Болгарія відігравала значну роль у російському нафтовому експорті, тому що вона була однією з країн (зокрема Словаччина, Чехія, Угорщина, Австрія), які мали певні винятки щодо санкцій. Про це сьогодні, 3 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
“Болгарії дозволили не вводити санкції до кінця 2024 року, для інших перелічених країн — до 2027 року. Але Болгарія вирішила випередити цей графік і від 1 березня припиняє закупівлі російської нафти, відповідно, експорт нафтопродуктів. У Болгарії були серйозні проблеми щодо санкційної політики. Тому що компанія “Лукойл”, яка володіє найбільшим нафтопереробним заводом у Бургасі, Бургас НПЗ, постачала на свій завод близько 9 млн тонн щорічно російської нафти, і на цьому заводі переробляла цю нафту. І значна кількість нафтопродуктів експортувалася до країн Європейського Союзу”, — сказав він.
Таким чином, уточнив експерт, у легальний спосіб ці санкції обходилися, і російські нафтопродукти потрапляли на європейський ринок, через що Росія заробила понад 1 млрд євро тільки за один рік.
“Відповідне розслідування було проведено Єврокомісією, і Болгарія вжила відповідних заходів. І від 1 березня не буде російської нафти і нафтопродуктів на цьому заводі “Лукойла”. А заміну російській сировині Болгарія знайде в Казахстані, в Тунісі, в інших країнах, я думаю, це не буде надто помітно для Болгарії”, — додав Омельченко.
Він зазначив, що все-таки тут є і певний мінус санкційної політики Болгарії, тому що через Болгарію проходить ще Балканський потік, газопровід, і Болгарія торік ввела додатковий податок на транзит російського газу цим Балканським потоком. Але потім втрутилася Угорщина і почала шантажувати Болгарію, щоб та скасувала цей додатковий податок на транзит російського газу, шантажуючи тим, що вони ветуватимуть вступ Болгарії до Шенгенської зони.
“І Болгарія піддалася цьому шантажу і скасувала податок на транзит російського газу. Тому цей маршрут в обхід України і в обхід санкцій розвиватиметься і далі”, — каже експерт.
За інформацією Омельченка, Болгарія шукає зараз інші шляхи диверсифікації постачання, не тільки з Казахстану.
“Ринок нафти у світі досить глобальний, диверсифікований, і тому великих проблем, я думаю, для Болгарії знайти заміну російській нафті не буде. До того ж Болгарія морська країна, там є морські порти, а основна торгівля нафти у світі йде морським транспортом”, — підсумував директор енергетичних програм Центру Разумкова.
Читайте також: Як Європі вдалося пройти другу зиму без постачання російського газу і що чекає на РФ — розбір FREEДОМ (ВІДЕО)
Нагадаємо, Болгарія від 1 березня припинила імпорт російської нафти. Вона могла офіційно завозити її до кінця 2024 року, але болгарський уряд ухвалив достроково відмовитися від російської сировини.