Болгарія, Польща та Словаччина відмовляться від заборони на імпорт низки продуктів харчування з України — деталі від експерта

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Досягнуто згоди з Болгарією, Польщею та Словаччиною щодо експортованої української сільськогосподарської продукції: національні обмежувальні заходи буде скасовано. Про це сьогодні, 1 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Він зазначив, що односторонні заходи, які призупинили можливість імпорту з території України в ці країни зерна, соняшнику, продуктів молочної та м’ясної групи, призвели до збитків українських виробників.

“Ми вже констатуємо, що це понад 200 млн євро, які недоотримають українські виробники, а також не отримає український бюджет у вигляді валютної виручки. Тому ось ці конструкції, які сьогодні обговорюють у Європейському Союзі, вони спрямовані на те, щоб цю ситуацію врегулювати. І фактично кінець квітня закінчився тим, що були обговорені принципові позиції, як це зробити. І політично дійшли до того, що з 2 травня, дійсно, такі країни, як Болгарія, Польща, Словаччина, вони відмовлятимуться від цього одностороннього рішення, коли вони запровадили ембарго самостійно, а це ембарго вже запроваджуватиметься в межах Єврокомісії, але тільки для цих чотирьох країн. Окремо йдуть переговори ще з Румунією. І це дуже добре в тому контексті, що у нас не поширюється ембарго на інші продукти”, — сказав Марчук.

Він додав, що території зазначених країн Україна використовує як транзитну зону для експорту сировини.

“Транзит для нас був ключовим, тому що по сировині ми не конкуруємо з такими східними країнами Європейського Союзу, тому що їхні товаровиробники теж значну кількість цих зернових виробляють. Тому продавати туди сенсу не було… І коли говорили про те, що Україна перенаситила своєю продукцією європейські ринки, зокрема й Польщі, але це теж нібито трішечки переграно було з погляду політики… Тому сьогодні ми чекаємо на рішення про Польщу, Словаччину, Болгарію, про те, що вони призупиняють одностороннє рішення, яке призвело до ембарго з території України, і згодом буде рішення Європейської комісії, яке говорить про те, що це буде розповсюджуватися вже рішенням Єврокомісії для цих країн. І по факту торговельні відносини, які ми мали, вони будуть продовжені”, — сказав експерт.

Читайте також: Складнощі в експорті зерна з України до Європи пов’язані з логістикою та інфраструктурою, — Трофімцева

Нагадаємо, внаслідок повномасштабного російського вторгнення в лютому минулого року українські порти в Чорному морі були заблоковані. Велика кількість українського зерна через логістичні проблеми опинилася в країнах Східної Європи. Це призвело до падіння цін і зниження продажів у місцевих фермерів. Європейські фермери стали виходити на акції протесту. Щоб захистити їхні інтереси, уряди Угорщини, Польщі, Болгарії та Словаччини ввели заборони на ввезення українського зерна. У Єврокомісії назвали такі односторонні дії згаданих країн ЄС неприйнятними.

Всесвітня продовольча програма ООН готова допомогти ЄС розв’язати проблему українського зерна і доставити його в країни, які його найбільше потребують. 

Прямий ефір