Близько 70% міста зруйновано: як живе звільнений Лиман — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)

Лиман. Скріншот: uatv.ua

Місто Лиман Донецької області звільнили українські військові 1 жовтня. До повномасштабного вторгнення Росії у Лиманській громаді проживали 63 тис. людей. Майже третина — переселенці з раніше окупованих територій України. Сьогодні лишається близько 13 тис. осіб. З них у самому Лимані живе половина, решта — на території громади, а це 39 населених пунктів. Причому в деяких із цих сіл залишаються жити лише по 4-5 осіб. У більшості залишилися люди, які не хочуть їхати з різних причин, повідомляє FREEДОМ.

Місто після російської окупації повністю розбите. Люди, як і раніше, готують їжу на багаттях біля будинків, адже води, світла та газу в Лимані немає із березня 2022 року.

Місцева жителька Світлана готує на багатті борщ та гріє воду, щоб помити посуд. До цього дві доби були зливи, і вона змушена була їсти сухі паї — вийти на вулицю було неможливо.

“У кого є газові балони — готують на плиті. У квартирі також морозильна камера. Воду грію, щоб посуд помити та в пляшки налити, щоб зігрітися та ополоснутися увечері”, — говорить Світлана.

У її під’їзді лишилися жити двоє. Загалом у будинку — 26 осіб. Черговий обстріл росіян пошкодив багато вікон у квартирах та покрівлю. Після повернення Лимана під контроль України державні служби починають опис пошкоджених житлових будинків для того, щоб перекрити побиті дахи до зими.

Жителі міста радіють, що окупанти відступили. Тепер, зазначає Світлана, вона вільно може поїхати до дочки, дзвонити їй будь-коли.

Після повернення Лимана під контроль України до міста почали привозити ліки та продукти. Люди поки що виживають лише завдяки гуманітарній допомозі, адже ні аптеки, ні магазини в місті не працюють. Щодня приходять автобуси від міжнародних організацій та небайдужих мешканців України з допомогою.

Свою роботу розпочала “Укрпошта”: там видають пенсії та соціальні виплати. Приїжджають лікарі, на роботу повертаються державні служби.

“Важко, але пережили окупацію. Переживала під бомбардуванням. Але пережили з божою допомогою”, — ділиться жителька Лимана Наталія Володимирівна.

Люди сьогодні вкрай потребують теплих речей та буржуйок, адже наближаються холоди. Також є необхідність в овочах, адже виростити самим щось не вдалося через постійні обстріли та відсутність води.

120 тонн картоплі для мешканців Лиманської громади привезли волонтери з Рівного, Волині та Львова. Крім цього, 22 тонни буряків та 22 тонни цибулі, стільки ж моркви та капусти.

“З собою возимо казани, варимо людям плов. Підігріваємо та роздаємо їм те, що привезли. Зараз прямуємо до Дробишевого. Десь приблизно дев’ять фур привезли. Вони вивантажили все та поїхали назад, а ми автобусів взяли дев’ять, вони розвозять ось це все. Це те, що ми тут робимо. Наші громади всі скинулися, зібрали все це. Десь щось купили, але більше людей принесли самі. Це не державна допомога, це наше чисте бажання та покликання послужити для цих людей”, — розповів волонтер Володимир Бричка.

За час, проведений в окупації, у багатьох людей відбулася переоцінка цінностей, розповідає місцева мешканка.

Будівля районної лікарні в Лимані теж повністю розбита. її зруйнували російські військові. Примітно, що медустанова була відремонтована до початку повномасштабного вторгнення в Україну, а тепер знову потребує ремонту.

На території медмістечка можна побачити машину із символікою Z. Це свідчить про те, що росіяни тут лікували своїх військових, а при відходженні просто-таки розбили медмістечко, щоб тут більше ніхто не лікувався.

Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ за підтримки Японії до повномасштабного вторгнення Російської Федерації відремонтував у Лимані будівлю гімназії. Але зараз вона у вкрай поганому стані — повністю обгоріла.

За інформацією міської ради, Лиман знищено російськими військами на 65-70%. Є вулиці, на яких не вціліло жодного житлового будинку. Розбиті амбулаторії, школи та дитячі садки.

“Ситуація у місті плачевна. Відсутнє електропостачання, водопостачання, газопостачання та нестабільний мобільний зв’язок. Перший крок, що плануємо робити, це, звичайно, відкривати пункти обігріву для людей. У нас по громаді їх планується вісім, і в цих пунктах обігріву ми близько трьох тисяч людей зможемо обігріти та нагодувати. Розглядаємо також можливість, щоб курсували автобуси від цих пунктів обігріву містом, якщо людині потрібно щось зробити у квартирі чи будинку. Вони матимуть нагоду поїхати туди й повернутися назад на ніч у пункт обігріву”, — розповіла Надія Ляшко, секретарка Лиманської міської ради.

За її словами, багатоповерхові будинки у місті пошкоджено майже всі. Люди намагаються переїхати до будинків приватного сектору. Чи то до родичів, чи у вільний будинок.

“Там, звичайно, більшість має печі, якими можна обігрітися. Тим людям, які не мають печей, привозять буржуйки, ми їх роздаємо. Формуються бригади для заготівлі дров”, — доповнила секретарка міськради.

З 24 жовтня до Лимана можна буде повернутися за пропискою або документами, що підтверджують наявність майна у місті чи громаді. Але збільшення чисельності населення тут не прогнозують, адже умов для нормального життя немає.

Читайте також: Лиман після деокупації: зруйноване російськими загарбниками місто повертається до життя (ВІДЕО)

Прямий ефір