Блокада кордону України та протести польських фермерів: як пов’язано з Росією (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Україна і Польща обговорять розв’язання проблемних питань 28 березня у Варшаві. Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск закликав розділити питання захисту польського ринку і військової підтримки Києва. Допомога Україні, за його словами, обговоренню не підлягає. Страйки польських фермерів почалися дев’ятого лютого і тривають досі. Кремль уже намагається встановити контроль над протестним рухом, інформує FREEДОМ.

Два тижні польські фермери блокують кордон з Україною. Вони вимагають більше дотацій від Європейського Союзу, а також скасування рішення Єврокомісії про продовження торговельних пільг для Києва. Утім, на протести виходять не тільки польські аграрії. На акції виходять у Чехії, Словаччині, Франції, Італії, Іспанії. 

Економісти пояснюють, що для європейських фермерів існує два проблемних питання. Перше — низька ціна на зерно і кукурудзу, яка за останній рік знизилася на третину. І друге — політика ЄС щодо боротьби зі зміною клімату. Аграріїв зобов’язали переходити на менш ефективні та дорожчі методи захисту рослин. Тож бойкот польських фермерів на кордоні з Україною адресований насамперед Брюсселю.

“Ті проблеми, які виникли всередині аграрного сектору ЄС, і у зв’язку зі зменшенням прибутковості, пов’язаним зі зменшенням дотацій, і у зв’язку з екологічними вимогами, призводять до того, що поляки та й, взагалі, європейські фермери активно шукають винних. У цій ситуації постаралися знайти винних на кордоні з Україною”, — наголосив економіст Олег Пендзин.

Скористатися ситуацією поспішив Кремль. На одному з протестів польських фермерів з’явилися плакати із закликами до президента Росії Володимира Путіна — навести лад в Україні та Брюсселі. А поруч — червоний радянський прапор.

У поліції того ж дня заявили, що щодо людини, яка розмістила заборонену символіку та заклики до країни-агресора вживуть заходів. 

“Негайна реакція польської поліції на демонстрацію обурливих гасел під час протесту фермерів у Водзіславському районі. Поліція і прокуратура проводять заходи відповідно до статті 256 § 1 Кримінального кодексу”, — з повідомлення поліції Польщі.

“Основна мета, щоб поляки вважали українців поганими, а українці поляків, і щоб у нас почався міжнаціональний конфлікт, щоб ми один одного ненавиділи. Це постріл і в ЄС, і у війну, і в єдність Європи, насправді”, — вважає віцепрезидент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний.

Так званим польським фермером, який закликав російського диктатора навести лад, виявився агент російських спецслужб Петро Панасюк. Він внесений в українську базу “Миротворець”. У соціальних мережах активно підтримує повномасштабну війну Росії проти України.

“Подейкують навіть, що в період радянського часу профспілки аграріїв були заангажовані спецслужбами, на той момент можна назвати КДБ, не пам’ятаю як у Польщі вони називаються, а колишніх, як виявляється, не буває. У них є діти, онуки, які виростають, і продовжать цю гнилу справу”, — зазначає Олег Лісний.

Розв’язати проблему на кордоні з Польщею запропонував президент України Володимир Зеленський. У відповідь прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск анонсував зустріч урядів двох країн у Варшаві, а також заявив, що польська влада має намір запровадити особливий режим на КПП і дорогах, які прямують у бік кордону з Україною, щоб не затримувати військові вантажі.

“Я домовився з прем’єр-міністром України Шмигалем, за згодою президента Зеленського, що зустріч обох урядів відбудеться у Варшаві 28 березня. Я хотів би, щоб ми змогли розділити ці два питання у внутрішній і міжнародній дискусії. Перше — це незаперечна допомога Україні в її збройних зусиллях, військових діях після нападу Росії. Це не підлягає обговоренню. Друге питання — як захистити польських фермерів і польський ринок від негативних наслідків лібералізації торгівлі, тобто відкриття кордонів для торгівлі сільськогосподарською продукцією”, — повідомив Туск.

За інформацією Державної прикордонної служби України, вранці 22 лютого в черзі на кордоні стояли 2 450 вантажівок. Польські фермери продовжують блокувати рух у шести пунктах пропуску.

Читайте також: Українське зерно не йде на ринок Польщі, ми будемо розв’язувати питання з його транзитом, — Зеленський

На думку кандидата політичних наук, експерта-міжнародника Станіслава Желіховського, ситуацію на польсько-українському кордоні можуть вирішити тільки представники Польщі. Необхідно прагматично і раціонально підходити до методів виходу з кризи, адже в цьому конфлікті є не тільки економічна, а й політична складова. 

Прямий ефір