Інформатори, зрадники та колаборанти. Досі в Україні є ті, хто підтримує Росію. Дехто намагався влаштувати диверсії, інші допомагали ворогу геолокувати цілі. Прихильники “русского мира” є серед політиків, працівників медіа, священнослужителів, вчителів і лікарів. Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України Верховна Рада ухвалила два закони про колабораціонізм: вони стосуються представників української влади та жителів країни, які добровільно співпрацювали з представниками окупаційної влади, інформує FREEДОМ.
“Російські агенти всюди: в уряді, в судовій системі, в церкві. Це депутати, судді, священники та, звичайно ж, цивільні. Колаборанти проникли в усю систему — в поліцію, суди, навіть в уряд — і, хоча багато людей було затримано, набагато менше справ було передано до суду”, — зазначає головна редакторка руху “Чесно” Ірина Федорів.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ викрито понад 1 тис. колаборантів, з яких майже половина — політики, 27% — судді, розповідає Ірина Федорів.
В Україні заборонено понад півтора десятка проросійських партій, зокрема партію Віктора Медведчука — “ОПЗЖ”. Сам політик позбавлений українського громадянства, звинувачується в державній зраді та перебуває в Росії.
Законне покарання чекає на кожного, хто причетний до країни-агресора, зазначають експерти.
“Території будуть звільнені, і всі ті особи, які так чи інакше співпрацювали з окупаційними адміністраціями або в інший спосіб допомагали агресору, будуть притягнуті до відповідальності. Є відповідні статті в Кримінальному кодексі України. Зокрема, стаття 11, пункт 1 (колабораційна діяльність), якраз дозволяє це зробити. Там дуже широкий ранжир злочинів: від простих публічних закликів, і на іншій стороні це робота в правоохоронних органах, судів — це ось така шкала”, — пояснив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Захар Тропін.
За даними Служби безпеки України (СБУ), з лютого 2022 року відкрито близько 2,5 тис. кримінальних справ за ознаками пособництва, затримано 600 ворожих агентів і шпигунів, відбито понад 4,5 тис. кібератак на держустанови.
Так, до 12,5 років позбавлення волі було засуджено особу, яка надала росіянам інформацію про об’єкти критичної інфраструктури на Донеччині та намагалася геолокувати українські ракетні установки, розповідають у пресслужбі СБУ.
“Пошук пособників, російських шпигунів і агентів — це постійна робота й один із наших пріоритетів. Працюємо з місцевим населенням. Ми знаходимо свідків воєнних злочинів і слухаємо людей, які розповідають про зрадників і колабораціоністів з-поміж місцевих жителів”, — розповів керівник пресслужби СБУ Артем Дехтяренко.
Сьогодні в Україні діють два закони про колабораціонізм. Під них підпадає не тільки пряма співпраця і виконання наказів російських військових, а й:
- заперечення збройної агресії проти України;
- підтримка рішень країни-агресора;
- пропаганда в інтересах Росії;
- передача РФ матеріальних ресурсів України.
Колаборантам у найсуворішому варіанті покарання загрожує довічне позбавлення волі.
“Уже були вироки, зокрема щодо закликів підтримки держави-агресора. За закликами визнання окупації. Кримінальні справи відкривали й відповідні вироки вже виносилися. Після завершення бойових дій, коли територія буде звільнена, тоді постане питання комплексного розв’язання цієї проблеми”, — каже Тропін.
Ніхто не залишиться безкарним — неодноразово заявляв президент України Володимир Зеленський у своїх зверненнях. Глава держави 15 січня своїм указом увів у дію чергове рішення РНБО про запровадження санкцій щодо 198 осіб. Ідеться про діячів культури та пропагандистів Росії, а також громадян України.
Читайте також: Храми УПЦ під увагою СБУ: що спецслужба знаходить у церкві, керованій із Москви (ВІДЕО)