Російський опозиційний політик Дмитро Гудков у прямому ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA розповів про вплив популярних артистів на російське суспільство, його настрої, а також про ситуацію всередині Кремля.
— Що може посилити хвилю обговорення антивоєнного демаршу Юрія Шевчука (лідера рок-гурту ДДТ)?
— По-перше, у Кремлі злякалися переслідувати Шевчука. Вони не впевнені у реальній підтримці спецоперації так, як вони її подають російському телеглядачу. І вони прорахували, що репресії проти Шевчука можуть серйозно зламати громадську думку. Відповідно, російські селебріті вже розділилися. Одні підтримують Путіна, його режим та війну. Інші відмовилися. Наприклад, група Бі-2, яка дуже популярна у Росії. Вони відмовилися виступати за Путіна із літерою “Z”. Зробили це досить дипломатично, проте всі зрозуміли.
Ми чуємо про захмарні цифри на підтримку війни у Росії: 86-75%. Проте всі чудово розуміють, що вони намальовані.
Люди відповідають на запитання соціологів зі страху, розуміючи, що за правду про війну можна отримати штраф або до 15 років ув’язнення.
Ось, наприклад, Володимир Кара-Мурза, російський політик, зараз перебуває у СІЗО в очікуванні вироку. Йому загрожує до 10 років ув’язнення за правду про війну. Але одна річ переслідувати політиків. Тоді обиватель каже: “Це ж боротьба за владу, вони знали, куди йдуть, знали, на що йдуть”. А коли починають переслідувати музикантів, які за жодну владу не борються і називають речі своїми іменами, такі переслідування можуть серйозно змінити суспільне тло всередині країни.
— Чи беруть до уваги вплив популярних артистів у Кремлі?
— Сказати складно. Але є різні види популярності. Є музиканти, які люблять слухати тільки музику. А є лідери громадської думки, як Юрій Шевчук. Він більш ніж музикант: один із кумирів мільйонів росіян, людина, яка колись їздила до Чечні, розповідала правду про те, що відбувається там. Усі знають, що Шевчук завжди щиро виступав проти війни. Люди прислухаються до нього, як до людини чесної, яка не брехатиме. Його вплив на політичну ситуацію вищий за вплив пересічного поп-виконавця. Тобто є лідери громадської думки, а є просто співаки.
— Кому росіяни більше довіряють: політикам чи лідерам громадської думки, таким як Максим Галкін, який виступив проти війни?
— Коли відбулася анексія Криму, дуже багато людей це справді підтримали. І музикантів, які тоді виступали проти, мали проблеми.
Зараз шаленої підтримки війни немає. Тому Максим Галкін і виступив проти неї, Шевчук виступив проти війни, гурт Бі-2 відмовився виступати на підтримку так званої “спецоперації”. І я не бачу хвилі хейту на їхню адресу. Це говорить про те, що люди все зрозуміли. Просто багато хто, хто продовжує жити в Росії, думає, що наслідувати приклад тих, хто поїхав, — небезпечно. Але при цьому я не бачу, щоб Максим Галкін чи Шевчук втратили свою аудиторію. Швидше навпаки.
— Але ж штрафи та в’язниця лякають росіян висловлювати свою антивоєнну позицію?
— Когось лякають, когось ні. Як мінімум, третина продовжує висловлюватись. При цьому всі випадки зі штрафами та покараннями за такі висловлювання є публічними. Це робиться спеціально для створення атмосфери страху в суспільстві. Частково, як бачимо за результатами соцопитувань, це працює.
Група Бі-2 – мої друзі. Максим Лакмус, це їхній бас-гітарист, каже: “Ми проїхали всіма регіонами Росії. Усі знають нашу антивоєнну позицію, і ми не зустрічали хейту, ми не зустрічали автомобілів з літерами “Z”, хіба що в поодиноких випадках. Ми не бачили упокорених людей, які б закликали до війни та вбивства українців”.
Тому вся ця соціологія не має жодного стосунку до реальності. Насправді хлопці були натхненні тим, що побачили. Тому що раніше щодо гурту Бі-2 шанувальники ділилися на дві категорії. Одні підтримували Путіна, кричали: “Крим – наш!”. І це половина аудиторії. Інша половина дотримувалася демократичних ліберальних поглядів.
Зараз люди або всі розуміють і мовчки нас підтримують, або не соромляться і аплодують антивоєнним пісням.
Це цікаве спостереження, бо раніше справді був розкол. А зараз люди просто бояться, але всі розуміють.
Незважаючи на цензуру у ЗМІ та на те, що у нас заблоковані Facebook, Twitter, Instagram — інформація про те, що відбувається в Україні, до людей доходить. Люди, які повторюють пропагандистські мантри, бояться і роблять це для того, щоб зняти з себе відповідальність за те, що відбувається. Але при цьому я вас запевняю, що всі кадри, як гинуть діти, як гинуть вагітні жінки — багато хто подивився.
— Чи може росіян мотивувати підтримка їхніх кумирів?
– Безперечно. Коли почалася війна, правозахисник Лев Пономарьов опублікував петицію проти війни, і її підписали понад 1 млн людей за кілька днів. Це абсолютний рекорд за останні років десять.
Кількість росіян, які проти війни, набагато більша від мільйона, і двох, і навіть десяти мільйонів людей. Вони відкрито продовжують виступати у соціальних мережах. Але слід розуміти, чим Росія відрізняється від демократичних країн.
У Росії, коли людей вбивають на вулицях, це не покаже жодне ЗМІ. Знищено інфраструктуру всіх опозиційних рухів, які могли б зібрати людей в одному місці. Адже мало виступати проти війни. Потрібні громадські рухи, які друкують листівки, поширюють інформацію в соцмережах, які кажуть, що в такий день і час ми збираємось там.
Ось цю інфраструктуру за останній рік було тотально знищено. Якщо ви почнете розповсюджувати листівки – вас одразу затримають. Напишете заклик у соціальних мережах – вас посадять. А найголовніше, навіть якщо вийде сотня тисяч людей, цей мирний протест буде пригнічений Росгвардією 400 тисяч озброєних людей. Росгвардійці діють без огляду на закон, тому що вони почуваються безкарними.
У таких країнах, як Росія та Білорусь, людей можуть убити, побити, потім катувати у відділенні поліції. І це залишиться безкарним… І я просто не розумію, як зараз людям об’єднатися і організуватися для того, щоб вийти на вулицю.
— Колишній депутат Держдуми Ілля Пономарьов заявляв, що для зміни ситуації політичним та економічним елітам потрібно організовувати загальне повстання. Як ви можете прокоментувати це та ситуацію всередині Кремля?
— Ілля Пономарьов багато років пропрацював у Росії та добре знає ситуацію. Безумовно, він має рацію. Без розколу в елітах нічого не зміниться. Сьогодні переважна більшість представників еліт незадоволена тим, що Путін почав війну ні з ким не радився. Еліти незадоволені, бо чудово розуміють, яким буде фінал у Росії. Це крах економіки у перспективі кількох років. Усі розуміють, що неможливо воювати проти цільової армії, яка підтримується всім цивілізованим світом, — це призведе до поразки.
Плюс санкції, під які потрапляють самі представники еліт, їхні родичі, дружини та діти. Їхні яхти, палаци, квартири, активи та банківські рахунки заморожуються. Невдоволена вестернізована еліта, яка інтегрована вже давно у світову економіку. У когось діти навчаються у західних ВНЗ. Вони ж заробляли або крали в Росії, але лаштували своє розкішне життя на Заході. Нині все їхнє майбутнє перекреслено війною.
Але Путін ховається у бункері, підібратися до нього складно. Тому, навіть якщо й щось станеться, то це буде розкол у путінському оточенні… Якоїсь миті може виникнути нове внутрішньокремлівське об’єднання, яке вирішить, що далі з Путіним їм не по дорозі. А в результаті розколу буде переворот, усунення Путіна від влади, можливо, м’яке, можливо, жорстке — зараз важко сказати.
Далі буде розвилка. Або прийдуть ті, хто вирішить продовжувати справу Путіна, тобто бенефіціари партії війни. Або до влади прийде інша частина еліт, яка буде змушена відновлювати відносини із Заходом, проводити економічні та політичні реформи.
Поки що все невизначено, проте я відчуваю, що напруження пристрастей усередині Кремля є високим. І це видно. Вже почалася боротьба еліт “у Росії після Путіна”. Ми бачимо медійну активність Патрушева та Шойгу. Також пішли розмови про наступника з-поміж політиків: Мішустіна, Собяніна, Кирієнка. Їхні постаті обговорюють. Боротьба розпочалася. І чим усе це закінчиться, ми побачимо ближче до кінця осені, до кінця року.
Білий дім підготував новий пакет військової допомоги Україні на $700 млн
Читайте також: Кожна країна Євросоюзу може і по-своєму припинятиме залежність від газу та нафти з РФ – експерт