримали фактично новітні зразки техніки та озброєння, які й не очікували отримати. Це стосується здебільшого артилерії, яка переломила хід бойових дій. Тож ми бачимо, які результати від роботи цих систем, високоточного озброєння тощо.
Що стосується стрілецької зброї й тих ПЗРК (переносні зенітно-ракетні комплекси, — ред.), які передали для всіх сил оборони, то вони теж внесли свої корективи в діяльність російської авіації в українському небі.
Якщо говорити більш конкретно про наші Військово-повітряні сили, то ми отримали безпрецедентні речі, про які мріють багато країн світу: це NASAMS, IRIS-T і Patriot. “Петріот” — це фактично вже узаконена річ. Будуть найближчим часом люди відправлені на навчання для роботи на цих системах.
І це вже та викладена дорога до того, щоб переходити на ці сучасні, досконалі зразки західної техніки. Наприклад, IRIS-T тієї модифікації, яка надана сьогодні, фактично унікальна. І Німеччина продовжуватиме постачати нам ці системи. Так, не так швидко — як справлятиметься виробництво. Уряд Німеччини вже заявив, що буде й надалі співпрацювати з Україною щодо доставляння та постачання цього озброєння і, відповідно, боєприпасів.
Ну, і системи протиракетної оборони — це теж те, чого потребує Україна. Це Patriot РАС-3 тієї модифікації, яка може збивати балістичні ракети. А також ЗРК SAMP/T — було б непогано, якби Україна мала якісь позитивні сигнали для отримання цієї техніки.
Ефективність показує та техніка, яка вже є, отримана і стоїть у строю. Це одна ракета — одна ціль. Ми розуміємо, що працює все дуже ефективно. Єдине, його (озброєння, — ред.) недостатньо, щоб покрити всі наші потреби в обороні.
Зокрема, покрити й північні частини країни, і особливо на сході, щоб була підтримка наших військ, де діяльність авіації особливо серйозна в ці дні. Тому новітні системи потрібні й там. Не тільки прикривати критичну інфраструктуру, а й думати про те, що ворог на цих напрямках поводиться дедалі активніше.
Ми бачили фактично 100%-ве знищення ракет і 100%-ве збиття “шахідів”. Тому потрібно більше цих систем, які поступово витіснятимуть старі зразки, виснажені в процесі своєї роботи.
Тому поступова заміна радянських зразків призведе до того, що ми матимемо найсучаснішу у світі, найпотужнішу систему протиповітряної оборони. Єдине, що потрібно ще подбати про те, щоб і з повітря ця система працювала під прикриттям багатоцільових літаків-винищувачів, які доповнюватимуть нашу систему протиповітряної оборони.
Микола Маломуж: Надання необхідного озброєння Україні — переломний момент у війні з Росією
— Західні союзники чітко вже визначили, що Росія реально програє на полі бою, і що настає період якраз перелому, коли ми можемо реально вже говорити про звільнення території та послаблення режиму. Найголовніше питання, яке зараз хвилює Захід — це те, що Росія готує нові резерви.
Це і кількість військовослужбовців до 200 тисяч і більше, і стара техніка, яку вони зараз модернізують, і виробництво нових ракет на базі ВПК Росії. Тому для того, щоб запобігати новому розгортанню великих дивізій, армій, корпусів у напрямку України та забезпечити наші наступальні можливості, необхідна нова ефективна техніка. І її потрібно багато, відразу скажу.
Тому потрібні поставки не тільки БТР, які дають американці, німці, французи, а й самохідних установок, вони теж дуже ефективні і для оборони, і для наступальних операцій. І, звичайно ж, нові ракетні системи.
Найактуальніше зараз — це боєприпаси, снаряди й ракети, які необхідні в незліченних кількостях не тільки для оборони, а й для знищення сил противника на підходах. І найголовніше: важливо, щоб це було швидко, коли ще Росія не зуміла розгорнути всі свої додаткові резерви та вогневі засоби.
Тому зараз і США, і Німеччина, і всі представники НАТО активізувалися в тих напрямках, які зараз мають бути швидко запущені. Зараз необхідно протягом місяця це озброєння поставити й швидко навчити українських військових ним керувати.
І тут ще є комплекс питань, які вирішуються. Це активна участь у цьому процесі нашого військово-промислового комплексу. Це далекобійні ракети 1 000 і більше кілометрів аж до 2 000 км. Це армія дронів і безпілотників, особливо, які можуть добивати саме так само до 2 000 кілометрів, і до Москви, і далі, аж до Уралу практично.
Я вважаю, що поряд із “Бредлі” та іншими [зразками техніки], мають бути й новітні види озброєння, більш важка артилерія, більш ефективні ракетні системи та боєприпаси до них на далекі відстані. Тоді ми менше втрачатимемо наших бійців і командирів і більш ефективно знищуватимемо противника.
Уся ця техніка, ракетні системи, боєприпаси у великих кількостях — це запорука знищення армії агресора ще на шляхах комунікації, наближення до поля бою, і, звісно, на самому полі бою.
Ще нам потрібно зняти “табу” на ракети дальнього радіуса дії. Це ATACMS на 300, 500, 800 кілометрів. Глава МЗС Кулеба сказав, що заборони зняті, але потрібно, щоб ці ракети були поставлені. І танки Abrams і Leopard. Тому що для вирішальних наступальних операцій це дуже важливе озброєння і техніка.
Це також новітні системи управління, про які ми зараз мало говоримо. Ми говоримо більше про ракетні системи, про системи ППО Patriot, наприклад, або про боєприпаси. Але системи радіолокації, дезорієнтації всіх систем наведення — це не менш ефективна зброя. Коли вони не будуть бачити, куди стріляти або будуть стріляти по своїй же позиції. Єдина система управління вогнем — це найважливіший фактор.
Іван Ступак: До кінця війни Україна матиме найсильнішу протиракетну оборону у світі
— Чималу роль в ухваленні рішення про нові постачання озброєння Україні зіграло те, що українська армія вже якісно користується технікою, яку їй передають.
Так, є знос. Наприклад, німецькі гаубиці не розраховані просто на таку інтенсивність вогню. А так, загалом усе чудово.
І найголовніше, європейські країни та Сполучені Штати побачили, що горизонт перемоги України в цій війні вже видно. Цей горизонт стало видно після звільнення міста Херсона.
Це можна порівняти з ринком цінних паперів, з Волл-стріт, наприклад. Якщо немає перспективи зростання цінних паперів, їх потихеньку починають скидати. Але коли є перспектива, наприклад, коли успішно розвивається стартап, інвестори бачать, що бізнес зростає і починають скуповувати акції.
Так само і тут: що більше з кожним днем наші військові тіснять росіян, то більшим є бажання європейських країн і США взяти участь у цій війні, вкласти гроші й наприкінці війни отримати свій профіт із РФ. Тобто ти вклав мільярд, але отримаєш потім півтора мільярда в гіршому випадку, в кращому це буде набагато більше.
І ось ці речі, які нам передають — “Бредлі”, американська, французька техніка — це все створювалося за часів холодної війни для протидії тій техніці, яка зараз є на озброєнні в Російській Федерації, тобто часів Радянського Союзу і пострадянського періоду. І протитанкова установка, наприклад, яка в нас уже є, ідеально справляється зі своїм завданням, активно вражаючи радянську техніку, радянські зразки.
У середині 2022 року ми навіть ще мріяти не могли, що нам дадуть Patriot, а ми зараз уже обговорюємо кількість, яка нам ще не надійшла. Комплекс протиракетної оборони — це система дальнього радіуса дії. Усі інші, які в нас є — IRIS-T, Gepard та інші — це середнього і ближньому радіусу дії.
Крок за кроком різні системи виконують різні завдання. Тому що більше буде таких постачань, то більше можна складати цей пазл. Я впевнений, що до кінця цієї війни в України буде найпросунутіша, найсерйозніша система протиракетної оборони на всій земній кулі, тому що найрізноманітніші системи найрізноманітніших виробників зшиті в одну єдину систему.
Читайте також: У 2023 році Україна отримає більше зброї від Заходу – союзники передадуть нові типи озброєння (ВІДЕО)